banner198

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

Cinsel sağlık sorunları, cinsel aktivite esnasında kişilerin tatmin olmasına engel teşkil edecek herhangi bir sorun yaşanmasıdır.

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi
banner145

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

Cinsel sağlık sorunları, cinsel aktivite esnasında kişilerin tatmin olmasına engel teşkil edecek herhangi bir sorun yaşanmasıdır. İstek, uyarılma sorunları veya çözülme gibi aşamalarından birinde oluşan sorunlar, cinsel işlev sorunlarına sebep olur. Yapılan klinik araştırmalarına göre kadınların neredeyse yarısının, erkeklerin ise hemen hemen üçte birinde en az bir kere cinsel işlev sorunu yaşandığı belirlenmiştir. Yine araştırmalar sonucu bu sorunların sık olduğu ortaya çıksa da bir çok kişinin bu konular hakkında konuşmaktan utandıkları, çekindikleri aşikardır. Cinsel sorunların tedavisi elbette ki mümkündür. Fakat bu bozuklukları ortadan kaldırmak için ilk olarak yapılacak şey kişiyi endişelendiren ya da çekinmesine sebep olan şeyleri partneri ile paylaşmasıdır. Ardından gerekli olduğu noktada tedavi amaçlı sağlık kurumlarına başvurulması gerekir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Erkekler için cinsel sağlık sorunları ve işlev bozuklukları her yaşta görülme olasılığı olsa da genelde ilerleyen yaşlarda artar. Erkeklerde yaşanan sorunların en sık sebebi boşalma, erektil disfonksiyon veya cinsel arzunun azalmasıdır. Ereksiyon ne demek sorusunun cevabı olarak en kısa tanımı sertleşmedir. Yani cinsel uyarılma esnasında penisin ilişkiye girecek hale gelecek kadar hacimsel olarak büyümesidir.

Kadınlarda cinsel sorunlar yaşamlarının herhangi bir aşamasında oluşabilir. Erkeklerde olduğu gibi yaş durumuna göre yaşanma durumu yoktur. Kadınlarda cinsel sağlık sorunlarının en başlıca şikayeti cinsel arzunun azalmasıdır. Bunun yanı sıra cinsel uyarılmanın güçleşmesi, orgazm olmada zorluk ve cinsel uyarı yerine duyulan ağrı şikayetler arasındadır.

Cinsel sağlık sorunlarına tanının konabilmesi için bazı kontrollerin sağlanması gerekir. Erkekler için bunların başında kan basınç ölçümü, penis, prostat ve testis muayenelerinin yapılması gelir. Ek olarak kandaki şeker, kolesterol ve testosteron oranlarının bilinmesi gerekir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel sağlık sorunları, işlev bozuklukları bireyleri rahatsız etmediği müddetçe tedavi edilmesi gerekli değildir. Fakat çiftlerden herhangi bir taraf konudan rahatsız olmaya başlamışsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı şikayetli sorunlar yaşandığı için kullanılan tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Örneğin erkeklerde yaşanan erken boşalma sorunu için reçeteli krem formunda ve lokal anestezi etkili ilaçlar ya da bazı antidepresanlar kullanılır. Bu ilaçların yanı sıra ereksiyon esnasında meydana gelen sertleşme sorunu, cinsel ilişki öncesinde kullanılacak penil enjeksiyon veya vakum cihazları ile de tedavisi mümkündür. Sertleşmenin yapay şekilde olmasını mümkün kılan penil implantlar uzun senelerdir tıp dünyasında kullanılan tedavi seçeneklerinden biridir.

Kadınlarda ise semptomlar ve tanıya göre hormon eksikliği varsa buna göre hormon takviyeleri yapılabilir. Erkeklerde de testosteron seviyesi düşük ise ona göre hormon takviyesi yapılabilir. Her iki cins içinde cinsel sorun haline gelebilecek endişe, korku, depresyon veya suçluluk hisleri olması durumunda ise psikoloğa danışıp ona göre bir tedavi terapisine başlanmalıdır.

Kadınlarda meydana gelen cinsel sağlık sorunları birden fazla semptoma sahip olacağı için tedavi seçenekleri de farklılık gösterir. Bu sebeple kişilerin endişeleri ile ilgili önce kendi vücutlarını tanımaları ve iletişim kurmaları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Cinsel hayattaki hedefler ve bu hedeflerin kişiler için ne derece önemli olduğu, uygulanacak tedavinin seçiminde önemli rol oynar. Cinsel olarak korkan, endişe eden kadınlar, duygusal sorunlar ile beraber tıbbi bir tedavi uygulanırsa daha faydasını görürler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304

banner303