banner198

Amerika Vize İşlemleri

Amerika vize işlemleri aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Kısa süreli Amerika vize başvurusu için DS-160 olarak isimlendirilen vize başvuru formunun doldurulmalıdır.

Amerika Vize İşlemleri
banner145

Amerika vize işlemleri aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Kısa süreli Amerika vize başvurusu için DS-160 olarak isimlendirilen vize başvuru formunun doldurulmalıdır. Bu noktada genel vize başvuru işlemlerine benzemektedir. Bu formun doğru şekilde doldurulması ile başvuru sahibi hakkında bilgilere ulaşılır. Bunun yanı sıra bu formda seyahat nedeniniz, tercih ettiğiniz vize türü ve vize kategorisi bilgileriniz bulunur. Tüm bu bilgiler ışığında evrak listenizde bulunan belgeleri hazırlayabilirsiniz.

İsterseniz bir vize danışma merkezinden yardım alarak bütün vize işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Danışma merkezleri sizin için tüm kriterlere uygun olarak vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmekte ve vize alım işlemlerini hızlandırmaktadır. Amerika Vize İşlemleri Vize Kategorileri kısa ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılır:

Kısa süreli vize kategorileri arasında birçok tür bulunmaktadır. Bu türler arasında diplomatik ve resmi vizeler, ticari, turizm ve tıbbi tedavi vizesi, değişim programı vizeleri, geçici işçi ya da staj vizesi, basın mensubu ve gazeteciler için vize, akademik eğitim ya da dil öğrencisi vizeleri, mürettebat vizesi, tüccar veya yatırımcı vizesi bulunmaktadır.

Kısa süreli olarak tabir edilen vize kategorisine başvuru yapacak kişiler için yasal web sitesinden yayınladığı DS-160 Vize Başvuru Formu’nu doldurmak öncelikle tamamlanması gereken bir görevdir. Amerika vize işlemlerinize başlamadan evvel tüm bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız. Kimlik bilgilerinizde herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda başvuru dosyanızı tamamen yenilemek zorunda olduğunuzu unutmayın. Aksi takdirde Amerika vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacak veya vizenizi almanız zorlaşacaktır.

Uzun süreli vize türleri olarak tanımlanan vizeler ise aile birleşimi, göçmen vizesi, nişanlılık vizesi, işveren kaynaklı göçmen vizeler, yeşil kart vizesi, geri dönen yerleşik yabancı müracaatlarıdır.

Amerika vize başvurusu içinAmerika Büyükelçiliği yetkilendirilmiştir. Amerika vize işlemlerinizin çalışmalarını yürüten tek yetkili kurum Amerika Büyükelçiliği‘dir.Amerika vizesi randevusu alabilmek için ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın konsolosluğa başvuru yapmanız gerekmektedir. Amerika vize evrakıve belgeler başvuru formunda belirlediğiniz vize türüne bağlı olarak farklılık gösterecektir. evrak listesi genel olup vize sürenize, seyahat nedeninize göre ek belgeler talep edilebilmektedir. Amerika vize başvurusunda kullanılan evraka bakacak olursak bunların başında DS-160 vize başvuru formu gelmektedir. Bu formda yer alan tüm soruların cevaplanması gerekmektedir. Sorulara net veya yanlış cevaplar vermeniz halinde vize başvur işlemleriniz sonlandırılacaktır. Pasaportunuz geçerliliği seyahatinizin sonrasında da devam etmelidir. Güncel pasaportunuzun yıpranmamış olmalı ve pasaportunuzda en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. İki adet adetbiyometrik olan ve ziyaret amacınızı anlatan bir dilekçe bulunmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini de başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Kişisel bilgilerinize bağlı olarak vizeniz değişkenlik gösterecektir. Eğer bir işveren iseniz dosyanızda; güncel tarihli şirket evrakı faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi evrakı bulunmalıdır. Özel Bir Firmada çalışıyor iseniz  İngilizce yazılmış şirketin izin dilekçesi, İşe giriş bildirgesi, Son 3 aylık maaş bordrosu, SGK dökümünüz yer almalıdır. Kamu çalışanı iseniz görevli bulunduğunuza dair belge, maaş bordro vb. belgeler bulunmalı, öğrenciyseniz sponsorunuzun maddi evrak mutlaka eklenmelidir. Bunların yanı sıra son 3 aylık banka dökümünüz ve ek geliriniz var ise sözleşme, tapu belgesi vb. belgeler talep edilecektir. Tüm bu evrakın dışında, seyahat güzergahınızı tamamlayan rezervasyon bilgileriniz de doğru şekilde belirtilmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER