banner198

Marka Tescil İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir markaya sahip olmak ciddi bir ayrıcalıktır. Marka sahipleri; ürün ve hizmetlerini geniş kitlelerle buluşturmak adına uğraş içerisine girerler.

Marka Tescil İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
banner145

Marka Tescil İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir markaya sahip olmak ciddi bir ayrıcalıktır. Marka sahipleri; ürün ve hizmetlerini geniş kitlelerle buluşturmak adına uğraş içerisine girerler. Çeşitli reklam ve pazarlama faaliyetlerinden faydalanırlar. Ancak, bir markanın aynı zamanda kendisini garanti altına alması gerekir. Bu noktada, marka tescil işlemlerinin önemli hale geldiğinden bahsedebiliriz.

Marka Tescili Nedir?

Marka tescil oldukça gereklidir. Markanın tüm hak ve sorumluluklarını elde etmek adına söz konusu markayı tescil ettirmek gerekir. Bu işlem sayesinde markalaşmış ürün ve tasarımların korunması mümkün hale gelir. Birçok kişi; marka tescilinin yalnızca büyük markalar için gerekli olduğuna inanır. Ancak, küçük ve orta ölçekli markaların da bu işleme ihtiyaçları vardır. Marka tescil; ürün ve tasarımların özgün olmasını sağlar. Ayrıca, herhangi bir ürün veya tasarım üzerindeki tüm haklar doğrudan marka sahibine ait olur.

Marka; herhangi bir kelime, kelime grubu ya da işareti temsil eder. Bir mal veya hizmetin hangi oluşum tarafından faaliyete geçirildiğini göstermesi dolayısıyla önemlidir. Markayı temsil eden işaretin koruma altına alınması olarak yorumlanabilir. Marka tescil; marka sahibine ciddi avantajlar sunar. Her şeyden önce, üçüncü kişilerin marka üzerinden herhangi bir kazanç elde etmesinin önüne geçilir. Bunun yanı sıra, markaya dair unsurların izinsiz şekilde kullanılması da önlenmiş olur.

Marka tescili ne kadar sürer sorusunun cevabı sıklıkla merak edilir. Bu noktada, söz konusu tescil işleminin on yıl sürdüğünü ifade edebiliriz. Buna ek olarak, miras bırakma ve devretme hakkını sunmasından dolayı değerlidir.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Takdir edersiniz ki, piyasada farklı sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda marka vardır. Bu markaların bazıları kısa süre içerisinde büyüme hedefine sahiptir. Ancak, neredeyse her sektörde çok ciddi bir rekabet söz konusudur. Bu rekabet ortamından sağ çıkmak bir hayli zordur. Ayrıca, rekabette öne geçmek isteyen art niyetli insanların kopyalama ve taklit etme gibi illegal davranışlara başvurmalarına da rastlanır. Bu noktada, markanın tekelleştirilmesi gerekli hale gelir. Marka tescili; markaya dair her bir detayı özgün hale getirmesinden ve markanın haklarını hukuki açıdan koruma altına almasından dolayı değerlidir.

Marka tescil; markanın herhangi bir platformda taklit edilmesini yasal olarak engeller. Markaya ait olan her unsur yalnızca marka sahibi tarafından kullanılır. Markanın üçüncü kişiler tarafından kopyalanması, logo veya işaretinin kullanılması halinde vakit kaybetmeden hukuki süreç başlatılır. Marka tescili; markanın bilinirliğini sağlayan logonun ya da işaretin korunmasını sağlamasından dolayı son derece önemlidir. Tescillenmiş unsur tek bir kişiye ait olur.

Marka tescil işlemleri için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılmalıdır. Söz konusu başvuru; gerçek veya tüzel kişi olarak gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra, vekil aracılığıyla başvuru yapılması da mümkündür. Fakat, vekil kullanıldığı takdirde marka tescil ücretlerinde birtakım değişiklikler olabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER