banner198

Çankırı turizmi iyi tanıtılmıyor!

Düzenlenen panelde konuşan Temizkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatarı tekzip edercesine konuştu.

Çankırı turizmi iyi tanıtılmıyor!
banner145

Turizm Haftası etkinliği çerçevesinde 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Rahman Temizkan “Çankırı turizm açısından iyi tanıtılmıyor” dedi.

33. Turizm Haftası kutlama programı çerçevesi içerisinde 100. Yıl Kültür Merkezi salonunda yapılan programda konuşan Karatatar'ın söylediklerini, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Ramazan Temizkan "Turizm" konulu sunumunda adeta tekzip edercesine "Çankırı turizm açısından iyi tanıtılmıyor" dedi.

 

Kültür ve Turizm Müdürünün
“1 trilyon insan” gafı!

Turizm Haftası nedeniyle Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar, düzenlenen törendeki konuşmasında yaptığı gafları bir kenara bırakacak olursak adeta Çankırı’dan sorumlu değilmiş de, Türkiye’nin Turizm Bakanıymış söylemlerinde bulundu!

Öncelikle Sayın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar dünya nüfusunu 1 trilyona ulaştırdı ve tamamını da “turist” yaptı! İşte Karatatar’ın konuşmasından ilgili bölüm:

“Günümüz itibariyle dünya üzerinde yılda bir trilyon insan turizm faaliyetlerine katılmakta ve yaklaşık 1 trilyon dolar turizm harcaması yapmaktadır.

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan ülkemiz son yıllarda gösterdiği olumlu gelişme neticesi turist sayısı ve gelirleri itibariyle dünyada ilk 10 ülke arasına girmeyi başarmış ve gözünü daha üst seviyelere çevirmiş durumdadır.

Geçtiğimiz yıl 26 milyon turist ağırlayan Türkiye 20 Milyar Dolar turizm geliri elde etmiştir.”


Çankırı'ya kaç turist gelmiş ve kaç dolar bırakmış?

İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar ülkeye gelen 26 milyon turisti bir kenara bırakarak Çankırı'ya kaç turistin geldiğini ve kaç dolar bıraktığını açıklasaydı bizce daha iyi olurdu?

Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar ’ın uzun konuşmasında dikkatlerden kaçmayan bir nokta daha vardı! O da, 12-16 Ağustos tarihlerinde Bayramören’de gerçekleştirilecek olan Yamaç Paraşüt organizasyonu! Bayramören ve Çankırı için son yılların en orjin ve gelecek vaad eden Yamaç Paraşütü sporu ve yapılacak organizasyonlarla ilgili tek kelime etmeyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Karatatar, Kocameşeyi konuşmasına almaktan imtina etmiyordu!

Ben de yamaç paraşütü yaparım!

Konuyla ilgili olarak kendisine telefonla ulaştığımız İl Turizm ve Kültür Müdürü M. Kemal Karatatar “Uzun konuşma metninizde iki kelime ile dahi olsa Bayramören yoktu! Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?” sorumuza bakın sayın müdür nasıl yanıt verdi:

“Benim Bayramören’le ilgili herhangi bir karşı duruşum söz konusu olamaz. Bilakis Bayramören’i yakından takip ediyorum. Bunun yanı sıra kendim de yamaç paraşüt sporu yapıyorum! Çankırı’da her turizm hareketinden bahsetmek hem zaman darlığı açısından hem de dalgınlığıma gelmiş olacak ki o konuşmada yer veremedim! Bunun değerlendirmesini sizlere bırakıyorum!”

Ne diyelim! Biz bir şey demeyelim ve sözü yine aynı gün Çankırı’ya misafir olarak gelen Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Rahman Temizkan “Turizm” konulu konferansında Kültür Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar’a ve salondaki etkili ve yetkilillere verdiği cevapla sizi baş başa bırakalım:


“Çankırı turizm açısından iyi tanıtılmıyor.”

 

Rahman Temizkan’a ulaştık ve konuyla ilgili söylediklerini açmasını istedik!

Toplantıda yaptığı konuşma ile ilgili olarak kendisine ulaştığımız Rahman Temizkan’a “Çankırı turizm açısından neden iyi tanıtılmıyor?” sorumuza şu yanıtı aldık:

 

“Ben Çankırı’nın sahip olduğu potansiyeli çok iyi değerlendirdiğini düşünmüyorum. Neden derseniz; hemen yanı başında 5 milyon nüfuslu Türkiye’nin başkenti var. Bu nüfusun yüzde 1’i dahi Çankırı’ya getirilse ki bu mevcut potansiyel açısından hiç de gerçekleşmeyecek bir durum değildir. 50 bin kişi yapar! Bu 50 bin kişinin de yeni bir Çankırı’yı kurması işten bile değil. Bence Çankırı’nın tanıtımı yoğun bir şekilde yapılmalı ve yerli turistin bu kenti görmesi sağlanmalı. Çankırı’dan Ankara’ya döndükten sonra elimdeki tanıtım broşürleri ile görevli olduğum üniversitede Çankırı’yı tanıtma görevimi de yerine getirmeye çalışıyorum. Ve çevremden de oldukça ilgi görüyorum! Bu bile bugüne kadar yapılan çalışmaların hangi boyutta kaldığının önemli bir göstergesi olsa gerek!”

 

Haber: Vedat Beki / e-mail:vedatbeki@mynet.com

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER