banner198

İsim ve Soy İsim Nasıl Değiştirilir?

İsim ve soyisim, yaşadığımız çağda aynı gözümüzün rengi ve boyumuzun uzunluğu gibi, karakterimizin en belirgin ve öncül özelliklerinden birisidir.

İsim ve Soy İsim Nasıl Değiştirilir?
banner145

İsim ve Soy İsim Nasıl Değiştirilir?

İsim ve soyisim, yaşadığımız çağda aynı gözümüzün rengi ve boyumuzun uzunluğu gibi, karakterimizin en belirgin ve öncül özelliklerinden birisidir. Ancak aynı gözümüzün rengi ve boyumuzun uzunluğunda olduğu gibi, kural olarak kendimiz tarafından seçilmesi mümkün olamamaktadır. Toplumda bir çok insan, kendilerini ait hissedemedikleri isim ve soy isimlerle yaşamak durumunda kalmakta ve bundan dolayı rahatsız hissetmektedir. Bundan dolayı adından veya soyadından memnun olmayan bireyler için genel olarak isim değiştirme davası veya soy isim değişikliği davası açılması yoluyla bu rahatsızlığın giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Yakın zamanda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait olan sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımla genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen ya da içerisinde yazım ve imla hatası bulunan isim ve soy isimlere ilişkin olarak değişiklik taleplerinin, 24 Aralık 2022 tarihine kadar e-devlet üzerinden ya da yazılı olarak ilçe nüfus müdürlüğüne yapılacak başvurularla ileri sürülebileceği açıklanmıştı. Ancak bunun haricinde isim değiştirme ve soy isim değişikliği davalarında görüldüğü üzere “kişinin kendisini adıyla özdeşleştirememesi” gibi sebeplerle e devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüklerine yazılı başvuru yoluyla isim ve soy isminin değiştirilmesi mümkün değildir.

Bu neviden haklı sebeplerle ismini veya soy ismini değiştirmek isteyen kişiler, mutlaka alanında uzman bir Ankara avukat ile görüşmeli ve hukuki danışma ile dava temsil desteği temin etmelidir. Açılacak olan isim değiştirme davası veya soy isim değiştirme davası son derece dikkatle takip edilmeli, gerekli deliller delil süresi içerisinde mahkeme dosyasına sunulmalı ve tanık dinletilebilecek durumlarda mutlaka tanık dinletilmelidir. Bu hususların gerçekleştirilmesi için davanın avukat aracılığıyla yürütülmesi zorunlu olmayıp, zaman ve hak kaybına uğranılmaması adına işini bilen bir avukatın desteğinin alınması tavsiye edilmektedir.

İsim değişikliği için dava açılması halinde, isim değişikliği kararı hakim tarafından tüm dosya kapsamı birlikte incelenmek suretiyle verilir ve ilgilinin nüfus kaydına yeni ismi ile kaydının gerçekleştirilmesi için gerekli olan işlemler gerçekleştirilir.

Çankırı Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER