banner198

Paslanmaz Profil Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz profiller, günümüzde sıkça kullanılan paslanmaz özelliğe sahip çelikler olarak adlandırılır.

Paslanmaz Profil Nerelerde Kullanılır?
banner145

Paslanmaz Profil Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz profiller, günümüzde sıkça kullanılan paslanmaz özelliğe sahip çelikler olarak adlandırılır. İçeriğinde çelik ve krom alaşımları bulunan bu paslanmaz çelik profiller birçok sektörde kullanıldığı için hayatımızın her alanında bize eşlik ederler. Çeliklerin şekil verilerek kullanıma sunulmasıyla inşaat, dekorasyon sektöründe oldukça kullanım kolaylığı sunarlar. Paslanma ve oksitlenme ihtimallerine karşı yüksek dirençli olmaları, paslanmaz çelik malzemelerin sıklıkla kullanılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Gelişen teknolojiyle birlikte paslanmaz profillerin de farklı modelleri üretildi. Son olarak üretilen nikel içerikli paslanmaz profil, diğer paslanmaz profillere göre daha estetik bir görünüm sunduğu için özellikle dekorasyon alanında sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Kullanım Kolaylığı En Büyük Artısı

Paslanmaz profiller ile ilk olarak kasa imalatı yaparak içerisine cam, ahşap ya da desenli paslanmaz ürünler konularak kullanılabilir. Son zamanlarda paslanmaz profillerin kafeler, mağazalar ve giyim sektöründe sıklıkla tercih edildiği kolaylıkla görülebilir. Bir giyim firmasından bahsedecek olursak; paslanmaz profil, elbise tezgahı ve elbise askılığına kadar birçok alanda kullanım kolaylığı sunabilir. Kafelerde ise sandalye, masa ve doğrama gibi alanlarda paslanmaz profillerden sıklıkla yararlanılır. Bu alanlarda özellikle paslanmama özelliği sebebiyle paslanmaz çelikler kullanılmaya özen gösterilir.

Paslanmaz profiller birçok alanda hayata geçirilecek birçok projede olmazsa olmazlar arasında yer alır. Paslanmaz profil, tekstilden dekorasyona, dekorasyondan otomotive kadar birçok alanda özellikle kullanılan araçlardır. Sıklıkla kullanılan alanlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Mimari alanların neredeyse tamamında
  • Tekstil sektöründe; cansız manken, giysi askılığı, tezgah üretimi aşamalarında
  • Otomotiv sektöründe; araçların alt yapıları oluşturulurken
  • Dekoratif ürünlerin yapılış aşamalarında
  • Mobilya sektöründe; masa, ayak ve kol yapımlarının birleşiminde
  • Gemi ve ağır sanayi sektörlerde
  • Bilgisayarların ve elektronik cihazların yapılışlarında

Paslanmaz profillerin sıklıkla kullanıldığı alanları sıraladık. Fakat paslanmaz profil, hayatımızın her anında karşımıza çıkabilecek kadar kullanım alanı çeşitli ve sıktır. Örnek verecek olursak; mutfak alanlarında dahi yüksek ısıya karşı dirençli olmaları sebebiyle paslanmaz profillerden sıklıkla faydalanılır. Paslanmaz profillerle alakalı detaylı bilgi sahibi olmak için Borşen Boru web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER