Astarlızade Hilmi Efendi'den Hatıralar 2

 Diş Doktoru Hamdi Uslu anlatıyor:

Hacı Babanın Paşaköyündeki bahçe köşkünün üst katındaki ufak balkonlu kısmında oğlu rahmetli Muhittin Abi ve Sabiha Abla ile beraber yedi sekiz kişilik bir toplulukla oturmuş sohbet ediyorduk. Söz, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin

“Hak, şerleri hayr eyler,
Zannetme ki gayr eyler, 
Ârif âni seyr eyler, 
Mevlâ görelim n'eyler,
N'eylerse, güzel eyler...”
 mısralarına geldi. Bu şiirin tamamı benim ezberimde idi, okumaya çalıştım. Unutmuşum, okuyamadım. Az sonra herkes yatmaya gitti. Ben oturdum, şiirin tamamını hatırlamaya çalıştım. Yarım saat kadar uğraşınca, hepsini hatırlayıp söyleyebildim. Ertesi sabah muayenehanemdeki gazetemi okuyunca, o günün Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin (şimdi unuttum ölüm ya da doğum) yıldönümü olduğunu öğrenmiş oldum. O mübarek yerde, o mübarek gecede, o mübarek zatın gece yarısında beni o kendi meşhur şiiriyle meşgul ettiğini, sonunda tamamını okumama vesile olduğunu idrak ettim ve memnun oldum.

1960 senesinde idi, Hacı Babaya alt ve üst tam protez yapmam için evine ( Kasrı Arifan ) çağrıldım

Evinin alt kattaki odasında her zaman oturduğu sedirde iken ölçülerini aldım. Provalarını yaptım ve protezleri taktım. Konuşmasında bir şikâyeti yoktu. Bisküvi verdim, rahatça yedi.

Muayenehanemde evdekinden daha müsait şartlarda çalıştığım halde, böyle bir başarı elde etmem daha zor oluyordu. Burada elde ettiğim neticenin o mübarek evde, o mübarek zatın himmetiyle gerçekleşmiş olduğunu anladım.

 

Diş Doktoru Hamdi Uslu

Doğum Tarihi 29 Nisan 1931 - Çankırı

Baba Adı: Mustafa Asım

Anne Adı: Zeliha

 
 
 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Seymenoğlu
İbrahim Seymenoğlu - 6 yıl Önce

sayın metin kardeşime çankırı postasına hoş gelmişler diyorum.kendileri zengin bilgi birikimi ve usta yazılarıyla daha da çok zenginlik katarak,elinde mevcut zengin arşivleriyle,derin ve geniş ufuklarıyla ,ilimize ve ilimiz insanına her alanda daha çok yararları olacağına inancım tamdır.başarılarının devamını arz ederim.

İbrahim Kahraman
İbrahim Kahraman - 6 yıl Önce

rahmetlik necati asım uslu ve kemal parıltı ile birlikte ömrü uzun olsun hamdi uslu çankırının bir dönemine damga vurmuş şahsiyetlerdir.onlarında manevi gücünü ve bereketini hilmi efendiden aldıklarını anlıyoruz.