banner198

Çankırı Çifçisinin Traktörü İpotek altında!

Çankırı MHP Milletvekili Ahmet Bukan Çankırı Ziraat Odasını ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Çankırı Çifçisinin Traktörü İpotek altında!
banner145

Çankırı MHP Milletvekili Ahmet Bukan Çankırı Ziraat Odasını ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Konuşmasının başında Süt Sığırcılığında GAP teşviklerinin bölgemizde de uygulanması yönünde girişimlerin başlatılması ile ilgili Tarım Bakanı Mehdi Eker’e bölge milletvekillerinin imzaladıkları bir yazı sunduklarını belirten Bukan; “Tarım Bakanın bu konuda fazla bir inisiyatifi yok. Başbakan’la oturup konuşmamız gerekiyor. Tabi bu organizasyonda görev iktidar partisi milletvekillerine düşüyor. Doğu ve Güneydoğu bölgesi göçü önlemek için bu kapsama alındı. Tabi bizde göç veren iller arasındayız. Madem biz kalkınmada 4. Bölge kapsamındayız. O bölgeye ne uygulanıyorsa bizde uygunlasın. Bugün İstanbul, Ankara, Samsun gibi illerin ortasında yer alıyoruz.  Bu illerin et ve süt ihtiyacını karşılayarak ilimizi Tarım ve Hayvancılıkta cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Sizler ülkeyi ayağa kaldıracak üreticilerimiz ve çiftçilerimizsiniz. Üretime destek vereceğiz ülkemizi hep birlikte ayağa kaldıracağız.” dedi.

Bizde karelerde çıktık! Ama hoş olmadı…

Çankırı Postası’nın 4 Şubat 2010 tarihli ‘Ahmet Bukan’da kavgaya karıştı’ başlıklı haberimizle ilgili konuşan Ahmet Bukan, “ Mecliste böyle bir olayın olmasını biz istemeyiz. Başta Bülent Arınç’ın oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili Güldal Mumcu’nun odasına girmesi daha sonra AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın yaptığı konuşma olayların fitilini ateşledi. Bozdağ, ‘Siz kendi döneminizde Nesrin hanımın başörtüsünü açıp meclise soktunuz! 'diye konuyu gündeme getirince, bizde Başbakan Erdoğan'ı "Peygamber"e benzeten Aydın eski İl Başkanı İsmail Hakkı Eser’in ona göre taltif edici bize göre yanlış olan sözünü dile getirmemiz ile başladı.  AKP’li vekillerin genel başkanımız varken sıralarımıza gelip sataşması karşılıklı yumruk atılması ve arbede yaşamasına neden oldu. Bende karelerde çıktım. Ama hoş olmadı. Biz hiçbir zaman böyle bir olayı tasvip etmiyoruz.  Bu olayın kısa sürede gündemden düşmesini arz ediyoruz. Milletin çekleri senetleri geri dönüyor, ülkeyi nasıl kalkındırırız buna bakmamız gerekiyor” dedi.

Traktörümüz İpotek altında!

Doğantepe köyü muhtarı Yunus Kanatlı “Bizim köylü ve çiftçi olarak en büyük sıkıntımız destekleme primlerimizin gelmemiş olması. Üstelik köylünün traktörü evi tarlası ipotek altındadır. Milli Emlak müdürlüğüne bile borcumuz var. Ama biz devletten paramızı alamadık ki devlete borcumuzu ödeyebilelim! Ben konuyu iktidar partisi il başkanına da götürdüm ama soruna çözüm bulunamadı. Şu anda arabası olan herkesin trafikte yakalama emri var” diyerek isyanını dile getirdi.

Borsa’nın adı var ama kendi yok!

Çankırı Ziraat Odası başkanı Nejat Gamzeli “2007 yılında Çankırı’da büyük bir kuraklık oldu. 2008 yılında fazla kuraklık olmadı ama bazı köyler kuraklıktan etkilendi. Son üç yılın ertelenen tüm borçları bu yıla denk geldi. Sıkıntılarımızın sebebi de bu yüzden.  Bizim Borsamız faal olmadığından Çankırı’da hala 380 ile 390 kuruştan buğday satıyoruz. Bugün Polatlı’da 600 kuruştan buğday alımı yapılıyor. Ticaret Borsa’nın adı var ama kendi yok! Geçen yılki tepkimizden sonra sözde barakadan bozma kaçak bir alım salonu yapıldı. Biz buğdayımızı ofise teslim ederken borsadan kimseyi görmüyoruz. Onlarda bizi görmüyor ama bizden para kesiliyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Kredi şatları çok ağır!

Toplantıda söz alan bir muhtar, “Bankaların makine teşvikinde istediği şartlar çok ağır. Ben Zirai alet alacağım ve tarım yapacağım. Ama kriterler arasında Bağ-Kur’a, Vergi Dairesine borcu olmayacak diyor. Zaten borcumuz olmasa ben makineyi kendi cebimden ödeyip alacağım. Siz bizim temsilcimiz ve vekilimizsiniz haklarımızı aramanızı istiyoruz” dedi.

MHP Milletvekili Ahmet Bukan toplantıda dile getirilen meseleleri not aldığını ve çiftçilerimizin sorunlarıyla ilgili  meclise soru önergesi vereceğini söyledi.

Ziyarette MHP İl Genel Meclis üyesi Tevfik Rüştü Özgür ve MHP Belediye Meclis üyesi Hamdi Yorulmaz, Ziraat Odası Yönetim Kurulu ve merkez ilçeye bağlı köy muhtarları katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER