banner136

Melih Gökçek'in kulesine yıkım kararı

15 Haziran 2017 Perşembe 20:17

Çankırı Hoca Ahmet Yesevi meydanından bulunan saat kulesine yıkım karırı çıktı.

Melih Gökçek'in kulesine yıkım kararı
banner145
Başkan Melih Gökçek'in 'Çankırı'ya hediyem olsun' dediği Çankırı Hoca Ahmet Yesevi meydanından bulunan saat kulesine yıkım kararı çıktı.


Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından  9 milyon 263 bin lira toplam proje maliyeti ile gerçekleştirilen ve 22 Mayıs 2015 tarihinde dönemin  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara B.B. Başkanı Melih Gökçek tarafından törenle açılan Hoca Ahmet Yesevi Meydan projesi de yer alan, içerisinde kafe amaçlı tesisinde olduğu 5 katlı saat kulesine yıkım karırı çıktı. Çankırı Belediye Meclisi Haziran ayı oturumunda AKP ve MHP'li üyeler oy birliği ile kulenin yıkımına karar verdi.


Kulenin yıkım kararının verilmesindeki en önemli etkenin ise cami siluetini bozduğu gerekçesi ile olduğu bildirildi. Cami dernek yönetimi ve vatandaşlarında kuleden rahatsızlığını dilekçe ile belediye makamlarına sunduğu öğrenildi.

 


- Milyon liralar çöpe gitti-

Projenin hayata geçmesinin üzerinden daha iki yıl geçmeden çiçeği burnunda saat kulesinin dört cephesinde bulunan saatler bozuldu.  İçerisindeki kafeterya ise ihaleye dahi sokulmayarak çürümeye terk edilmişti.

 


- 'Ben yaptım oldu' mantığı şehre zarar veriyor -

Öte yandan inşası sırasında yüksek sesle dile getirdiğimiz ve 'Abidenin önüne abide mi olur ?" diyerek karşı çıktığımız projedeki kuleye  o günlerde bütün vatandaşlarda yanlış buluyordu. Özellikle hayatında proje nedir bilmeyen, uzmanlık alanı olmayan cami cemaati bile arasında bu konuyu konuşuyordu. O günlerde ortak akıl kuleyi gereksiz bulurken halka o günlerde kulak tıkayan yerel yönetimin milyon liralar harcandıktan sonra yıkıma gerekçe olarak halkın rahatsızlığını göstermesi ise ayrı bir garabet konusunu oluşturuyor. Halkın fikri alınmadan apar topar yapılan projeler devleti milyonlarca liralık zarar uğramasına da sebep oluyor.

 


- Akıl tutulması devam ediyor-

Osmanlı'nın son dönem padişahlarından Abdülhamid sani döneminde modernleşeme hareketi olarak illere gönderilen saat kuleleri o dönemin en önemli zaman dilimini öğrenme aracıydı. Ancak uzay çağında  hala 100 yıl önceki anlayışla saat kulesi yapmanın mantığını da  halen çözebilmiş değiliz. Üstüne üstlük saatlerin çalışmaması aslında dönemimizin ne kadar durağan geçtiğini işaret ediyor. Anlayacağınız Çankırı'da işler Mehter takımı gibi bir ileri iki geri gidiyor. Vizyonsuzluk ,akıl tutulması devam ediyor.


Çankırı Postası

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 13

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ben bilmem 5 ay önce yorumlandı

Men dakka dukka.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

emre kaya 9 ay önce yorumlandı

konuyla alakasız gibi gelebilir. ancak...mehter iki ileri bir geri şeklinde ilerlemez.. insanların bilinçaltına farklı mesajlar vermesi için kullanılan cümleleri kullanmamaya dikkat etmeliyiz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çankırılı 9 ay önce yorumlandı

Çankırı valilikce yönetilen bir köydür. Çay kenarındakı lambaların yarısı yanmıyor demirler pislikten gözükmüyor. A.Talat oay bulvarı boyunca traktörden geçilmiyor. Belediye ankara yoluna yaptığı galeriye hiç birisini götüremedi. 2002 yılından bu yana akp oy veriyorum. Reisi seviyorum bir dahaki belediye secimlerinde akp oy vermeyi düşünmüyorum. Çünkü içraat yok bir kütüphane gidiyor

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Esnafım 9 ay önce yorumlandı

İnşalah o çevredeki sacma sapan dükklarıda yıkılır camimiz meydana kavışur

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bülent 9 ay önce yorumlandı

Dışarı da olan bir gurbetçi olarak, bir ay kadar önce geldiğimde o saat kulesini gördüm ve cok kinamistim..hangi zihniyet bunu buraya ne amaçla yapmış diye....simdi sorarım yaptıran kime sormuş bu kuleyi yapmak için , sorduğu adam bu Saçmalığı nasıl onaylamis, mimari projesi ni çizen adam düşünmemişmi. .bu projeyi il genel meclisindekiler nasıl onaylamis. ..!!!! Daha fazla kafam çekmiyor kafamda deli sorular işte. .oruçlu oruçlu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bir Bilen 9 ay önce yorumlandı

O saat kulesini yapan firma kimmiş. Ondanda bahsetseydiniz keşke. Ankara'daki hortumlama yetmemiş Çankırı'dan götürelim hesabı ile sırf maliyet çıksında bizde yolumuzu bulalım mantığı ile yapılmış ucube şimdi yıkılıyor. Bunları yapanların, yapılmasına sebep olanların, herşeyi bilipte sesi çıkmayanları Allah kahhar ismi ile kahredecek. Bunda hiç şüphe yok. Sadece çalan değil çalanları destekleyenlerde kurtulamayacak. Yüce yaradan herşeyi görüyor. Bu dönem böyle bir dönem işte. Allah doğru insanların yardımcısı olsun. Bu pislikleri ancak doğru insanlar temizler.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mehmet ceylan 9 ay önce yorumlandı

Cansaatine baksınlar bakımsızlıktan dokuluyor

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ETHEM KAPUSUZ 9 ay önce yorumlandı

darısı cami ile çay arasındaki saçma sapan çadırlara kimin ne amaçla kullandığı bile belli olmayan bir satıcı harici karşı dükkanların vesözde PAZARCI ların hurdalığı çadırlara inşAllah vealttaki marketin gelişigüzel cami çevresindeki hırdalığı ve pisliklerine ne belediyeciliği nede büyük bir esnafa yakışmıyor böylesine önemli bir caminin çevresindeki düzensizlik

2 Kişi beğendi.