banner198

SMS pazarlaması nedir?

SMS Pazarlama, kısa mesajları (SMS) kullanarak pazarlama amacıyla promosyon kampanyaları veya işlem mesajları gönderir.

SMS pazarlaması nedir?
banner145

SMS pazarlaması nedir?

SMS Pazarlama, kısa mesajları (SMS) kullanarak pazarlama amacıyla promosyon kampanyaları veya işlem mesajları gönderir. Bu mesajlar, öncelikle, şirketinizden bu mesajları almayı kabul eden kişilere teklifler, güncellemeler ve acil uyarılar iletmeyi amaçlar.

SMS pazarlamasının bu tanımı çok karmaşık görünüyorsa endişelenmeyin. Bu makale, SMS pazarlamasının dijital pazarlama stratejinizi nasıl iyileştirebileceği konusunda size daha iyi bir fikir vermek için yukarıdaki tüm terimleri kapsar.

Müşteri ilişkileri geliştirmenin emek gerektirdiği bir sır değil. Müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız onların size gelmesini bekleyemezsiniz. Proaktif olmalı ve oldukları yere gitmelisiniz.

Şimdi, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin tüm kapılarını çalmanızı beklemiyorum (size tavsiye de etmiyorum), bu delilik olur. Ancak, bir sonraki en iyi şeyi yapabilirsin.

sanal ofis fiyatları ne kadar ?

Kişilerinizin SMS'i etkinleştirdiğinden emin olun

Metin mesajlaşma, müşteri ile çok verimli ve doğrudan bir iletişim hattıdır. Ancak, SMS pazarlama stratejinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok kural vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kişilerinizden onlara SMS mesajları göndermek için izin almaktır.

Kısa mesajların son derece yüksek bir açılma oranı vardır, ancak onları istemeyen kişilere mesaj gönderiyorsanız bu size yardımcı olmaz. Çoğu ülkede katılımın gerekli olduğundan bahsetmiyorum bile.

Mesajlarınızın zamanlamasına dikkat edin.

Günde yalnızca birkaç kez (en fazla) kontrol edilen e-postanın aksine, insanlar kısa mesajları neredeyse anında açar. Bu, acil mesajlar için harikadır, ancak günün garip saatlerinde kişileri rahatsız ederek bu gücü kötüye kullanmak istemezsiniz.

Çarşamba gecesi saat 2'de sizi uyandıran bir kuponu çalıştırmak ve kullanmak ister misiniz? Ben onu demek istemedim.

Bazı ülkelerde pazarlama metin mesajlarını ne zaman gönderebileceğinizle ilgili yasalar bile vardır (örneğin, Fransa pazar günleri, resmi tatiller veya akşam 22.00'den sonra herhangi bir zamanda SMS pazarlamasına izin vermez).

Mesajlarınıza işletmenizin adını ekleyin.

Toplu SMS gönderirken, çoğu sağlayıcı bunu bir kısa kod aracılığıyla gönderir; bu, kişileriniz bunun sizden olduğunu bilmeyecekleri anlamına gelir. Bu yüzden ilk etapta kişilerinize mesajı kimin gönderdiğini bilmesini sağlamalısınız.

Nereye gideceklerini bilmeden müşterilere promosyon kuponu göndermek istemezsiniz, değil mi?

Dijital pazarlama stratejinizin geri kalanını tamamlamak için SMS kullanın

Dijital pazarlamanın güzelliği, müşterilerinizle etkileşim kurmak için kullanabileceğiniz çok sayıda kanal olmasıdır. Bu kanalların tümü, işletmelerin müşterilerle ve potansiyel müşterilerle geniş ölçekte ilişkiler kurmasını sağlayan bir pazarlama iletişimi sistemi oluşturmak için bağlantılıdır.

SMS pazarlaması neden etkilidir?

SMS, çeşitli nedenlerle kullanabileceğiniz en kullanışlı pazarlama kanallarından biridir:

Akıllı telefonların her yerde bulunabilmesi: 2019'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin %81'inin akıllı telefona sahip olması nedeniyle, mesajlaşma, müşterilere doğrudan ulaşmanın harika bir yoludur. Bu metne bir bağlantı ekleyerek, çevrimiçi işletmenizle etkileşimi artırabilirsiniz.

E-posta Pazarlama Döngüsünü Kapatır: E-posta ve SMS pazarlamasının strateji uygulamalarında birçok benzerliği olmasına rağmen, en iyi şekilde birlikte çalışırlar. Daha önce de belirtildiği gibi, e-postalar daha uzun içerik içerirken, anlık bildirimler göndermek için SMS kullanabilirsiniz.

Yüksek Etkileşim Oranları: SMS etkileşim oranları, e-postaya kıyasla astronomiktir ve SMS mesajlarının %90'ı, alındıktan sonraki 3 dakika içinde okunur. Bu, SMS'i kritik bilgileri yüksek bir başarı oranıyla iletmede çok faydalı kılar.

Gelişmekte Olan Pazarlar için İdeal: İşletmeniz verilerin pahalı olduğu ve Wi-Fi'nin daha az yaygın olduğu ülkelerde faaliyet göstermeye çalışıyorsa, SMS bilgi iletmek için çok daha iyi bir kanaldır.

SMS pazarlaması nasıl çalışır?

SMS pazarlama mesajları, tam telefon numaralarının aksine "kısa kodlardan" gönderilir. Bu kısa kodlar genellikle 5-6 basamak uzunluğundadır ve bir göndericiyle ilişkilendirilebilir veya birden çok gönderici arasında paylaşılabilir.

Birçok ülke (Amerika Birleşik Devletleri dahil) gönderen bilgilerinin düzenlenmesine izin vermemektedir. Bu, mesajınızın sağlayıcınız tarafından kullanılan kısa koddan bir metin mesajı olarak görüneceği anlamına gelir (e t şirketinizden değil). Bu nedenle, iletinize işletmenizin adını eklemeniz önemlidir.

SMS pazarlama ile gönderebileceğiniz iki tür mesaj vardır:

Kampanyalar: Kampanya mesajları, klasik "birden çoğa" metin mesajlarıdır. Genellikle promosyonları (kuponlar, indirimler vb.) veya genel bilgileri (etkinlik ayrıntıları, güncellemeler, hava durumu uyarıları vb.) iletmek için kullanılırlar.

İşlemsel: İşlemsel mesajlar, belirli bir olay veya davranış tarafından tetiklenen bire bir mesajlardır. Bunun bir örneği, çevrimiçi bir satın alma için bir sipariş onayı veya nakliye bildirimi olabilir. Bu mesajlar, ilgili ve zamanında bilgileri bir bireye iletir.

SMS Pazarlama Nedir?

Tanım olarak SMS pazarlaması, kısa mesaj hizmetlerinin pazarlanması anlamına gelir. Müşterilere teklifleri, güncellemeleri ve hatırlatıcıları iletmek için metin mesajlarını kullanan bir pazarlama tekniğidir.

Bu iletişim, bir personel ve müşteri arasında bire bir konuşma olabilir, bir müşteri eylemi tarafından tetiklenen otomatik bir metin olabilir veya hatta toplu bir metnin parçası olabilir. şirketinizden kısa mesaj almayı kabul etti.

SMS pazarlamasına nasıl başlanır?

İlk olarak, işinize uygun bir metin mesajlaşma platformu bulun. Ardından, mevcut ve potansiyel müşterileri yazılı mesajlaşmaya kaydolmaya ikna etmeye başlayabilirsiniz. İnsanları teklifler veya bilgiler için numaranızı kısa mesajla göndermeye davet eden diğer basılı ve dijital pazarlama malzemelerinize harekete geçirici mesaj (CTA) ekleyin.

Kenect gibi kısa mesaj platformları, işletmenizde SMS'i mümkün olan her şekilde uyguladığınızdan emin olmak için müşteri başarı ekibiyle birlikte çalışmanızı teşvik eder.

Sonuçları takip et

Bir mesaj gönderdikten sonra performansını takip edin. Mesajınıza bir bağlantı eklediyseniz, kaç kişinin tıkladığını görün. SMS kampanyanıza özel indirim kodu oluşturduysanız, kaç adet olduğunu görün. insanlar bir satın alma yaptıklarında ve ne kadar satış elde ettiğinizde bunu kullandılar. Bu sayıları, gönderdiğiniz mesaj sayısıyla karşılaştırın.

Denenecek SMS Pazarlama Stratejileri

Karşılama metinleri

Karşılama e-postasına benzer şekilde, müşteri sadakat programınıza kaydolduktan sonra bir karşılama metni göndermeyi deneyin. Hatta yeni kayıt yaptıranlara, sizinle tekrar alışveriş yapmalarını teşvik etmek için özel bir indirim bile sunabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER