banner198

Hidrolik Piston Ne İşe Yarar?

Genellikle makinelerde ve arabalarda bulunan hidrolik piston, içerisinde silindir şeklinde bulunan mekanizmanın çalışması sayesinde üzerindeki sıvı basıncının hareket enerjisine dönüştürülmesini sağlar.

Hidrolik Piston Ne İşe Yarar?
banner145

Hidrolik Piston Ne İşe Yarar?

Genellikle makinelerde ve arabalarda bulunan hidrolik piston, içerisinde silindir şeklinde bulunan mekanizmanın çalışması sayesinde üzerindeki sıvı basıncının hareket enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Mekanizmanın gerçekleştirdiği bu işlem nedeni ile mekanik enerji üretebilen sistemlerin arasında yer alır.

Pistonlar içerisinde dönme hareketleri ile işlevlerini tamamlayan hidrolik pompalar, üretilen çeşitli enerjileri silindirlerin yardımı ile doğrusal ya da açısal harekete dönüşmesini sağlar. Ayrıca mekanizmanın sağladığı bu durumda ortaya çıkan enerjinin türü ve kuvvetin büyüklüğü doğrudan silindirin çapı ve çeşidi ile alakalıdır. Hidrolik piston çeşitlerinin farklılık göstermesi, hidrolik piston fiyatları konusunda da değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. Firmalar, farklı çeşitlerde üretmiş oldukları pistonlar için farklı fiyat tutarlarını uygulayabilirler.

Hidrolik Piston Çeşitleri Nelerdir?

Hidrolik piston mekanizması içerisinde yer alan silindirlere göre değişiklik gösteren hidrolik piston çeşitleri, tek etkili, çift etkili ve özel silindirler olmak üzere üç farklı gruplarda incelenirler. Hidrolik piston çeşitleri arasında en çok tercih edilen özel silindirler, teleskopik, açısal motor, döndürücü açısal motor, tandem silindir ve çift milli silinir özelliklerine sahiptir. Bu hidrolik pistonlar çalışma prensipleri gereği bir taraf iş yaparken diğer taraf dış etkiler sayesinde işlevini tamamlar. Hidrolik özel piston sistemlerinde, itme kuvvetlerinin ve hızlarının iki yönde aynı olması, kullanılacak olan sistemlerde piston kolu ayarı ile pratik ve hızlı olunmasını sağlar.

Hidrolik Piston Tamiri

Hidrolik piston mekanizmasındabirçok farklı nedene bağlı olarak ve çoğu zamanda yanlış, zorlama gibi durumların sonucunda arızaların görülmesi kaçınılmazdır. Hidrolik pistonlarda görülen bu arıza durumlarında mutlaka uzman kişi ya da firmalardan destek almakta fayda vardır. Hidrolik piston tamirleri genellikle basınç ayarı, yağ kaçak kontrol, hidrolik piston sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan mekanik ve elektronik arızalar çözüme ulaştırılır.

Hidrolik piston tamirlerinde belirtilen bu unsurların dışında herhangi bir sorun görüldüğünde, parça değişimi yapılır ya da hidrolik pistonun orjinali ile değiştirilmesi tavsiye edilir. Hidrolik piston tamir işlemlerinde özellikle çok yüksek kapasiteye sahip sistemlerde can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi açısından, iyi bir tamir ve gerekli olan periyodik bakımlarının mutlaka yapılması gereklidir.

Hidrolik Piston Fiyatları

Hidrolik piston mekanizmasının kullanım alanının oldukça geniş olması, bu sektör üzerindehizmet veren firma sayısının artmasına da neden olmuştur. Durumun böyle olması hidrolik piston fiyatları konusunda da ayrım ve değişimlerin görülmesini kaçınılmaz kılmıştır. Hidrolik pistonlar için fiyat belirlemesi yapılırken sistemin çeşidine, mekanizmada kullanılan malzemenin çeşit ve kalitesine, mekanizmanın güç kapasitesine, boyutuna, kablo ya dakumanda özelliğinin olmasına, büyüklüğüne dikkat edilir. Ayrıca hidrolik piston taşıma kapasitesi de belirlenen fiyatlarda etkili olur.

Hidrolik piston fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterir vehidrolik pistonların üretimindekullanılan malzemelerin kalitesi, orijinalliği gibi durumlar da fiyat değişiklerinin yaşanmasında en önemli etkenlerdir. https://www.sanayiden.com/hidrolik-piston-piston-sanayi-sanayi-urunlerisitesinden daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER