banner136

Çankırı’nın İlk Pastanecisi Kazım Aydınoğlu

Çankırı’nın İlk Pastanecisi Kazım Aydınoğlu

Metin Yılmaz

metinkorgun@gmail.com
19 Mayıs 2017, 16:09

1941 yılında askeri okulların Orta Anadolu'ya nakli üzerine, aynı yılın Mayıs ayında Atış Okulu Çankırı'ya taşınmıştır.

1939-1942 seneleri arasında yapımı tamamlanan Çankırı’daki Atış Okulu binası Zincircizade İsmail Efendi ve iki oğlu Haşim ve Enver Beyler tarafından inşa edilmiştir.

1946 yılında okulun ismi Piyade Okulu olarak değiştirilmiş. Piyade sınıfının komutanlarına ve subaylarına teknik ve taktik muharebe yöntemlerini öğretmek, konusunda uzman komutanlar yetiştirmek için gerekli eğitim ve öğretimde köklü değişiklikler yapılmıştır. Piyade Okulu 1 Haziran 1961’de Çankırı'dan İstanbul Tuzla'ya taşınmıştır.

Çankırı Piyade Atış Okulunda Alpaslan Türkeş’te 1950-1953 yılları arasında Yüzbaşı rütbesiyle öğretmenlik yapmıştır.


Makedonya Rekalar (1) doğumlu Kazım Aydınoğlu, malını mülkünü imza karşılığında vererek Balkanlardan Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan binlerce mağdur Türk Ailesinden biri olanAydınoğulları sülalesinin evladır. Aydınoğulları’nın Anadolu’daki ikamet durakları İstanbul’un Fatih semti olur.

Kazım Aydınoğlu İstanbul’da Askeri Atış Okulunun kantin işletmeciliğini yaparken, okulun Çankırı’ya taşınması kararı alınır. Okul komutanı çok sevdiği Aydınoğlu’na Çankırı’ya gelmesini teklif eder. Bu teklifi kabul ederek,1942 yılında o da okulla birlikte hiç kimsesinin olmadığı ve hiç kimseyi tanımadığı Çankırı’ya gelir.

Kazım Aydınoğlu Askeri okulda yine kantincilik yaparken, küçük bir Anadolu şehri olan Çankırı’yı ve Çankırılıları da kısa sürede tanımaya başlar…

Çankırı’da o yıllarda çok fazla ticari mekân olmaması Kazım Aydınoğlu’nun dikkatini çeker ve ilk olarak lokantacılıkla ticarete soyunur…

Kısa bir süre sonra da İstanbul’dan kalfa getirterek Çankırı’nın ilk pastanesini açmak için kollarını sıvar…

Kazım Bey İstanbul Karaköyyolcu istasyonu karşısında bulunan “pul dükkânını” devrederek tahta masasından sandalyesine, tabağından kaşığına pastanenin teşrifatını İstanbul’dan temin eder.

Bugünde ayakta olan İstasyon caddesinin Pirinç Pazarı girişi köşesindeki (Saatçi Mehmet Erişen’in karşısı) bodrum+2 kat dükkâna Çankırı’nın ilk pastanesi olan Trakya Pastanesini açar.

Dükkânın içine dekor olarak büyük aynalar koyunca, Çankırılılar ilk zamanlar berber dükkânı sanarak tıraşa gelir…

Pastanede imalat pasta, kurabiye, börekle başlar. Ardından sütlü mamuller de eklenir üretime… Özel sipariş üzerine tavukgöğsü, su muhallebisi de yapılır.

Çankırılıların ve Askeri okul mensuplarının uğrak yeri olmaya başlayan pastane her geçen gün daha iyi iş yapmaya başlar…


Daha sonra Sümer Pastanesinin sahibi olacak Yusuf Gündüz’ü de kalfa olarak yanına alan Aydınoğlu, Ahmet Çakır’la ortak olur. Ahmet Çakır’ın semercilik yapan kardeşi İsmail’e “Bu mesleğin geleceği yok, sen de yanımıza gel…”deyince o da onlara katılır ve böylece 3 ortak olurlar. 1944’te dükkânın mülkiyetini alan Kazım Aydınoğlu, ortağı olan Çakır kardeşleri de pastanenin mülkiyetine bedelsiz ortak eder.


İlerleyen senelerde pastanenin Çakır’ın Pastanesi olarak anılması, bu ortaklıkta yer alan Ahmet ve İsmail Çakır’dan dolayıdır.

Kazım Aydınoğlu Çankırı’ya ilk pastaneyi açan adam olduğu gibi, aynı zaman da Çankırı’ya dondurmayı getiren adamdır da. O zaman ki koşullarda tahta fıçıda imal edilen dondurması büyük ilgi görür ve çok tutulur. Sade dondurmasının yanında meyveli dondurması da müthiş tadıyla döneme damga vurur…

Çankırı’nın isim yapan dükkânlarından biri olarak şehre gelenlerin de uğrak yeri olan pastanenin ünlü konukları arasında Zeki Müren, Safiye Ayla, Türkan Şoray, Göksel Arsoy gibi isimler var.

Kalfası Yusuf Gündüz’e“Ne zamana kadar benle çalışacaksın? Gel, sanada dükkân açalım…”diye teklif ve teşvikte bulunur… Onu, İstanbul’da o dönem iyi ahbap olduğu Uğur Dondurmalarının sahibine götürür…

“Benim ortağım geldiğinde mal verin…” diyerek, Sümerbank’ın üzerinde meşhur Sümer Pastanesini Çankırı’nın 2. pastanesi olarak açılmasını sağlıyor. Dükkânını kurmakla kalmıyor, müşterinin ayağı alışsın diyebir hafta kasasında oturuyor.

Çankırı’nın 3. pastanesi Dilek pastanesini de Yusuf Gündüz’ün yakınları açıyor.

Kazım Aydınoğlu Belediyede çalışan oğlu Tülay adına da Bahar pastanesini açıyor. Oğlu 1973’te trafik kazasında vefat edince de devrediyor.

İş ahlakı ve disiplini yüksek, çalışkan ve örnek bir esnaf Kazım Aydınoğlu. Sabah namazından önce kalkıp dükkâna geliyor. Camiden çıkanlara sıcak süt, bal, tereyağı peynirden oluşan kahvaltılık ikram ediyor. Atış okulunu ziyarete gelenlere yemek ikram ediyor, askerlere çok yardımcı oluyor.


1944 yılında Mükerrem Hanımla evleniyor. Bu evlilikten 4 çocuğu Tülay, Nuray, Gülay, Asuman dünyaya gelir.

Demokrat Partili olan Aydınoğlu, milletvekilliği adaylığı için de teklif alıyor ama aktif siyasete girmiyor.

Kazım Baba namıyla Çankırı’da kendini çok sevdiren herkese yardıma koşan Aydınoğlu, açık yeşil gözleri, saç stili ve yüzüyle dönemin ünlü Amerikalı aktörü Kirk Douglas’a olan benzerliği nedeniyle Çankırı’da yediden yetmişe herkesin tanınıp sevdiği bir şahsiyetti.
Daima giyimine kuşamına özenli, temiz ve şık, modayı takip eder, elbiselerini dönemin gözde Terzisi İhsan Yaprak’a diktirir.


Güzel sesiyle farklı dillerde şarkılar söyleyen Kazım Aydınoğlu; Arnavutça, Bulgarca ve Sırpçayı tercümanlık düzeyinde biliyor.

Ailesine düşkün, yardımsever, çalıştırdığı insanların hakkını titizlikle gözeten, girişimci, paraya değil insana değer veren bir şahsiyet olan Aydınoğlu; Çankırı’da Çakır’ın Pastanesi olarak hafızalarda kazınan dükkânını 1982 yılında devrederek aktif ticari hayatına da nokta koydu.

Kazım Aydınoğlu 17 Ekim 1991 de vefat etti, kabri İstanbul Karaca Ahmet mezarlığındadır.

Bu yazıyı hazırlarken bana yardımcı olan, bilgi, belge ve fotoğraf temin eden Asuman Aydınoğlu Hanımefendiye şükranlarımı sunarım.

(1)  Osmanlı Döneminin en eski Nahiye ve Kaymakamlık merkezi olan Bistra Dağı, Şardağ, Korab, Deşat, Kırçin ve Stogovo Dağları arasında sıkışmış irili ufaklı çok sayıda Müslüman - Türk köylerini barındıran bu bölge ''Rekalar Bölgesi'' olarak bilinir.Reka, ırmak demektir.

 

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 25

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mahmut kahyaoğlu 6 ay önce yorumlandı

ben kazım beyi tanımadım.ama methinin kızı nuraydan çok duyardım.Allah rahmet eylesin. kızı nuray şimdi acaba nerededir.? bildirebilirmisiniz. tşk.ederim

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Akın AKBAŞ 8 ay önce yorumlandı

Konu çok güzel fakat düzeltilmesi gereken bir durum var, ÇANKIRININ İLK PATAHANESİ değerli AHMET BÜYÜKÇAKIR a ait olan "ÇAKIRLAR PASTAHANESİDİR"Bu tüm Çankırı'nın bildiği bir durumdur, sanırım yanlış bilgilendirme sonucu bu sonuca ulaşılmıştır. Bu durumun Çankırı'da ÇAKIRLAR OLARAK bilinen BÜYÜKÇAKIR AİLESİNE yapılan bir haksızlık olduğu kanati içerisinde, yazının düzeltilerek tekrar yayınlanmasını rica ediyorum

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şükrü 9 ay önce yorumlandı

eski esnaflar hem işinin ehli idi hem de şahsiyetli ve yüksek karakterli insanlardı. kazım beyi biliyorum Allah rahmet eylesin.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

süheyla 9 ay önce yorumlandı

Allah rahmet eylesin çok zarif bir insandı.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali KARSAVURAN 10 ay önce yorumlandı

ALLAH CC RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Özcan Çalışkan 10 ay önce yorumlandı

Çocukluğumuzdan bu yana iyi tanıyorum çok iyi bir İnsan olan Kazım Amcaya ve Yusuf Amcaya AllahRahmet eylesin İnşAllah Ben Babam Ülkü Berberi Zekiçalışkan'ın yanında çıraklık yaptığım yıllarda bahşişlerimi alıp doğru dondurma alır sütle kahvaltıda çok iyi olurdu..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet Nazif Gerçek 10 ay önce yorumlandı

Kazım bey. Allah rahmet eylesin. Iyi bir ustaydi. Vede Kibarlık timsali bir adamdı beyefendiydi.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nedim 10 ay önce yorumlandı

cam sürahide nefis limonatası olurdu. keşkülü, muhallebisi 10 numaraydı.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Döndü Gündüz Demir 10 ay önce yorumlandı

Canım babam Yusuf Gündüz hayatı mücadele ile geçmiş ve yoktan var olmuştur.Çocukluğumuzun beyefendisi Kazım Amca ve ailesini de saygı sevgi ve minnetle anıyorum.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İsmail Çam 10 ay önce yorumlandı

yanında çalışmıştım aydınoğlu apart.da merkez pastahanesi

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gülseren Demirtaş 10 ay önce yorumlandı

Ben Yusuf gündüzün kızıyım hepsi nurlarda yatsın tanıdığım eşi ve kendisi nadir insanlardan biriydi paylaşımınız için teşekkür

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

A:Kıymaz 10 ay önce yorumlandı

günümüzde aranan ki̇şi̇li̇k özelli̇kleri̇yle temayüz etmiş bir insanmış. böyleleri artık çok nadir. yazı da güzel kaleme alınmış. yerin altındakiler zaman geçtikçe yerin üstündekilerden daha değerli hale gelmekte. Allah, rahmet eylesin.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bekir Mustafaoğlu 10 ay önce yorumlandı

Büyük Caminin altında bulunan sebze halinde dükkanımız vardı. Çocukluğumuz ve gençlik yıllarımızın çoğu buralarda geçti. Kazım amcadan çok alış veriş yaptım. Bir beyefendi kişiliktir. Onu bu yönüyle tanıyordum. Fakat ahi Evran yönünü bu yanınızdan öğrendim. Eşine ender rastlanan bir insan.. Kazım amcanın hayatı inşAllah ders kitaplarında yer alır. En azından hayatı Çankırı Esnaf Sanatkarlar Odasınca kitapçık haline getirilir ve aziz hatırası yaşanılır. Mekanı cennet olsun..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şerafettin uysal 10 ay önce yorumlandı

kazım amca son 10 yılını merkez pasta salonu mustafa uysal 'ın ortağı idi biz uysal ailesi olarak onu tanımak ve geçen onca güzel yılların ve hatıralarını en iyi biz biliriz gerek yenge gerekse kızları hepimiz uzun bir dönem birlikte hep beraber aynı pastanede bir aile gibiydik. kendisi ve ailesi bizim için çok değerli olmakla birlikte kendilerini tanımaktan çok mutluyuz . kazım amcayla anlatılacak o kadar çok anılarımız varki onu çok iyi tanıyanlardan biri olmaktan mutluyum hep anılarımızda

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ferizet Temur 10 ay önce yorumlandı

Kazım amçayı tanıma şerefine ermiş birı olarak kendimi çok şanslı hissediyorum Cakirin pastabesinden çok alış veriş yapardım ve yumurta tatlisi nin tadi hala damağımda ve o tatlının tadini hala bulamadım benim babaminda esnek arkadasırdir.çok tatlı bir tuzu vardı ben çakır amca derdim benide çok severdi kabri nur mekanı cennet olsun.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mukaddes boran 10 ay önce yorumlandı

Mekanı cennet olsun. Çok beyfendi İstanbul şivesi ile konuşurdu çok dondurmasını yedim. Keşkülüde çok güzeldi. O günlere götürdünüz Metin bey yüreğinize sağlık sağolun

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hülya@Alpay Çığman 10 ay önce yorumlandı

Allah rahmet eylesin bu kalitede insanlar çok az artık.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

AbdullahGündüz 10 ay önce yorumlandı

Gerçekten cok duygulandım Emeği gecen herkeze tesekkur ederim Cennet mekanları olsun bende cok hakları vardır...

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Dilaver Erdoğan 10 ay önce yorumlandı

Çok güzel kaleme alınmış bir yazı. Anlatılanların güzelliği kadar anlatımın sadeliği ve içtenliğinden öte aydınlatıcı bir yazı olmuş. Bu değerlerimizin yazıya dökülüp gelecek kuşaklara aktarılmasında fayda var. Ülkemizin her yöresinde ve yerinde Balkanlar'dan gelen o becerikli ve maharetli meslek sahibi yurttaşlarımızın katkıları unutulmasın. Velhasıl kendine güvenen geleceğinden umutlu dayanışma ruhu içinde herkesin herkese yardıma koştuğu tek yumruk olarak bende varım diye düşündüğü güzel günlerdi. Her şeyden önce ulus olma duygusu ile yaşanılan günlerdi.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sermin Büyükçakır 10 ay önce yorumlandı

Tanıdığım kibar sevgi dolu gülen yüzlü Kazım bey amcamiz nurlarda yatsın

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Selahattin uysal 10 ay önce yorumlandı

En son ortaklığını 1978 de Karatekin Hastanesi'nin arka sokağında bulunan kendi soyadını taşıdığı Aydınoğlu apartmanın altında merkez pastanesidir. Kendiside aynı apartmanda otururdu şeker ustalığı da vardır çok güzel lokum yapardı kendisini ve ailesi ile güzel anılarım oldu Allah rahmet eylesin.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Alpay Çığman 10 ay önce yorumlandı

Evet iyi tanıyor ve hatırlıyorum, AREylesin çok muhterem bir zattı ama bu kadar bilgiyi bilmiyordum çok oturup yendiğim içtiğim halde? O zamanlar sadece OK şekercilik vardı ondan önce. Bilgiler için Teşekkürler.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sıdıka AKYAZI 10 ay önce yorumlandı

Gerçekten iyi insanlar tek tek gitmişler.Yazınızda en çok dikkatimi bir esnafın kendi elleriyle kendisine rakip pastaneler açması oldu.Kazım amcayı bende çocukluğumdan hatırlıyorum,mavi gözlü.bembeyaz saçları vardı.Allah rahmet eylesin.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

M.Ferhat GÜR 10 ay önce yorumlandı

kazım bey amca, babam faruk gür ünde, ahbapı idi. mekanları cennet olsun

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Selen 10 ay önce yorumlandı

gerçekten karizmatik adammış.

Kişi beğendi.