banner198

Evde Yapabileceğiniz 5 Tasarruf Yöntemi

Enerji kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanarak tasarruf elde edebilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz 5 Tasarruf Yöntemi
banner145

Evde Yapabileceğiniz 5 Tasarruf Yöntemi

Enerji kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanarak tasarruf elde edebilirsiniz. Evinizde bulunan birçok teknolojik cihaz aslında siz fark etmeden çok fazla enerji tüketiyor olabilir. Aynı zamanda kullandığınız su da büyük bir enerji kaybına yol açabilir. Bu sebeple, evde yapabileceğiniz farklı tasarruf yöntemlerine göz atarak sizler de gerekli önlemleri alabilirsiniz.

  1. Kullanılmayan Cihazlar

Evde yer alan ve kullanmadığınız elektrikli eşyaların fişlerini çekmelisiniz. Kablolarda yer alan açma ve kapama düğmelerini de kapalı konuma getirebilirsiniz. Kullanmadığınız elektrikli cihazlar bu süreç içerisinde düşük miktarda da olsa elektrik tüketmeye devam ederler.

  1. Aydınlatma

Uzun süre dayanabilen ve elektrik tüketimi son derece düşük olan kompakt florasan ampulleri kullanmanız evde alabileceğiniz en iyi önlemler arasındadır. Gündüz saatlerinde ise aydınlatma ürünlerini kullanmak yerine güneş ışığından faydalanmayı deneyebilirsiniz. Odadan ayrıldığınız anlarda mutlaka lambaları kapatmalısınız. Kirli ve tozlu olan lambaların daha yüksek enerji tükettiğini unutmamalısınız. Bu sebeple, aydınlatma ürünlerinizi belirli aralıklar ile temizlemelisiniz.

  1. Isıtıcılar

Evinizde olmadığınız anlarda ısıtıcıların ve radyatörlerin vanalarını kapalı tutabilirsiniz. Isıtıcı veya radyatörlerin önüne ise eşya koymamalısınız. Ön kısımlara koyduğunuz bir eşya ısının evinizde yayılmasını engellemeye başlayabilir. Kış aylarında ise radyatör üzerlerinde eşya kurutmamalısınız.

  1. Yalıtım

Kapı ve pencere kenarlarındaki çatlaklar mekandaki ısının dağılmasına sebep olur. Odaların kapı altları, pencere kenarları gibi soğuk havanın girebileceği yerleri detaylı bir şekilde tespit etmelisiniz. Farklı yalıtım sistemleriyle bu bölgeleri kapatarak havanın içeride kalmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Buzdolabı

Evlerde en fazla elektrik tüketen cihazlar arasında buzdolapları yer alır. Yemeklerinizi buzdolabına koymadan önce soğumasını bekleyebilirsiniz. Aynı zamanda buzdolabının kapılarının hava sızdırmaması da önemlidir. Dolap altı ve arkasında bulunan bobinleri yılda en az 2 defa temizlemeniz de tavsiye edilir. Derin donduruculardan alabileceğiniz ufak bir buz parçasını dolabın ortasına koyarak enerji harcama oranlarını da düşürebilirsiniz. Ayrıca elektrikli eşyaları seçerken A sınıfı su ve elektrik tasarruflu olanları tercih edebilirsiniz. Bu durum elektrik aboneliği faturalarınıza olumlu yönde yansıyacaktır ve tasarruf elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner273