banner198

Ankara İlçeleri Nelerdir? Kaç İlçesi Var?

Anadolu topraklarının tam ortasında başkent Ankara kenti yer alıyor.

Ankara İlçeleri Nelerdir? Kaç İlçesi Var?
banner145

Ankara İlçeleri Nelerdir? Kaç İlçesi Var?

Anadolu topraklarının tam ortasında başkent Ankara kenti yer alıyor. Ankara aynı zamanda ülkemizin en kalabalık nüfusa sahip ilçesidir. İnsanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi ise Ankara ilçeleri nelerdir? Kaç ilçesi var? Zira bu noktada kimi zaman bir kafa karışıklığı yaşanır. Öncelikli olarak Ankara ilinin toplamda kaç ilçesi vardır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise toplamda 25 ilçesi vardır.

Ankara'nın Merkez İlçeleri

Ankara ilçeleri nelerdir? Kaç ilçesi var? Sorusuna yanıt verir iken bir diğer bilinmesi gereken şey bu ilçelerin bir kısmının büyükşehir il sınırları içinde olduğu diğerlerinin ise büyükşehir sınırları dışında olduğudur. Büyükşehir ilçeleri şunlardır: Havalimanının olduğu Etimesgut, şehrin tam göbeğinde olan

  • Çankaya,
  • Yenimahalle
  • Keçiören
  • Mamak,
  • Pursaklar
  • Akyurt
  • Altındağ

olup toplamda büyükşehir bünyesinde 8 adet ilçe vardır.

Ankara'nın Diğer İlçeleri

Ankara ilçeleri nelerdir? Kaç ilçesi var? Sorusuyla beraber şimdi de Ankara'nın diğer ilçeleri hakkında bilgi vermek gerekir ise kente en yakın yerlerden olan Gölbaşı, Şereflikoçhisar, tarihi fokusu ile öne çıkan Beypazarı, Güdül, şifalı termal suları ile ünlü Kızılcahamam, Nallıhan, Bala, Polatlı, Haymana, Elmadağ, Kalecik, Sincan, Kazan, Ayaş, Çubuk, Çamlıdere ve Evren ilçeleridir. Bu ilçelerin her biri irili ufaklı olarak Ankara ilinin değişik lokasyonlarına bulunan ve farklı özellikleri ile öne çıkan değişik gelir kaynakları olan ilçelerdir.

Ankara'nın Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Ankara şehri; doğusunda Kırıkkale, kuzeydoğusunda Çankırı, kuzeybatısında Bolu, batısında Eskişehir, güneyinde Konya, güneydoğusunda Kırşehir ve Aksaray ile beraber komşu konumunda yer alır. Ankara şehrinin yüz ölçümü ise 25.632 kilometrekare olarak ölçülmüştür. 1.355 kilometre uzunluğu ile birlikte bütünü Türkiye toprakları üzerinde yer alan ve en büyük nehir olma özelliği bulunan Kızılırmak Ankara'nın doğusunu, 824 kilometre ile Türkiye içerisinde bulunan en büyük nehirlerden kabul edilmekte olan Sakarya Nehri ise, Ankara'nın batısını sular.

 Bunun yanında da Sakarya Nehri'nin mevcut kollarından biri de Ankara Çayı, şehir merkezinden geçer. Şehrin güneyinde ise 1300 km² ile Türkiye'nin en büyük olan ikinci gölü, %32,4 şeklindeki tuz oranı ile de dünya genelinde en tuzlu ikinci gölü olarak bilinen Tuz Gölü bulunur. Buna ek bir şekilde de Tuz Gölü'nün de içerisinde bulunan havza, Türkiye'nin en büyük nitelikteki kapalı havzası olmaktadır.

Kaynak:

https://ankaragundem.com.tr/ankara/ankara-nin-kac-ilcesi-vardir-ilcelerin-isimleri-nelerdir-h3131.html

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER