banner198

Çankırılı eski Yarbay FETÖ davasından beraat etti

Çankırı eski Yarbay Ramazan Kayacı, 13 ay tutuklu kaldığı FETÖ davasından beraat etti.

Çankırılı eski Yarbay FETÖ davasından beraat etti
banner145

Erzurum'da, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılanan 109'uncu Topçu Alay Komutanlığı'nda görevli Çankırılı eski Yarbay Ramazan Kayacı ve 6 eski askeri personelin davasında karar çıktı.

Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesi görülen davanın 13. ve karar duruşmasında, 1'inci Tabur eski Komutanı Yarbay Ramazan Kayacı'nın da aralarında bulunduğu 5 kişi beraat etti. 109'uncu Topçu Alay eski Komutanı Albay Oğuz Çobanbeyli ise 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Beş sanık beraat etti -

Mahkeme heyeti, 109'uncu Topçu Alayı 1'inci Tabur eski Komutanı Yarbay Ramazan Kayacı, 2'nci Tabur eski Komutanı Yarbay Serkan Aslan, eski Binbaşı Kadir Aluç, eski Üsteğmen Onur Vahap Aslan ve eski Astsubay Soner Kurtkaya'nın ise 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından ayrı ayrı beraatini uygun gördü. Mahkeme heyeti, ankesörlü telefon soruşturmasında ismi geçen eski Üsteğmen Cemal Doğan'ın dosyasını ise ayırdı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesi Hocahasan Köyü nüfusuna kayıtlı olan dönemin 1'inci Tabur Komutanı Yarbay Ramazan Kayacı, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, 109'uncu Topçu Alay Komutanı Albay Oğuz Çobanbeyli, 2'nci Tabur Komutanı Yarbay Serkan Aslan, Binbaşı Kadir Aluç ve Üsteğmen Cemal Doğan, 19 Ağustos 2016'da tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Gözaltına alınan Üsteğmen Onur Vahap Aslan ve Astsubay Soner Kurtkaya ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Meslekten ihraç edilen 7 eski askeri personel hakkında Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Eşi ağaca çıkarak dikkat çekmişti –

Tutuklu kocasının masumiyetini anlatmak için Erzurum’a gelen bütün politikacılara derdini söyleyen iki ocuk annesi Nazife Kayacı, son olarak 30 Eylül 2017'de bir program için Erzurum’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sesini duyurmaya çalışmış, koruma duvarını aşamayınca programın yapıldığı alanda ağaca çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatini çekerek görüşmeyi başarabilmişti. Erdoğan’a tutuklu olan eşinin durumunu anlatan Nazife Kayacı ile bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Baktıralım" diyerek Kayacı ve oğlunu yanından uğurladı.

15 ay tutuklu kaldı –

Erzurum 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 Ekim 2017'de görülen duruşmada, mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ramazan Kayacı, Serkan Aslan, Kadir Aluç ve Cemal Doğan'ın yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyelerine, tutuklu sanık Oğuz Çobanbeyli'nin ise tutukluluk halinin devamına karar vermişti. Böyece Kayacı, 433 gün tutukluluğun sonunda cezaevinden salıverilmişti. 

Memleketi Kurşunlu’da büyük mutlulukla karşılandı -

Yarbay Kayacı’nın beraat haberi Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde de büyük bir mutlulukla karşılandı. Kayacı’nın masumiyetine inanan arkadaş ve yakınları, “ Biz küçük bir ilçede yaşıyoruz. Ve herkes burada birbirini çok iyi bilir. En başından itibaren komutanımızın masumiyetine sonuna kadar inanıyorduk adalet yerini buldu” şeklinde duygularını dile getirdiler.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER