banner198

Türkiye Genelinde Kooperatifçilik

1863 yılında Türkiye’de ilk çağdaş kooperatifçilik oluşumları görülmeye başlanmıştır.

Türkiye Genelinde Kooperatifçilik
banner145

Türkiye Genelinde Kooperatifçilik

1863 yılında Türkiye’de ilk çağdaş kooperatifçilik oluşumları görülmeye başlanmıştır. Günümüze kadar geçen süreçte kooperatifler tarım alanından daha farklı alanlara doğru şekillenmiştir. Mevcut olarak Türkiye genelinde yoğun bir oranda kooperatifçilik görmek mümkündür. Yerel ekonominin kalkınması ve yoksulluğun azaltılması için devlet tarafından da desteklenmektedirler. Bu bağlamda Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafınca kooperatifçilik eğitimi sürecine geçilecektir.

Kooperatifçilik eğitimi kapsamında çeşitli kooperatiflere bu alanda kapsamlı bir ders süreci gerçekleştirilecektir. Henüz eğitimlerin başlangıç tarihi belirlenmemiş olsa da ön başvuru işlemleri başlatılmıştır. İlgili kooperatifler sistem üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Ancak sistemde belirtilen, kooperatifçilik eğitimi şartlarına tabi olan kooperatifler başvuruda bulunabilirler.

Kooperatifçilik Eğitimi Ders Programı

Ticaret Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen kooperatifçilik eğitimi ders programı içeriği oldukça merak edilmektedir. Ders programı kapsamında temel konular ve destekleyici konular ele alınacaktır. Tüm dersler 40 ders saati sürece şekilde katılımcılara aktarılacaktır. Ancak Covid – 19 nedeniyle eğitimin tümü online bir şekilde devam ettirilecektir. Bu bağlamda Türkiye genelinden herkes derslere online şekilde katılım gösterebilirler.

Eğitim kapsamında verilecek olan temel konular dersi 30 ders saatini içerecektir. Destekleyici konular için belirtilen süre ise 10 ders saatidir. Dersler 50 dakikalık bir süreç içerisinde en kapsamlı şekilde katılımcılara aktarılacaktır. Ders programının içeriğinde ayrıca konuların ne kadar bir süreçte işleneceği de belirlenmiştir.

Uzaktan Kooperatifçilik Eğitimi Başvurusu

Online bir şekilde gerçekleştirilecek olan kooperatifçilik uzaktan eğitimi herkes tarafından merak konusudur. Özellikle de katılım şartlarına tabi olan kooperatiflerin nasıl bir başvuru sürecinden geçecekleri merak edilmektedir. Henüz sistemde kooperatifçilik eğitiminin başlangıç tarihi belirtilmemiştir. Aynı şekilde eğitim için ödenmesi talep edilecek ücret miktarı da netleşmemiştir. Ancak ilgili kooperatiflerin eğitime başvuruda bulunabilmesi için ön başvuru formu açılmıştır.

Ön başvuru formuna tıklayarak ilgili kısımları doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak yeterlidir. Bu sayede kooperatifçilik eğitimi derslerin başlangıcı netleştiğinde ve onay aldığınızda iletişim adreslerinizden sizlere geri dönüş sağlanacaktır.

Online Kooperatif Eğitimi İçeriği Nasıl?

Türkiye’nin her bölgesinden internet aracılığı ile katılım gösterebilecek herkes için kooperatifçilik eğitimi fazlasıyla verimli olacaktır. Ancak tüm katılımcıların derslerin en az 4/5’lik kısmına devamlılık göstermesi gerekmektedir. Genel anlamda kooperatifçilik eğitimi içeriği sistemli ve programlı bir şekilde sürdürülecektir. Ders programı kapsamında ilk 30 ders saatinde kooperatifçilik alanındaki temel konular ele alınacaktır. Kooperatifçilik kavramı ve önemi, kooperatiflerin kuruluş ve ana sözleşme değişiklik işlemleri gibi konular bulunmaktadır.

Temel konular ile ilgili eğitim kısmı tamamlandığında destekleyici konular ile kooperatiflere daha fazla bilgi aktarılması hedeflenmektedir. E – ticaret, kooperatiflerde girişimcilik ve kooperatiflerde pazarlama gibi alanlarda çeşitli ders içerikleri bulunmaktadır. Tüm eğitim süresince katılımcılara anlatılacak olan bu dersler alanında yetkili kişiler tarafından aktarılacaktır. Böylece ülke çapında kooperatiflerin daha fazla gelişim göstermesi planlanmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274

banner273