Geçmiş olsun Fikri Demirok hocam!

 Geçirdiği rahatsızlık sonrası Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine kaldırılan emekli öğretmen Fikri Demirok’un geçirdiği başarılı ameliyat sonrası tedavisi sürüyor…

Fikri Demirok Hocamı bugün ziyarete gittim. Hocamı hastaneye ilk geldiğinde de Keçiören Belediyesinin Çankırılı Meclis Üyesi Ahmet Kıymaz’la ziyaret etmiştik; ameliyat sonrası çok daha iyi gördüm. Kendisine, Yüce Rabbimden tez şifa diliyorum. İnşaAllah en kısa zamanda ayağa kalkar.

Fikri Demirok Çankırı sevdalısı büyüklerimizden. Çankırı araştırmalarını gençlerimize örnek bir heyecan ve dinamizmle, müthiş bir enerjiyle sürdürüyor... Araştırmaları sonucu ulaştığı bilgi ve belgeleri yerel Doğruyol gazetemizde, Çankırı Türk Ocağı bülteninde paylaşıyor. Etkinliklerde yaptığı konuşmalarda da bu araştırmaları dile getirdiği gibi, kimi dokümanları da detaylı araştırmaları için uzmanına iletiyor…

Hastanede hocamla yine Çankırı üzerine konuştuk. Hasta yatağında bile Çankırı sözcüğünün geçtiği her cümlede sesini yükseltiyor, sorduklarıma cevap veriyor.

Bu yılki 29 Mayısta İstanbul’un fethinin 559. Yılını kutlayacağız. Bizans İmparatorluğunu tarihin dibine gömen Fatih Sultan Mehmet Han’ın, şanlı askerlerinin ve fethin manevi mimarlarının ruhları şad olsun. İstanbul’un fethiyle ilgili geçtiğimiz yıllarda Çankırı’da Türk Ocağının organizasyonuyla yapılan etkinliklerde de yer alan Fikri Hocama; Fatih Sultan Mehmet Han’ın halasıyla evli İsfendiyar oğlu Kasım beyin fetihteki rolünü soruyorum:

Ömrü gazâlarda geçmiş Candaroğlu Kasım Bey, İstanbul’un fethinde Bizans’a gönderilen son elçidir. İstanbul’un fethine Çankırı’dan Kasım Bey ve oğlu Kaya beyin (Fatih’in kız kardeşiyle evli) komutasında yaklaşık 20.000 kişilik bir kuvvet katılmış, yine bu kuvvetlere bilakis Fatih Sultan Mehmet’in emri üzerine Tuz mağarasında çalışan lağım ve tünel ustaları da iştirak etmiş, bu ustaların döktüğü barut ve lağımların patlatılması sonucu surlarda büyük tahribatlar meydana gelmiş ve İstanbul’un Fethinde Çankırılı ustalar büyük yararlıklar göstermiştir.

Ahmet Kemal Üçok’un(1880-1956) hatıralarında “Çankırı’da İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet’i anma törenleri, İstanbul’un Fethine Çankırı’dan iştirak eden kuvvetlerin komutanı Kasım bey ve eşi olan Fatih’in Halası Sultan Hatun’un kabri başında yapılırmış.”

---

Kasım Beyi “Candaroğlu Kasım Bey” dizeleriyle destanlaştıran Fikri Demirok, bir anlamda Çankırılıların İstanbul’un Fethindeki rolünü de tarihe not düşüyor.

 

CANDAROĞLU KASIM BEY DESTANI

Koca Kıvamüddin Kasım Bey!

Fitneci Köhne Bizans’a hasım Bey!

Osmanlı soyuna damat Kasım Bey!

Fakir, fukaraya imdat Kasım Bey!

Babasına inat etti Kasım Bey!

Osmanlıya etti biat Kasım Bey!

Fethe katılan yirmi bin atlıydı:

O atlılar ki kartal kanatlıydı:

Sağ cenahın başında oğlu Kaya,

Lâyıktı duaya hem Fatiha’ya.

Ta Çankırı’dan Üsküdar’a uçtular.

Saltanatlı tekbiri cihana saçtılar,

Gökte melekler onlara dua ederlerdi

Her birini Hakk’a sena ederdi.

Ustalar var, deler tuz ocağını,

Oyacaklardı, Bizans toprağını.

Her biri surları yıkan Cebece.

Fatih bunları görünce sevindi.

Candaroğlu’na yürekten güvendi.

O, varınca huzura, verdi selâm.

Emrindeyim dedi, etti kelâm.

“Unutma ki ben de bey oğlu beyim,

Şimdi millet yolunda emir eriyim.

Ben de isterim müjdeye erişmek.

Allah yolunda korkmadan vuruşmak”

Görev alıp Bizans’a yolcu oldu.

Teslim almak için son elçi oldu,

İstanbul’da bir savaş oldu kanlı,

Öyle devirler açtılar ki şanlı.

Bu mübarek sevinçli bir geziydi.

Kasım bey şimdi kahraman gaziydi.

Sonra hasenata yönelip durdu.

Fakirler için imaret kurdu.

Hangi dinden olsa, gelsin, yesin.

Bize dua etsin, çok şükür desin.

Hatunla Çankırı’nın İmaretindesin.

Ebediyen bize emanetsin

Keşke bende o devirde olsaydım,

Kutsal Fethin kanlarıyla dolsaydım…

Fikri DEMİROK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan Şeker
Ercan Şeker - 6 yıl Önce

fikret hocamın araştırmacı kişiliğinden en çok yaralananlardan birisi olarak kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. i̇nşallah eski sağlıklı günlerine dönecek sohbetlerimize ve çankırıyla ilgili projelerimize devam edeceğiz.

Murat
Murat - 6 yıl Önce

rabbim şafi ismi şerifiyle kıymetli fikri hocamıza ve ümmeti muhammedin hastalarına iyilik versin.

Mesut Bilal
Mesut Bilal - 6 yıl Önce

değerli hocamiza cenab-ı; allahtan acil sifalar dileriz, istanbulun fethine katilan tüm çankirililarin ruhu şad olsun.

Ali Taş
Ali Taş - 6 yıl Önce

değerli hocama geçmis olsun dileklerimle birlikte acil şifalar diliyorum.umarım kısa zamanda aramıza döner ve bizleri yazıları ile aydınlatmaya devam eder.