banner198

Plakalı Eşanjör Arızası

Plakalı eşanjör bir tesisat ekipmanı olarak bilinmektedir.

Plakalı Eşanjör Arızası
banner145

Plakalı Eşanjör Arızası

Plakalı eşanjör bir tesisat ekipmanı olarak bilinmektedir. Sıcaklıkları farklı olan iki akışkanın birbirlerinden plakalar ile ayrılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu plakalar iki akışkan arasında ısı transferi olmasını da sağlayan bir tesisat ekipmanıdır.

Plakalı Eşanjör Nedir?

Plakalı eşanjör bir ısı transferi ekipmanıdır ve oldukça fazla kullanım alanına sahiptir. Birbirlerinden farklı sıcaklıkları olan akışkanları plakalar ile birbirine bağlar. Sonrasında ise bu iki farklı akışkan arasında ısı transferi yapılmasını sağlar ve bu ürün bir tesisat ekipmanı olarak kabul edilir. Birçok alanda kullanılmasından dolayı herkes tarafından merak edilir ve bundan dolayı sık sık internet üzerinden araştırılır. Ayrıca ısı transferi bakımından da en verimli çeşit olduğundan plakalı eşanjör tercih edilir.

Plakalı Eşanjör Çeşitleri Nelerdir?

Plakalı eşanjörler kendi arasında da bazı çeşitlere ayrılmakta ve buna göre özellikleri de değişmektedir. Farklı formlarda tasarlanmış olan eşanjörler plakaları sayesinde etkin bir şekilde ısı transferi gerçekleştirir. Plakalı eşanjör çeşitleri şu şekildedir:

Standart Eşanjör Plakaları: Günlük kullanım için en uygun modeldir. Daha çok sıcak su teminlerinde, mekan ısıtmalarında ya da düşük basınçlı buhar uygulamalarında kullanılır.

Geniş Aralıklı Eşanjör Plakaları: Eşanjörler içinde katı partiküller vardır ve bu partiküllerin kanallara takılmadan yoluna devam etmesi gerekir. Bu da ancak geniş aralıklı olan modeller ile mümkündür.

Yarı Kaynaklı Eşanjör Plakaları: Agresif akışkanlı olan taraftaki contaların ve cihazları ömrünü uzatmak için kullanılan bir modeldir.

Evaparatör Eşanjör Plakaları: Endüstriyel ve kimyasal proseslerdeki konsantrasyon gereklilikleri için üretilmiş bir modeldir.

Çift Korumalı Eşanjör Plakaları: Proseste kullanılmakta olan iki akışkanın birbirine kesinlikle karışmaması gerekir. Bu durumlarda güvenlik için çift korumalı eşanjör plakaları kullanılır.

Plakalı Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Birçok kişi plakalı eşanjör arızasının nasıl anlaşılacağını merak etmektedir. Plakalı eşanjörlerin arızalanması durumunda basınç sürekli olarak yükselir ve cihazlarda su akıtabilir. Ayrıca sıcak su için kullanılan plakalı eşanjörler arızalandığında sıcak suyun gelmemesi de mümkündür. Bu arızalar cihazdaki farklı ekipmanlardan da kaynaklanabildiği için durumu mutlaka kontrol ettirmek gerekir. Genellikle plakalı eşanjörler çok fazla arıza vermez ve uzun seneler boyunca kullanılır.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2022, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER