banner198

Spor Sevgisi ve Tutkusu Hakkında Bazı Düşünceler

Spor insanı zinde hissettiren sağlıklı yaşam için yapılması gereken temel ihtiyaçlardan birisidir.

Spor Sevgisi ve Tutkusu Hakkında Bazı Düşünceler
banner145

Spor Sevgisi ve Tutkusu Hakkında Bazı Düşünceler

Spor insanı zinde hissettiren sağlıklı yaşam için yapılması gereken temel ihtiyaçlardan birisidir.

Her Sporu Herkes Yapabilir Mi?

Spor yapmak insandan insana farklılık gösterir. İnsanlar hobilerine göre sporda branş seçimi yapmaktadır. Fakat sadece hobilere göre branş seçimi bazen hayal kırıklıklarına yol açabilir. Bunun nedeni sevdiğiniz bir spor dalına beceriniz olmadığı için olabilir.

Her insan farklı becerilere sahiptir ve bu becerilere göre spor dallarına yönelmelidir. Hobi olarak yapmak istediğiniz bir branşta sizin yeteneğiniz olmayabilir veya sizden daha iyileri olabilir. Bu durumda hobilerinize göre seçtiğiniz dalda ilerleme kayıt edemeyebilirsiniz. Buda sizleri duygusal olarak olumsuz yönde etkiler ve spora küsebilirsiniz. Her insan her sporu yapamaz. Bu yüzden önemli olan kendi beceriniz ile bir ilerleme kayıt edebileceğiniz branşları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Spor Yapmanın Sağlığa Etkisi Nelerdir?

Spor yapmak her insanın günün belirli zamanlarında yapması gereken bir aktivitedir. Spor yapmak insanı dinçleştirir, gençleştirir, hastalıklardan uzak durmanıza yardımcı olur, nefes kontrolünü sağlar, kas ve eklemlerin hareketlenmesini sağlar. Spor yapmayan bir kişi daha bitkin ve yaşamdan hoşnut değilmiş gibi gözükebilir. Spor sağlığa iyi geldiği gibi dış görünüşe de olumlu olarak yansır. Sağlıklı bir vücut için dengeli ve düzenli beslenmek ne kadar gerekli ise spor yapmak da en az beslenme kadar önemlidir.

Her sporun sağlık açısından yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her sporun kendine özgü zorlukları vardır. Bazı spor branşlarında sakatlık yaşanabilir. Bu durumda her ne kadar sağlıklı olursa olsun spor yapmak dikkat ve beceri isteyen bir aktivitedir. 

Hangi Sporu Niçin Seviyorsunuz?

Biliyoruz ki dünyada birden fazla spor dalı var ve günümüzdeki çoğu kişi en az bir spor ile uğraşıyor. Peki bu sporları yaparken severek mi yapıyoruz? Takım ruhu ile yapılan sporları tercih etmemizin nedeni bireysel oyunlardan zevk alamadığınız için olabilir. Bireysel sporları tercih etme nedeniniz ise becerinizin bireysel branşlarda daha iyi olmasıdır. Su sporlarını sevme nedeniniz ise suyu sevdiğiniz ve yüzmekten hoşlandığınız içindir. Bu branşların yanı sıra yürüyüş veya egzersiz yapmakta birer spordur. Eğer bir sporu yapmaya imkanınız veya vaktiniz yoksa bu sporları evde kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Spor yapmak insanı mutlu hissettiriyor kendi becerilerinizi keşfettikçe becerinizin olduğu sporları daha çok sevmeye başlıyorsunuz. Çünkü o spor dalında daha iyi yerlere gelebileceğinizi, ilerleme kaydedeceğinizi bilmiş oluyorsunuz.

Peki Futboldan Hoşlanmayanlar Futbolu Nasıl Sevebilir?

Futbol, dünyanın çoğu ülkelerinden en popüler sporlardan biridir. Sürekli yeni durumların gerçekleşmesi ve oyun kuralları yapısının heyecana sevk edici olması nedeniyle futbol çokça insan tarafından sevilmektedir. İnsanların gündelik hayatın stersini boşaltma işlevi olan futbol aynı zamanda bazı taraftarlar için stres kaynağı olabilmektedir. Genellikle en sık takip edilen maçlar olan derbiler ve dünya kupası gibi çoğu kesime hitap eden müsabakalarda insanlar kazanma duygusu ile heyecanlanma, mutlu olma, üzülme, sevinme gibi birden fazla duygu haline bürünmektedir. Yarattığı duygu karmaşası ve insanları bir araya getirme özelliğiyle futbol en popüler spor olmayı başarmaktadır. Öyle ki, bazı futbolseverler spor gazetesi başlıklarına bakmadan güne başlayamazlar.

Ülkemizde az miktarda olsa da futbol ile ilgilenmeyen bir kesim mevcuttur. Bunun sebebi genellikle aile üyeleri tarafından elde edilmiş alışkanlıkların çocuklara aktarılmamış olmasıdır. Öyle ki fanatik bir takım taraftarı olan babanın çocuğu anormal bir durum olmadıkça futbolu sevecek ve ilgilenecektir. Futbol sevgisi genellikle aileden ve mahalleden gelen bir sevgidir. Bu nedenle ülkemizde futbolu sevmeyen az sayıda birey yetişmektedir. Bazı Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Asya kıtasının bir kısmında da bu durum farklıdır. Bu ülkelerde futbola olan sevgi değişkenlik gösterebiliyor. Bunun sebebi ise bu spor için mevcut bir kültürün olmayışıdır.

Futbol en sevilen spordur. Bu sporu aktif olarak yapmayan kişiler tarafından bile çok sevilmektedir. Buna rağmen bazı insanlar futbol ile ilgilenmemektedir. Bunun sebebi ise futbolun hayatlarında pek yer etmemesidir. Çocukluğunda futbol oynamamış, futbol maçı seyretmemiş bireyler büyüdükçe futbol ile ilgilenmezler. Bu sporun insanların çoğunluğu tarafından takip edilmesi sebebiyle bazen sevmeyenler tarafından ilgilenme isteği oluşturabildiği gerçektir. Spor olarak futbolu sevmek için top peşinde koşturmak gerekmez. Oyun konsollarından futbol oyunu oynayarak, futbol maçları izleyerek, derbi ve keyifli maçların yorumlarını izleyerek ya da futbolla ilgilenmiş önemli spor adamlarının kitaplarını ve onları anlatan yapımları takip ederek futbolu seven biri olunabilir. 

Oyun Oynayarak Futbolu Sevmek

Oyunlar genellikle gerçek dünyadan uzak hikayelere sahiptir. Fakat FIFA, Football Manager, Pro Evolution Soccer gibi futbol oyunları her geçen yıl daha da gerçeğe yakınlaşmaktadır. Çoğu futbol takımının oyuncu kadroları yüz hatlarına kadar oyunlarda yer almaktadır. Bu nedenle futbol oyunu oynayarak futbol ortamına dahil olmak ve oyunda belirli modlar ile futbol konusunda hikaye edinebilmek mümkündür.

Ünlü Futbol İnsanları Sayesinde Futbolu Sevmek

En popüler futbolcular çoğunlukla acıklı hayat hikayelerine sahiptirler. Örneğin efsanevi futbolcu Diego Armanado Maradona çocukluğunda elektrik ve suyun olmadığı bir mahallede yaşamıştır. Bu imkanlardan çıkıp dünya yıldızı ve en popüler insanlardan birine dönüşme hikayesi bir insanı futbolun gücüne inandırmak için yetecektir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER