banner198

Yeterli B Vitamini Alamadığımızda Ne Olur?

Vücudumuz B vitaminini depolamaz.

Yeterli B Vitamini Alamadığımızda Ne Olur?
banner145

Yeterli B Vitamini Alamadığımızda Ne Olur?

Vücudumuz B vitaminini depolamaz. Alınan besinlerden veya vitamin takviyelerinden ihtiyaç duyduğu kadarını alır ve fazlasını vücuttan uzaklaştıracak şekilde bir mekanizma sağlar.

B vitamini, 8 farklı vitamini içeren bir gruptan oluşmaktadır. Bunlar; B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitaminleridir. Her biri vücudun sağlıklı çalışmasında farklı roller üstlenir. Vücudumuz B vitaminini depolamaz. Alınan besinlerden veya vitamin takviyelerinden ihtiyaç duyduğu kadarını alır ve fazlasını vücuttan uzaklaştıracak şekilde bir mekanizma sağlar. Bu nedenle düzenli olarak B vitaminini almadığımız durumlarda, vücudumuzda eksiklik durumunda kullanabileceği bir mekanizma olmadığından B vitamini eksikliğinin etkilerini görmeye başlarız.

B Vitamini Eksikliği Durumunda Ne Olur?

Doğru bilinen yanlışlardan birisi olarak, B vitamini vücuda enerji sağlamaz, ancak eksikliği halsizliğe ve yorgunluğa neden olabilir. B vitamini, vücudun enerji kaynağı olan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin enerjiye dönüşebilmesine katkı sağlar. Bu nedenle de eksikliği durumunda vücuda yeterli enerji sağlanamayabilir.

B vitamini complex, 8 farklı vitaminden oluşmakta ve her biri vücutta farklı bir mekanizmaya hizmet etmektedir. Her birini sağlayabileceğiniz vitamin kompleks takviyeleri tercih edebilir veya bulundukları besinleri araştırarak dengeli ve düzenli olarak bu besinleri tüketebilirsiniz.

B1 vitamini, vücuda enerji sağlanmasında ve sinir sisteminin çalışmasında rol oynar. Eksikliği durumunda kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk ve zihin bulanıklığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

B2 vitamini de vücuda enerji sağlayacak bileşiklerin yıkımında görev alır. Ayrıca vücudumuzdaki enzimlerin çalışmasına da katkı sağlamaktadır. Eksikliğinde halsizlik, baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

B3 vitamini, vücutta enzimlerin ve hormonların görevini yapmasına katkı sağlar. Ayrıca sinir ve sindirim sisteminin etkin çalışmasına yardımcı olur. Eksikliğinde cilt problemleri, depresyon gibi etkiler ortaya çıkabilir.

B5 vitamini, protein sentezinde ve çeşitli koenzimlerdemetabolik tepkimelere fayda sağlamakla görevlidir. Eksikliği durumunda iştahsızlık, ellerde uyuşma ve baş ağrısı gibi etkiler görülebilir.

B6 vitamini beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi bakımından oldukça önemlidir. Eksikliği durumunda halsizlik, baş ağrısı gibi hafif etkiler olabilir. Ancak uzun süre vücuda alınmayan vitaminler, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve anemi hastalığı gibi sonuçlar doğurabilir.

B7 vitamini ‘’biotin’’ olarak bilinen ve saç, cilt ve tırnak bakımı konusunda etkili olan B vitamini çeşitidir. Eksikliği saç dökülmelerine, tırnakların zayıflamasına ve kırılmasına sebep olabilmektedir.

B9 vitamini halk arasında folik asit olarak bilinir ve hamilelik dönemi için oldukça önemli bir vitamindir. Protein metabolizması ve sinir sisteminde önemli roller oynar. Eksikliği durumunda baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve iştahsızlık gibi etkiler ortaya çıkabilir.

B12 vitamini kan hücresi ve DNA üretiminde aktif rol oynar. Ayrıca sinir sisteminde beyin gelişimi ve çalışması açısından da önem taşır. B12 eksikliğinde hafıza problemleri, kansızlık ve yorgunluk gibi sorunlar doğurabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER