banner198

Marka Tescil

Marka tescil işlemleri tüm işletmelerin doğru zamanlarda yapmaları gereken ve kendilerini yasal olarak emek hırsızlığına karşı koruyan bir işlemdir.

Marka Tescil
banner145

Marka Tescil

Marka tescil işlemleri tüm işletmelerin doğru zamanlarda yapmaları gereken ve kendilerini yasal olarak emek hırsızlığına karşı koruyan bir işlemdir. İşletmelerin faaliyet gösterdikleri alanlarda sahip oldukları markaları kendilerine tescil ettirmeleri gerekir. Çünkü bazı art niyetli kişiler bir işletmenin büyük emekler ile geliştirdiği markayı veya hizmetleri kendileri adına tescil ettirip tüm emeklerini çalabilirler. Bu durumu yaşamak istemeyen kişilerin yapmaları gereken ilk iş en hızlı şekilde marka tescil belgesi almaktır. Bunun için gerekli evraklar temin edildiğinde Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılır. Bu başvurular direk olarak işletme sahipleri tarafından yapılır. Aynı zamanda başvurular fiziki olarak yapılabildiği gibi aynı zamanda kurumun resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilir.

Bir markanın tescil edilmesi için yapılan başvurular birçok farklı açıdan değerlendirilir ve ciddi araştırmalar yapılır. Bu sebeple onay süresi 10 aya kadar çıkabilir. Bu süre içinde sadece değerlendirme değil aynı zamanda üçüncü şahıslardan gelecek olan itirazlar da beklenir. Eğer bu tarz bir olumsuzluk olmaz ise o zaman işletme sahipleri markalarına marka tescil belgesi alabilirler. Türk Patent ve Marka Kurumunun bu başvurularda en çok dikkat ettiği nokta ilgili markanın benzersiz olmasıdır. Yani var olan ve patenti başkasına ait olan bir marka için kesinlikle patent başvurusu yapılamaz. Bu sebeple işletmeler bir marka yarattıklarında mutlaka isim veya logo gibi konularda benzersiz seçimler yapmalıdırlar.

Marka Tescil Yapmak Zorunlu mu?

Bir marka hakkında yasal olarak hak iddia edebilmek ve aynı zamanda o markanın tüm haklarına sahip olmak için mutlaka marka tescil işlemlerinin zamanında yapılması gerekir. Bu belgeye sahip olan bir işletme hem o markanın tüm kullanım haklarına sahip olur hem de bunu yasal olarak kanıtlayabilir. Bir marka tescil belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır. Bu sürenin dolmasına 6 ay kala tecil yenileme süresi başlar. Markanın sahipleri bu süre içinde yapacakları başvurular ile marka tecillerini yenileyerek sonraki 10 yıllık dönem içinde de aynı hakların sürmesini sağlarlar. Bu sebeple marka tescil belgelerini almak kadar aynı zamanda yenilemekte çok önemlidir.

Her işletmenin kanuni hakkı olan marka tecil başvuru işlemleri sadece türk patent ve Marka Kurumuna yapılır. Bu konuda tek yetkili kurum olmasından dolayı bu tarz başvurular hakkında başka hiçbir kurumdan yardım alınamaz. Marka tescil işlemleri marka sahibi olmak isteyen tüm işletmeler için kesinlikle bir zorunluluktur. Yani bu belgeye sahip olmayan bir işletme o markayı kendisi yaratmış olsa dahi kesinlikle hak iddia edemez ve o markanın isim ve logo bilgilerini kullanamaz. Başvurularını vekâlet verecekleri kişi veya firmalar aracılığı ile de yapabilen firmalar bu sayede işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilirler. Destek Patent olarak verdiğimiz hizmetlerden faydalanmak için dilediğiniz zaman bize ulaşabilir ve patent işlemlerinizi yapabilirsiniz

Çankırı Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304

banner303