banner198

Çakma kaleye yıkım kararı!

Kurşunlu Belediyesi tarafından 2008 yılında yaptırılan kaleye, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yıkım kararı çıktı.

Çakma kaleye yıkım kararı!
banner145

Kurşunlu Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tamamlanarak ilçenin simgesi haline getirilmeye çalışılan Kurşunlu Kalesine Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yıkım kararı alındı.

 

Karara göre Kurşunlu Belediyesi bugün kalenin olduğu bölgeyi eski haline dönüştürerek bölgeyi kurula teslim etmesi gerekiyor.

 

Başkan Doğu: Ben orayı yıkmam!

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Belediye Başkanı İbrahim Doğu “Kalenin bugünkü halini yıkmak mümkün değil! Neden derseniz, vurduğunuz her kazma molozu aşağıya yuvarlayacak! Aşağıda yaşayan yüzlerce aile var. Nasıl yıkacaklarsa gelsinler yıksınlar! Bunun ötesinde biz sit alanı içerisinde herhangi bir çalışma yapmadık. Kaleyi de Kurşunlu’ya gelen giden misafirlerimize farklı bir yer gösterme amacıyla inşa ettik. Demek ki iyi yapmamışız!” dedi.

 

Kalenin yıkım kararı
farklı soruları da beraberinde getirdi!

Kurşunlu Belediyesi tarafından yaptırılan bugünkü kale inşaatı çıkan yıkım kararı ile birlikte “Bu kale nasıl yapılmıştı? Kaleyi Belediye ihale ile mi yaptırdı? Kale inşaatı Belediye Başkanının oğlunun inşaat firmasına mı yaptırılmıştı?” şeklinde soruları da beraberinde getirdi.

 

Bu sorularla ilgili olarak yaptığım araştırma beni Gaziantep’e kadar götürdü. 2006-2008 yılları arasında Çankırı’da DSİ’nin dere ıslahı işlerini alan Hatipoğlu İnşaat firmanın bugünkü Kurşunlu Kalesinin işçilik işlerini yaptığı, kullanılan malzemelerin de Kurşunlu Belediyesi tarafından bu firmaya verildiği ancak kesilen faturanın farklı olduğu yönünde bilgilere ulaştım. Hatipoğlu İnşaatın bölgede çalışan mühendisi Halil Çalıkoğlu ile yaptığım telefon görüşmesinde sorularıma “Biz DSİ’nin işlerini yaptık! Kurşunlu Kalesi ile ilgili olarak herhangi bir taahhüd işimiz olmadı” demişti.

 

Yaptığım bu çalışmalardan haberdar olan Kurşunlu Belediye Başkanı İbrahim Doğu da beni arayarak “Neyin peşindesin? Sağda solda soruşturma yapmana gerek yok! Ne istiyorsan istediklerinin tamamı bende!” demiş ve Kurşunlu’ya geldiğimde konuyla ilgili belgeleri bana verebileceğini söylemişti!

 

Kurşunlu’ya gittim ve elim boş döndüm!

Konuyla ilgili olarak Kurşunlu’ya yaptığım ziyarette Belediye Başkanı İbrahim Doğu ile yaklaşık 2 saat görüştüm! Ancak konuyu kale inşaatına getirdiğimizde Başkan Doğu “Ne yapacaklarsa yapsınlar! Yıkabiliyorlarsa yıksınlar! Ben o konuyla ilgilenmiyorum!” demiş ve kestirip atmıştı!

 

Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek? Kaleyi kim yıkacak? Kalenin yapım aşaması ile ilgili bilgiler nasıl gün yüzüne çıkacak? Hep birlikte göreceğiz.

 

Haber ve fotoğraflar: Vedat Beki

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER