banner198

Bugün git yarın gel artık son buluyor!

Kamu hizmetleri 18 Aralık tarihinden itibaren www.türkiye.gov.tr adresinden gerçekleştirilebilecek.

Bugün git yarın gel artık son buluyor!
banner145

Kamu hizmetleri 18 Aralık tarihinden itibaren www.türkiye.gov.tr adresinden gerçekleştirilebilecek.

 

TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türkiye'de kamu hizmetlerinin tek adresten elektronik ortamda sunulacağı ''www.türkiye.gov.tr''nin 18 Aralıkta açılacağını bildirdi.

Dalbay, ''E-Devlet Kapısı Projesi''nde pilot uygulamanın teknik altyapı ve donanımının tamamen kurulduğunu, kimlik doğrulama ve temel güvenlik testlerinin de yapıldığını belirtti.

İlk etapta 21 kamu kurumu hizmetinin elektronik ortamda sunulacağını, hizmet almak isteyenlerin 3 farklı şifreyle hizmet alabileceğini kaydeden Dalbay, ''Kimlik doğrulama için elektronik imza veya e-devlet kapısı şifreleri kullanılabilecek. Elektronik imza, üç özel şirketten veya TÜBİTAK'tan alınabiliyor. Mobil e-imza ise Turkcell ile entegrasyonumuz sayesinde Mart 2009'da e-devlet kapısında kullanmaya başlanabilecek'' dedi.

Dalbay, e-devlet kapısı şifrelerinin 18 Aralıktan itibaren kimlik belgesi ile tüm
PTT şubelerinden alınabileceğini söyledi.

Özkan Dalbay, ''www.türkiye.gov.tr'' adresinde yer alan ''devlet'', ''iş'' ve ''vatandaş'' bölümlerinden herkesin bilgi edinebileceğini, hizmet alımı için e-devlet kapısı şifresi elektronik imza veya mobil elektronik imza gerektiğini belirtti.

''E-Pasaport'' uygulamasının 2009'un ilk üç ayında yapılmasının planlandığını bildiren Dalbay, Adalet Bakanlığının Ulusal Yargı Ağı Programının (UYAP) entegrasyonunun da gelecek yılın yine aynı dönemde tamamlanacağını kaydetti.

Talebin hizmet çeşitliliğini etkileyeceğini ifade eden Dalbay, Türkiye'de bilgisayarlaşma ve internet kullanım oranlarındaki artışın hizmet alımını artıracağını dile getirdi.

Cep telefonundan elektronik hizmet sunumunun Mart 2009'da başlayacağını kaydeden Dalbay, böylece mobil e-imza aracılığıyla da hizmet alınabileceğini belirtti. Dalbay, Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemlerinin (3G) hizmete geçmesiyle elektronik hizmetlerin cep telefonundan rahatça sağlanabileceğini dile getirdi.

Dalbay, e-devlet kapısı projesinin hem doğrudan kurumlar açısından hem de vatandaşlar açısından katma değer yaratacağını ifade ederek, sistemin ''kamu hizmetlerine hatasızlık ve hesap verebilirlik'' özellikleri getireceğini kaydetti.

Sistemin donanım altyapısını kurduklarını bildiren Dalbay, internet sitesinde saniyede 150 bin kişinin işlem yapabileceğini söyledi.

Her tür olumsuz duruma karşı sistemin ve site üzerinden hizmet veren kamu kurumlarının bilgilerinin de yedeklendiğini anlatan Dalbay, internet sitesinden Türkiye'nin ana internet omurgasına da birkaç koldan erişilebildiği için güçlü olduğunu ifade etti.

Dalbay, internet sitesindeki hizmet alanında etkin güvenlik önlemleri alındığını vurgulayarak, ''Vatandaşlar şifrelerini kimseyle paylaşmasın. Farklı adlar altında siteler çıkabilir. Bunlara şifrelerini girmesinler. E-devlet Kapısı'nın resmi ve tek sitesi 'www.türkiye.gov.tr'dir'' dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER