banner198

Beyaz Hocadan radikal yorum!

Zekeriya Beyaz kurban bayramı öncesi yine tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu! Diyanet tepki gösterdi. Beyaz Hoca bakın ne dedi?

Beyaz Hocadan radikal yorum!
banner145

Zekeriya Beyaz kurban bayramı öncesi yine tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu! Diyanet tepki gösterdi. Beyaz Hoca bakın ne dedi?


Zekeriya Beyaz tartışılacak önerilerine bir yenisini daha ekledi: "Kurban kesmek yerine ihtiyaç sahiplerine sadaka vermek de yeterlidir. Bunun et ya da para olması önemli değildir" dedi. Beyaz'a göre "Kasaptan et alıp dağıtmak da kurban..."

Diyanet İşleri Başkanlığının karşı çıktığı bu sözler dün gece yarısı Teke Tek programında tartışıldı...  Fatih Altaylı'nın sunduğu programın konukları İlahiyatçı Zekeriya Beyaz ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Saim Yeprem'di..

Zekeriya Beyaz İslam hukukundaki "Zamanların değişmesi ile hükümlerin değişmesi tahayyül olunamaz." kuralı ile sözlerine başladı.  "Kurban kesmek sünnettir, vaciptir. Biz birçok sünneti terk ediyoruz. Bunu koyabilir miyiz? Hayır! Kurban dinin sembolüdür. Kurban değişmez ama yeni şartları görmezden gelemezsiniz. " dedi.

Zekeriya Beyaz şöyle devam etti: "Kurbanın özünde iki esas vardır. Kurban allaha yaklaşma vesilesidir. Nasıl yaklaşacaksınız? Kan akıtarak mı? Hayır efendim. O etini yemek için araçtır. Allah ne kan düşmanıdır, ne kan dostudur. Mesele kanı akıtmak değil, o etten fakirin yararlanmasını sağlamak. Özünde kurban da sadakadır. Ben kurbanı ortadan kaldıralım demiyorum.

HAYVANSEVERLER SADAKA VERSİN

Hayvanseverler çıktı. Bunları görmezden gelemezsiniz. Biz diyoruz ki kurbanın bedelini fakirlere verin. Bir başka grup var. Merdiven altında usulüne uygun kurban kesmesine imkan yok. Kurbanı usulüne uygun kesme şartlarına uygun olanlar kessin. İçi kaldırmayanlar, vejeteryanlar ya da uygun olmayanlar bedelini sadaka olarak versinler... Mesela Mehmetçik Vakfı'na..."

Hoca'nın sözleri gittikçe radikalleşti. "Biz Emevilerin bize dayattığı ibadet şekline takılmış kalmışız. Kurbanda da "maksat kesmek"tir kısmına takılmışız. Kesmek araçtır. Asıl ondan sonrası. Niye keseceğiz? Fakir fukarayı doyurmak için. Kestiniz üstüne benzin döküp yaktınız, kurban olur mu olmaz"

KASAPTAN ET ALIP DAĞITMAK KURBAN MIDIR?

Fatih Altaylı bu noktada Hocaya "kasaptan et alıp dağıtsak kurban olur mu?" diye soruyor. Zekeriya Beyaz'ın cevabı ise şöyle: "Amaca geldiğiniz zaman orada şekil yok. Özünde her ikisi de sadakadır. Her ikisi de yardımdır. Şekli esas alıp da Allah rızası için yaptığımız sadakayı küçümsemek olmaz. Özü esas almalıyız. Amaç fakirleri doyurmak. Şu anda kesmek ibadetmiş gibi görünüyor. Hayır! İbadet fakirleri doyurmaktır."

Saim Yeprem ise Zekeriya Beyaz'a karşı çıktı ve "Kasaptan alınıp dağıtılan et sadakadır, kurban değildir" dedi ve şeklin önemine şöyle vurgu yaptı: "Şekil olmadan öz, öz olmadan şekil olmaz" dedi.

HAC KURBANLARI TÜRKİYE'DE KESİLSİN

Beyaz Hoca Hacca gidenlerin kurbanlarını orada kesmemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. "Hac'da tepede güneş... Bir günde 1 milyon - 2 milyon insan kurban kesiyor. Bir saat sonra leş oluyor. Ne oldu sevap işlediniz? Hayır günah işlediniz. Fakir fukaranın rızkını leş ettiniz. Diyorlar ki fakir ülkelere gönderelim. Güzel... Ama o kadar kurbanı bir günde nasıl kokutmadan göndereceksiniz? Vekalet versinler Hac'daki kurbanları Türkiye'de yakınları kessin..."

YEPREM KARŞI ÇIKTI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Saim Yeprem ise şunları söyledi:

"Kurbanla ilgili bizi bağlayan asıl şey, Peygamber efendimizin uygulamalarıdır. Hem küçükbaş, hem büyükbaş, hem de deve kesmiştir. Peygamber efendimizin bu emrini rafa kaldırmak mümkün değildir.

Kurban arapçada kendisiyle Allah'a yaklaşılan şeydir. Öyle tercih ederseniz her şeyle Allah'a yaklaşılır. Arapçada bizim kurban dediğimiz şeyin karşılığı udhiyedir. Bunu ortadan kaldırmak, hayvan kesmemek mümkün değildir.  Vekaletle bazı derneklere kurban paranızı verebilirsiniz ama onlar sizin adınıza kurban kesmek zorunda...

Kurban zamana göre değişmez... "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER