banner198

Kırık Ekran Telefona Zararlı mı? Ekran Değişiminde Bilgiler Kaybolur mu?

Akıllı telefon kullanımında en yaygın görülen sorunlar arasında ekranın kırılması yer alıyor.

Kırık Ekran Telefona Zararlı mı? Ekran Değişiminde Bilgiler Kaybolur mu?
banner145

Kırık Ekran Telefona Zararlı mı? Ekran Değişiminde Bilgiler Kaybolur mu?

Akıllı telefon kullanımında en yaygın görülen sorunlar arasında ekranın kırılması yer alıyor. Günlük hayatta saatlerce kullanılan cihazlar, hassas ekran yapıları ile darbelerden ötürü kırılabiliyor. Peki kırık ekran zarar verir mi? Buna ek olarak, telefonu kırılan kullanıcıların merak ettiği konular içinde ekran değişiminde telefondaki bilgilerin kaybolup kaybolmayacağı sorusunun yanıtı da var. telefonparcasi.com’dan Sefa Özen, kırık ekranla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Ön cam ve ekran kırılması arasında ciddi fark var

Özen, şunları söyledi:

Telefon ekranı kırılması, ne yazık ki birçok kişinin zaman zaman yaşadığı bir durum. Akıllı telefonlarda, dokunmatik ekran yer aldığı için ekranın hasar görmesi deneyimi çok olumsuz etkiliyor. Tabii ki ekran kırıldığında, çatlama ya da çizilme olduğunda öncelikle bilinmesi gereken konu, ön cam ile ekran arasında fark olduğu. Telefonun ön camı ve ekranı farklı yapılardır. Ekranın kırık görünmesine karşın, yalnızca ön camda bir sorun olabilir. LCD ya da farklı ekran türlerinde bir hasar olmadığı durumda, ön camda bir sorun olması sadece ön cam değişimi ile çözülebilir. Genel olarak, dokunmatikte ya da telefonun kullanımı ile ilgili bir sorun yoksa, büyük ihtimalle sorun ön camda olacaktır. Ancak bu durumun teknik servise giderek bir kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Ön cam ya da ekranların kırılması durumunda LG yedek parçaya da diğer markaların yedek parçaları ile kısa bir değişim gerekmektedir.

Kırık ekran telefona zarar verir mi?

Kırık ekranlar, her şeyden önce telefonu kozmetik açıdan kötü gösteren bir durum yaratıyor. Kısa bir süre için kullanılsa dahi, kırık ekranlı bir telefonun uzun süreli kullanılmasını asla önerilmemektedir. Bunun en önemli nedeni, hem ön camda hem de ekranda bir kırık varsa, günlük kullanımla birlikte bu kırığın daha da derin hâle gelebilmesidir.

Ön cam, telefonun ekranını koruyan bir yapı olması nedeniyle de önemli. Ön camın kırılması ve kırığın büyümesi, ekranda bir sorun yoksa bile ileride oluşmasına neden olabilir. Ekran kırılmasının daha önemli bir sorun olduğu düşünüldüğünde ise değişim acilen yapılmalıdır.

Kırık ekran, telefona genel olarak teknik bir zarar vermez ancak dokunmatik ekranlı bir telefonda ekranın kırılması, ekranın bazı bölgelerinde dokunmatik sorunlar yaratacağından telefonu iyi bir şekilde kullanma konusunda bir engeldir. Bu nedenle Huawei P20 Lite ekranve diğer marka/modellerin ekranlarındaki değişim işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilmeli.

Ekran değişiminde bilgiler kayboluyor mu?

Ekran değişiminde, telefondaki bilgiler kaybolmamaktadır. Ancak bu durum için telefonun fabrika ayarlarına sıfırlanmaması gerekir. Akıllı telefon ekran değişimi gibi teknik işlemler öncesinde, bilgilerin kullanıcı tarafından yedeklenmesi hem değişim sürecinde üçüncü partilerin eline kişisel bilgilerin geçmesi riskini sıfıra indiriyor hem de ekran değişimi yapıldıktan sonra aynı verilere yeniden erişebilmeyi sağlıyor. Ekran değişiminin kısa süren teknik servis işlemi olduğu düşünüldüğünde verilerin sıfırlanması ve yedeklenmesi konusuyla ilgili servisten bilgi almak önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2022, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER