banner136

Eldivan Şehidini uğurladı!

11 Ağustos 2015 Salı 14:06

Şırnak'ın Silopi ilçesinde teröristlerin kurduğu mayınlı saldırıda üç meslektaşı ile birlikte şehit düşen özel harekat polislerinden Mustafa Yahya Mertcan (24) son yolculuğuna uğurlandı.

Eldivan Şehidini uğurladı!
banner145
Şırnak'ın Silopi ilçesinde teröristlerin kurduğu mayınlı saldırıda üç meslektaşı ile birlikte şehit düşen özel harekat polislerinden Mustafa Yahya Mertcan (24)  son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Yahya Mertcan'ın cenazesi ilk olarak imam emeklisi olan dedesi Ali Yavuz Cşkuner'in evinin önüne getirilerek hellalik dilendi.  Mertcan'ın anneannesi, annesi ve kız kardeşi naaşın getirilişi sırasında fenalık geçirdi.  İlçeye Mertcan'ın şehit olduğu haberinin gelmesi ile birlikte binalar ve araçlar Türk bayrakları ile donatıldı.

Daha sonra  şehit polis memuru için için resmi tören Eldivan İlçe Polis Merkezi önünde yapıldı. Şehide son görevini yapmak isteyen ilçe halkı ve civar ilçelerden gelen vatandaşlar Eldivan meydanını doldurdu. Törende yaptığı konuşmada milletin varoluş iradesine halel getirecek hiçbir gücün olmadığını dünyaya gösterdiklerini ifade eden Vali Vahdettin Özcan, "Çankırı’da doğup büyümüş, yetişmiş 160 vatansever evladımız, tek ulus, tek devlet, tek dil, tek bayrak için hayatlarını feda etmiş, 39 vatandaşımız da gazilik mertebesine ulaşmıştır" dedi.

Şehit polisin dedesi Ali Yavuz Coşkuner, "25 yıl önce oğlum Yahya Coşkuner’i şehit verdim. Bugün torunum Yahya’yı. Bu teröristler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacak. Bütün malımı mülkümü bu uğurda feda etmeye hazırım. Beni de askere alın ben de şehit olmak istiyorum. Teröristler şunu bilsinler ki bu vatanda size yer yok. Allah Türk milletini ebedi payidar etsin" şeklinde konuştu.

 

Şehit Mustafa Yahya Mertcan'ın ay yıldızlı bayrağa sarılı olan tabutu daha sonra  Merkez camiinde öğle sonrası kılınan cenaze namazının ardından meslektaşlarının omzununda bir süre taşındıktan sonra cenaze aracı ile  aile kabristanlığına götürülerek 25 yıl önce şehit olan dayısı Yahya Coşkuner'in yanında toprağa verildi.

Cenaze törenine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Vali Vahdettin Özcan, Milletvekilleri Hüseyin Filiz, Muhammed Emin Akbaşoğlu,  Belediye Başkanı İrfan Dinç, İGM Başkanı Ruhi Şeker, emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı. 

Öte yandan M. Yahya Mertcan'ın ismini aldığı dayısı Astsubay Yahya Coşkuner'in de 1990 yılında Van'ın Gürpınar ilçesinde teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşmesi sonucu aynı kaderi paylaştılar. 1991 yılında dünyaya gelen Mertcan'a ailesi tarafından dayısının ismi  verilerek hatırası yaşatılmak istenmişti.

Foto galeriye git


Çankırı Postası

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Misafir 3 yıl önce yorumlandı

Adamın Şehide bile saygısı yok.Bakan, Vali,Vekiller takım elbise ile katılırken Resmi Devlet törenine adam gömlek Pantolon katılmakta.Eldivan'dan bir külhan beyi geçti demek düşüyor bize.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gazi 3 yıl önce yorumlandı

Onların döktügü göz yaşı bile göstermelik.Timsah göz yaşı.Sorun bir ona Kaç yıldır Şehit aileleri Dernegine gitmiyor muş.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan 3 yıl önce yorumlandı

genç ölüm hep acıdır be kardeşim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

TC İBRAHİM 3 yıl önce yorumlandı

çankiri beledi̇yesi̇ bu sabah eldi̇vanli şehi̇t poli̇si̇mi̇z i̇çi̇n, eldi̇van'da defnedi̇leceği̇ni̇ anons yapmakla yeti̇ndi̇. eldi̇van'a, açilimci ağa babalariniz gelse, ne kadar resmi̇ araba varsa, sokaklardan i̇nsan toplar, eldi̇van'a bedava seferler düzenlersi̇ni̇z. ama şehi̇tli̇ği̇n si̇zlerce hi̇ç bi̇r anlami yok ve değersi̇z.

5 Kişi beğendi.