banner198

Bu fotoğraf ortalığı karıştırdı!

Bu yıl 8. düzenlenen Hafız Taç (icazet) giydirme töreni Hoca Ahmet Yesevi camiinde binlerce kadının katılımı ile gerçekleştirildi.

Bu fotoğraf ortalığı karıştırdı!
banner145
Bahçelievler Sultan Hatun Yatılı Kız Kur’an Kursu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında mezun olan hafızların icazet töreninden yansıyan fotoğraf kareleri tartışmanın fitilini ateşledi. Sosyal medyada tepkilerin yağdığı tören “Böyle icazet merasimi olmaz!” dedirtti.

 

Bu yıl 8. düzenlenen Hafız Taç  (icazet) giydirme töreni Hoca Ahmet Yesevi camiinde binlerce kadının katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Kur’an-ı Kerim ziyafetiyle başlayan törende kurs yöneticisi Hafız Mukaddes Sarıkaya hafızlığın mükâfatı ve kuran kursu faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Küçük kız çocuğunun hafızlığı anlatan bir şiir okuduğu törende, Bahçelievler ilahi grubu ilahiler söyledi. Küçük hafız Fatma’nın hafızlık aşkını anlatan tiyatro gösterisi ilgi ile izlendi.

Program sonunda Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, eşi Zeynep Dinç, İl Müftüsü Arslan Türk ve eşi Ayşe Türk, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Musa Çağlar hafızlara çeşitli hediyeler verildi. Protokol üyelerinin hafizelerle çekildiği toplu fotoğrafın kamuoyuna yansıması sonrası sosyal medyada tartışma başladı.


 Foto galeriye git

Çankırı Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen organizasyonda 7 kişinin hafız olduğu duyurulurken mezun olan öğrencilere müftülükçe programda gelinlik giyme zorunluluğu getirildiği, programa erkeklerin katılacağı ve bunu kabul etmeyen bir öğrencinin törene çıkmadığı iddia edildi. Törene katılmayan hafizenin, hafızlar arasında isminin geçmemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 

İcazet töreninde yaşananlara büyük tepki gösteren İsmail Ağa Cemaati Çankırı Temsilcisi Ahmet Mollamehmetoğlu, dinimizde böyle bir icazet töreninin olmadığını Avrupai tarzda giydirilen hafizelerin bu şekilde kamuoyuna çıkartılması ve programda erkeklerle yan yana getirilerek fotoğraf çektirilmesinin son derece yanlış bir davranış olduğunu söyledi. Bu şekilde icra edilen bir hafızlık törenini tasvip etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Mollamehmetoğlu, “Hafize kızlarımıza giydirilen kıyafetlerden tutun, cami adabına uymayan davranışlar ve alkış yapılması, bir cami dolusu kadının bulunduğu yere erkeklerin alınması, törende kilise düğünü tarzı görüntü verilmesi, sekülerizm ve modernitenin camilere kadar girmesi açısından son derece tehlikeli bir boyuta ulaştığını gösteriyor” dedi.  Mollamehmetoğlu, sözlerinin sonunda hafızlığını yapan öğrencileri, ailelerini, onları yetiştiren öğretmenlerini, maddi manevi destek verip emeği geçenleri takdir ve tebrik ettiklerini de ifade etti.

 

Yapılan eleştirilere açıklık getiren Bahçelievler Sultan Hatun Yatılı Kız Kur’an Kursu Dernek Başkanı Musa Çağlar, Türkiye’de hafız yetiştiren kurslar arasında 3. sırada yer alarak önemli bir başarının altına imza attıklarını belirtti. Yapılan törenin kadınlara mahsus bir program olduğunu sadece program sonunda hafızlara ödül ve belgelerini takdim etmek üzere törene Çankırı protokolünden davetlilerin alındığını vurguladı. Çağlar bursa escort bundan her hangi bir mahsur görmediklerini diğer illerde yerel yöneticilerin ilgi göstermediği programa Çankırı protokolünün önem vermesinin ve programa katılmalarından mutluluk duyduklarını söyledi.  

Camilerin Peygamber Efendimiz döneminde de sosyal amaçlarla kullanıldığını ifade eden Çağlar, son derece hassas olan meselenin gündeme gelmesinin Kur’an düşmanlarının ekmeğine yağ süreceğini sözlerine ekledi.  

 

2012 yılından düzenlenen törende de bilindik görüntüler kamuoyuna yansımış, törende erkeklerin yer alması ve alkış tutulmasını eleştiren Saadet Partisi İl Başkanı Ömer Uzun yapılan töreni basın açıklaması ile kınayarak tepki göstermişti.

Foto galeriye git

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 17:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gazi
Gazi - 5 yıl Önce

Tek kelimeyle rezalet. Çankırı Müftü ve müftülüğü siyah bir çelengi hak etti. Müftü (ŞEYHÜL İSLAMIN İLİMİZ TEMSİLCİSİ) Kendini ateşe atarken Belediye Başkanının ekmeğine yağ sürmekte.

Yüksel TEKE
Yüksel TEKE - 5 yıl Önce

Soyadı “TÜRK” Olan iki kişi tanıdım, Biri ülkeyi bölmeye çalışan hain Ahmet TÜRK, Diğeri de İlimizin Müftüsü Aslan TÜRK.

Gulistan
Gulistan - 5 yıl Önce

Evet bu gurur tablosuna reklamın girmesi kara bir leke çalmış, yakışıksız bir görüntü !

Kur'an tilaveti
Kur'an tilaveti - 5 yıl Önce

Ahir zamanda hafızlar çoğalacak
Hükmü ile amel edenler azalacak

Hadisini doğrular nitelikte bir fotoğraf

Erbakan'ca
Erbakan'ca - 5 yıl Önce

islam şekil dini değil, şuur dinidir

Yücel Özaslan
Yücel Özaslan - 5 yıl Önce

çok abartılmış tepkiler bunlar

yok
yok - 5 yıl Önce

Bizim insanımız böyle işte. Fırsat kollamakta, en basit bir meseleyi siyasete dökmekte üstünüze yok. Oysa hepimiz aynı milletin insanı değil miyiz? Hepimizin dini islam değil mi ve hepimiz din kardeşi değil miyiz? Bu olayı bu kadar büyütüp siyasete dökmek ne işinize yarıyor Allah aşkına? Tamam bir bayanın böyle erkekler içinde olması hoş değil ama çevremizde onca kötü örnek varken neden bu hafızlık töreni dikkat çekiyor? Neden bütün dikkatler bir anda buraya toplandı anlam veremiyorum. Bunca insanın günahına girmek, masumca yapılan bir şeyi eleştirmek sizlere mi düşüyor? Bu kadar cahil olmayın. Yaptıklarınızı, söylediklerinizi tartın. Ölçülü davranın. Bu konu siyasete konu olamaz. Siyasete konu yapılamaz. Allah hepimizin sonunu hayır etsin.

Yorumsuz
Yorumsuz - 5 yıl Önce

Bayan hafız taç giyme töreninde siyasilerin erkeklerin işi ne ...müftü de alet olmuş ya yazıklar olsun.sizi gidi reklamcılar


SIRADAKİ HABER