Bizim Amerikalılar

ABD Başkanı Kennedy Orijinal adı "Peace Corps" olan "Barış Gönüllüleri" isimli programı, CIA desteğiyle 1 Mart 1961'de hayata geçirmiştir. Bu program sayesinde 1962-70 yılları arasında 1200 -1500 civarında “barış gönüllüsü" ülkemize gelmiştir. Barış Gönüllülerinin Türkiye’ye geliş amacı (güya)ülkemizi yakından tanımak, Amerikalıları bize tanıtmak ve ülkemize kalkınma hususunda becerikli iş gücü ile yardımcı olmaktı.

Oysa Barış Gönüllülerinin gerçek amacı: “Az gelişmiş ülkelerde Amerikan dünya görüşünün, askeri ve siyasal nüfuzunun yayılmasını ve benimsenmesini sağlamak. Amerika yararına çalışacak etkili kurumlar ve aydınlar grubu yetiştirmek. Amerika’nın şiddet eylemlerini ve genişleme politikasını şirin gösterecek eylemlerde bulunarak siyasal havayı Amerika’dan yana oluşturmaktı.”

Türkiye’ye gelen Barış Gönüllüleri CIA ajanı olarak istihbarat toplamışlar, Türk konukseverliğinden yararlanarak Anadolu’da evlerinin içine kadar rahatça girmişler, Türkiye’nin hassasiyetlerini araştırmışlar, sosyolojik tüm detayları, bölgesel etnik ve inanç farklılıklarını, politik yapıyı incelemişler, geçmiş etnik olayların izlerini araştırmışlardır. Bununla da yetinmeyerek; Doğu Anadolu’da eski Ermeni mezarlarının fotoğraflarını çekerek yıllar sonra“işte bunlar Türklerin soykırım yaptığının kanıtı” diye yaygara yapmışlar ve günümüzün bölücülük hareketlerinin temellerini atmışlar, misyoner faaliyetler yürütmüşlerdir.

1962 yılında bizimde Amerikalılarımız vardı.

5 Ocak 1962 tarihli Milliyet Gazetesinin “İki Barış Gönüllüsünün ilk dostu bir kedi oldu” başlığıyla verilen haberin ayrıntısında:

“Karı koca Gall’ler Birleşik Amerika’nın Colorado eyaletinden kalkmışlar Türkiye’ye, Çankırı’ya gelmişler. Bay ve bayan Gall çok genç, pek yeni evlenmişler. Henüz çocukları yok. Çankırı’ya geleli henüz 4 gün olduğu halde Gall ailesi vakit kaybetmeden işe koyulmuş ve Lisede İngilizce derslerine girmeye başlamışlar. Gall’ler Barış Gönüllüsü olarak geldikleri Çankırı’da henüz yerleşemediler. İlk günlerini bir otelde geçiriyorlar” cümleleri yer alıyordu.

Bugün; o yılların tanıklarından olan ve halen Ankara'da hayatını sürdüren emekli  Fransızca Öğretmeni Hamdi Kansu hocamızla görüştüm. Hamdi hocamız; Amerikan Barış Gönüllüleri geldiğinde duyulan genel şüphe ve rahatsızlıkları teyit etti. Ancak bizim Amerikalıların, yani o dönem Çankırı'ya gelen Gall çiftinin rahatsız edici bir halleri olmadığını, öğretmenler dâhil öğrencilere İngilizce öğretmeye çalıştıklarını, Çankırı'ya çabuk uyum sağladıklarını ve asıl önemlisi de öğrenci velilerin şikâyetçi oldukları bir durum yaşamadıklarını ifade etti.

Allan Gall Çankırı'dan sonra Ankara'da da bulunmuş ve Türkoloji bölümünü

okumuş; "çok özledim diyerek" Çankırı’ya tekrar gelmiş...

Amerika’nın “barış” ve “demokrasi” sözcükleriyle kurduğu her yapı daima tüm insanlığın olduğu gibi, Türkiye’nin de zararına olmuştur.

Fotoğraf: Gall çifti Çankırı Lisesi Öğretmenler Odasında (kırmızı çerçeveli)


YORUM EKLE
YORUMLAR
Araştırmacı
Araştırmacı - 6 yıl Önce

araştırmalarıma göre bu gazete 5 ekim 1962 tarihli. yine araştırmalarıma göre amerikalıların isimleri allan gall ve peggy gall. allan gall peace corp denildiğinde karşımıza çıkan facebook profili budur.muhtemelen de bu kişi...kendisinin o tarihlere dair elinde çankırıya ait fotolar olabilir.muhtemelen çok foto çekmiştir.https://www.facebook.com/allan.gall.1

Ali Osman Demir
Ali Osman Demir - 6 yıl Önce

amerika japonyaya attığı atom bombalarıyla yüzbinlerce insanı canlı canlı yakarak ölüdürdü.arkasından sanki hiçbirşey olmaış gibi attığı atomu aynen yazdığınız gibi barış adına attığını söyledi.barış gönüllülerinin her biri gönderdiği her ülkeye ve türkiyeye çok iyi eğitilmiş ajan olarak göndreilmişlerdir.

Mümtaz
Mümtaz - 6 yıl Önce

amerikanın menfaati olmadan türkiyeye adam göndermesi söz konusu değil. bu barış gönüllüleri halen dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyetlerini sürdürüyor. ben birde alttaki fotoğraftaki öğretmenlerin isimlerini yazarsanız çok memnun olurum.

Mesut Bilal
Mesut Bilal - 6 yıl Önce

amerikanin baris söylemi safsatadan ibarettir,çünkü amerika insanligin bas düsmanidir.eger baris gonulluleri turkiyenin ortasi olan cankiri ya geliyorlar ise mutlaka kötü bir emelleri vardir.

Nuri
Nuri - 6 yıl Önce

hakları ödenmez. allah uzun ömürler versin hamdi hocamı iyi gördüm.ellerinden öpüyorum.

Hüseyin Lüleci
Hüseyin Lüleci - 6 yıl Önce

tahir selenay dan bahsedermisiniz?

Araştırmacı
Araştırmacı - 6 yıl Önce

metin bey çankırı hakkında bir çok araştırma yapma başladım. size peace corps dan gelen kişilerdan allan gall facebook linkini atmıştım.kuvvetle muhtemel ona ait.inşallah onda o döneme ait çankırı resimleri vardır linki tekrar atıyorum facebook arama bölümüne yazarsanız karşınıza çıkar . https://www.facebook.com/allan.gall.1

Amerikalı
Amerikalı - 6 yıl Önce

amerikanın dostluğuda, sütüde, gönderdiği öğretmenide hiç bir şeyii lazım değil. milletimiz yokluklardan yeniden kurduğuna göre bu ülkeyi, onların çöpüne dahi ihtiyacımız olmamamalı. unutmayın ayıdan post, gavurdan dost olmaz