banner198

2022'de İsviçre'ye Davetiye İle Gitmek İçin Gerekenler

Vize davetiyesi, seyahat edilecek ülkede yaşayan kişi veya kurum tarafından gönderilen bir davet mektubudur.

2022'de İsviçre'ye Davetiye İle Gitmek İçin Gerekenler
banner145

2022'de İsviçre'ye Davetiye İle Gitmek İçin Gerekenler

Vize davetiyesi, seyahat edilecek ülkede yaşayan kişi veya kurum tarafından gönderilen bir davet mektubudur. Vize davet mektubunun amacı, kişinin ülkeye davet edildiğini belirtmek ve ülkede yasa dışı olarak bulunmayacağını taahhüt etmektir.

Arkadaş veya aile ziyareti, eğitim, tedavi ya da iş amacıyla İsviçre’ye seyahat edecek kişilerin vize başvurusunda vize davet mektubu sunması gerekmektedir. Vize davet mektubunun talep edildiği durumlarda vize davetiyesi; potansiyel iş ortağı, organizatör veya sponsor, ziyaret edilecek aile üyesi veya arkadaş, eğitim görülecek kurum ya da tedavi alınacak sağlık kurumu tarafından yazılmalıdır.

İsviçre’ye davetiye ile gitmek ve davet mektubu hakkında merak edilen tüm detayları Türkiye’deki İsviçre Schengen vizesi başvuru merkezine sorduk.

İsviçre'ye Gitmek İçin Davetiye Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

İsviçre’ye aile, akraba veya arkadaş ziyareti, eğitim, sağlık veya ticari amaçlarla seyahat edecek kişilerden, vize başvuruları için davet mektubu talep edilmektedir. Vize başvurularının tamamlanabilmesi için davet mektubunun mutlaka alınması gerekmektedir.

İsviçre Davetiye Örneği Kim Tarafından Yazılmalıdır?

İsviçre davetiye örneğinin; İsviçre’de ziyaret edilecek aile üyesi, akraba veya arkadaş, eğitim alınacak kurum, tedavi görülecek hastane veya sağlık kurumu ya da ticaret yapılacak şirketin yetkilileri tarafından yazılması gerekmektedir.

İsviçre Davetiye Mektubu Örneği

İsviçre davetiye mektubu; İsviçre’deki davet eden kişi veya kurum tarafından İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben Almanca, Fransızca veya İtalyanca olarak yazılmalıdır; başka dilde yazılan davet mektuplarının tercüme edilmesi gerekmektedir.

İsviçre davetiye mektubu; mektubun yazıldığı tarihi, büyükelçilik adını ve büyükelçilik telefon numarası ve adres bilgilerini içermelidir. Açılış, selamlama ve gerekli açıklamalar ile birlikte davet eden kişinin adı, ülkedeki statüsü, iletişim bilgileri verilmelidir. Seyahat gerekçesi açıklanmalı ve vize başvurusu yapacak kişinin adı, pasaport numarası, seyahat tarihleri, seyahat programı, kalınacak yer bilgileri ve maddi durum bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde verilmelidir. Resmi bir dil kullanılarak yazılan davet mektubu, davet eden kişi tarafından imzalanmalı ve gerekli ekleri ile sunulmalıdır.

İsviçre Davet Mektubunun İçermesi Gereken Bilgiler

İsviçre davet mektubunun içermesi gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Yanına gidilecek kişi veya kurumun, vize başvurusunda bulunan kişinin davet edildiğini teyit eden beyanı
 • Başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası ve uyruğu gibi kişisel bilgileri
 • Davet mektubunun yazıldığı tarih
 • Davet mektubunu yazan kişi veya kurum yetkilisinin imzası
 • Seyahat, konaklama ve yemek masrafları davet mektubu gönderen kişi veya kurum tarafından karşılanıyorsa buna dair beyan
 • İsviçre’de kalma nedeni
 • Diğer ayrıntılar

İsviçre Vize Davet Mektubunun Türkiye’ye Ulaşımı

İsviçre vize davet mektubu, normal şartlar altında 7-10 gün arasında Türkiye’ye ulaşmaktadır. İsviçre davet mektubunun; İsviçre’ye yanına gidilecek kişi veya ilgili eğitim kurumu, şirket ya da hastane yetkilileri tarafından posta yolu ile İsviçre vizesi başvuru sahibi adına Türkiye’ye gönderilmesi gerekmektedir.

Davetiye İle İsviçre Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Davetiye ile İsviçre vizesine başvuracak kişilerin gerekli diğer vize evrakları ile birlikte, C tipi vize başvurusunda bulunulacaksa TLS vize aracı kurumu başvuru merkezi ve D tipi vize başvurusu yapılacak ise Ankara İsviçre Büyükelçiliği üzerinden vize başvurusunu tamamlaması gereklidir.

Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi bulunan kişiler, davetiye ve diğer vize evraklarını akredite acente Vizem.net’in merkez ofisine göndererek vize randevusuna gitmelerine gerek kalmadan vize başvurularını danışmanlar aracılığıyla yapabilmektedir.

Çankırı’dan İsviçre VizeBaşvurusu Nasıl Yapılır?

Çankırı’da vize başvuru merkezi bulunmadığı için başvurular gerekli evraklar hazırlandıktan sonra en yakın vize merkezi olan Ankara TLS contact üzerinden başvuru yapılabilir.

Davetiye İle Gitmek İçin Gereken Diğer Vize Evrakları

İsviçre’ye davetiye ile gitmek için gereken diğer vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 adet boş sayfası bulunan, 10 yıldan eski olmayan ve seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 daha geçerliliği olan pasaport gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun 2. ve 3. sayfalarının fotokopisi ve eğer mevcut ise tüm vizelerin ve giriş çıkış damgalarının fotokopileri sunulmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından Almanca, Fransızca veya İngilizce dillerinde ve mavi veya siyah tükenmez kalem ile eksiksiz olarak doldurulmuş vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Bütün aileyi kapsayan, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Davet mektubu: İsviçre’de davet eden kişi tarafından yazılmış tarihli ve imzalı davet mektubu gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 euro değerinde, tüm Schengen ülkelerini ve seyahat süresi kapsayan, imzalı ve kaşeli seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Seyahat bilgileri: Gidiş-dönüş bilgilerini gösteren uçak rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Finansal durumun yeterliliğini gösteren son 3 aya ait banka tarafından kaşeli veya imzalı hesap dökümü ve maaş bordrosu sunulmalıdır.

Başvuru yapılacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna bağlı olarak İsviçre vizesi için gereken evraklar değişiklik göstermektedir.

Davetiye İle İsviçre Vizesi Almak Kolay Mıdır?

İsviçre’ye aile ve arkadaş ziyareti, eğitim, sağlık veya iş amaçlı seyahat edecek kişilerin davet mektubunun olması vize başvurularının onaylanma şansını arttırmaktadır. Son dönemde artan vize ret oranları dikkate alınarak; tüm başvuru evraklarının eksiksiz olarak sunulması, başvurunun zamanında yapılması ve özellikle ülkeyle olan bağların ve maddi durumun kanıtlanması büyük önem taşımaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER