banner198

20 20 20 Gübre

G0bre kullanımı, tarımda çok önemli bir yere sahiptir.

20 20 20 Gübre
banner145

20 20 20 Gübre

G0bre kullanımı, tarımda çok önemli bir yere sahiptir. Her toprağa ve ekine uygun farklı gübre çeşitleri vardır. Geneli farklı elementlerin birleşiminden oluşur ve ihtiyaç duyan topraklarda kullanılır. 20 20 20 gübre farklı maddelerin bir araya getirilip bütünleştirildiği, kompoze bir gübre çeşididir. İçeriğinde eşit miktarlarda azot, fosfor ve potasyum bulunur. Her bir elementten yüzde yirmi oranında bulunduğu için bu isimle anılır. Aynı zamanda npk gübre olarak da adlandırılmaktadır.

İçinde bulunan elementler, bitki kökleri tarafından kolayca emilir. Bu sayede gövdeye ulaşarak bitkinin yeşil, sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. İçeriğinde, amonyum sülfattan gelen kükürt de bulunmaktadır. Dolayısıyla bitkilerin kükürt ihtiyacını da giderir. Bu gübre sayesinde meyve ağaçlarında meyve tutumu çok olur. Sebze ve meyvelerde çiçeklenmeyi oldukça artırır.

20 20 20 Gübre Kullanım Şekli

Genellikle gübreler ilk ekim zamanında ve çiçeklenme döneminde tercih edilir. 20 20 20 gübre azot ve fosfor içerdiği için ayçiçek, pamuk ve çeltik yetiştiriciliğinde sıkça kullanılır. Aynı zamanda bağcılıkta, meyve yetiştiriciliğinde, bostan ekimlerinde ve daha birçok alanda da kullanıma uygundur. Bu gübre taban gübresi olduğu için bitkilerin kök derinliğine uygulanır. Hem kuru hem de sulu tarımda kullanılabilmektedir. Suda eriyebilme özelliği sayesinde, bitkilere can suyuyla birlikte verilebilir. Gübrenin nemden ve direkt gün ışığından uzak saklanması önerilir.

20 20 20 Gübre Faydaları

İçinde barındırdığı elementler sayesinde birçok yararlı etkisi bulunan 20 20 20 gübre ekinlere ciddi faydalar sağlıyor. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Ekinlerin sararıp yaprak dökmesini engeller.
  • Bitki köklerine nüfuz ederek, gövdeyi ve yaprakları besler.
  • Kuraklık, hastalık ve zararlı iklim şartlarına karşı direnç sağlar.
  • Çok yağmurlu bölgelerde dahi, yok olmayıp ekinlere gerekli besinleri ulaştırıyor.
  • Bitki boylarını ideal oranlara kadar uzatır.
  • Hızlı bir olgunlaşma sağlar.

Siz de bu nitelikli ürünü incelemek isterseniz https://www.hortiturkey.com/yazilar/20-20-20-gubre-nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz!

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER