Ilgazlı Ahşap Minyatür Ustası Cevat Arslan

 Eşi Ayşe Hanımın desteğiyle, geçimini yaptığı minyatür ahşap modellerle temin ediyor..

Çankırı’nın gizli kahramanlarından biri de Ahmet Ali Kırış kardeşimiz. Onun için Çankırı deyince, akan sular duruyor…Gerek Çankırılıların sivil toplum örgütlenmesinde, gerekse Çankırı tanıtımı adına yapılan hemen her faaliyette onu ve ailesini görmek mümkün.Yüce Rabbim, hiçbir karşılık beklemeden, memleket sevgisini pratikte yaşama biçimine çeviren böyle samimi hemşerilerimizin sayısını artırsın.

Ahmet Ali Kardeşimiz Ankara Hasköy Yıldız’da el emeği göz nuruyla ahşap minyatür üreten hemşerimiz Cevat Arslan’ın evine götürdü beni bu hafta…

Cevat Arslan Ilgaz Alpagut köylü, 1962 doğumlu.1980 yılında siyaseten girdiği cezaevinde öğrenmiş bugün icra ettiği sanatı. Cezaevinden çıktıktan sonra iş bulamayınca öğrendikleriyle ekmeğini ahşaptan çıkartmış…

El emeğine kattığı alın teriyle; kağnı, at arabası, yayık, sandık yaparak başlamış işe… Sonra saz çaldığı için“neden saz maketi yapmayayım?” diye düşünmüş ve kopuzdan kemençeye tam 25 enstrümanlık harika bir koleksiyon oluşturmuş. Eski Türk evleri, gemiler, anahtarlık ve isimlikler de var çalışmaları arasında. Her parçanın 52 defa elden geçtiğini söylüyor, makine kullanmıyor.

Eşi Ayşe hanımın desteğini gururla ifade ediyor Cevat Bey, el emeği göz nuru her parçada Ayşe hanımın da büyük emeği olduğunu gözleri ışıldayarak anlatıyor… Atölyesi evinin kömürlüğünden dönüştürülmüş 3 metrekarelik bir yer. Fotoğraf çekerken bile zorlanıyoruz 3 kişi sığmıyor neredeyse içeriye. Fiziki darlığına rağmen Cevat Bey inancıyla adeta küçük bir dünya sığdırmayı başarmış 3 metrekareye.

Kültür Bakanlığı sanatçısı olan Cevat Arslan'ın Türkiye üçüncülüğü ve dünya beşinciliği var.Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük illerimizde Kültür ve Sanayi Bakanlıklarının ve Belediyelerin festival ve fuarlarına katılıyor.

Sohbetimiz esnasında önümüzdeki günlerde katılacağı Büyük Ankara Festivali ve B. Çekmece Belediyesinin etkinliğine de hazırlık yapıyor bir taraftan.

Barış ve Yasin isimli iki erkek evladı olan Arslan ailesinin Sosyal güvencesi yok maalesef, geçimleri tamamen el emeklerine bağlı.

Cevat Bey bu sanatı memleketi Çankırı’da öğretmeyi çok istiyor. Hemşerilerim öğrensin, benimle gitmesin bu güzel sanat diyor. Çankırı Valiliğimizin himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ya da Çankırı Belediyesi aracılığıyla vermek istiyor bu dersleri. Buradan duyurmuş olalım İlgililere hemşerimizin dileğini.

Çankırı’nın en önemli tarihi mekânlarından Çivitçioğlu Medresesi Çankırı Belediyesinin yaptığı başarılı tadilat ve tefriş düzenlemeleri sayesinde kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Ebru, hat ve rölyef kursları veriliyor bu merkezde.

Çankırı’yı simgeleyen bir kaç maket mesela “Çansaati, Taşmescit’teki Tıp sembolü yılan figürü vb.” Cevat Bey tarafından koleksiyonuna eklenerek, diğer ürünlerle Belediyemizin himayesinde açılacak kurslarda Çivitçioğlu Medresesine renk katar düşüncesindeyim.

 
 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Keskin
Murat Keskin - 6 yıl Önce

Hemşerimiz Cevat beyi kutlaım öncelikle.Bu güzel çalışmalarına giderek müzelik olan köy tarım aletleriniden (karasaban,yaba) eklerse çok makbule geçer

Ahmetali KIRIŞ
Ahmetali KIRIŞ - 6 yıl Önce

Yazılarınızı begenerek okuyoruz, bu yazınızda bizleri onurlandırdınız yücelttiniz çok tekkürler sayın büyüğüm, bizler dedeiğiniz gibi hiç bir cıkar ve menfaat peşinde koşmadan memleket ve hemşehrilerimize yardımcı olmak onlara bir ışık olmak için acizane ugraş veriyoruz, sizlerde bizlere bir ışık oldunuz, bu birlikteliklerde evel Allah önümüze set cekeni geceriz. Gönül baglılığı olan bir ugraşa emek vermek herşeyden degerlidir vede illaki sonuç verir.. saygılarımla hayırlı günler olsun.

Dilaver DOĞANAY
Dilaver DOĞANAY - 4 yıl Önce

Cevat abiyi hemen hemen tüm festivallerde görüyorum Cankirimızın tanıtımına büyük katkı sağlayan kendisini hemşehrilerine adayan gönlü yüreği kocaman Cevat abiyi ve değerli eşi ayse hanımı kutluyor Başarılarının devamını diliyorum.
Metin yılmaz beyi de memleketimizin değerlerini kaleme aldığı için teşekkür ediyorum.

mehmet demirayak
mehmet demirayak - 10 ay Önce

biraz önce yorum yapmıştım..tüm sorularımın cevabını aldım ... eşinize ve size çok teşekkürler ederim...