banner198

Çankırı Vali yardımcısıydı, şimdi muhtar!

Çankırıda vali yardımcılığı görevinde bulunan Şener Sarıçiftçi, doğup büyüdüğü Antalya-Elmalının Akçaeniş köyüne muhtar seçildi.

Çankırı Vali yardımcısıydı, şimdi muhtar!
banner145

Birçok ilçede kaymakamlık ve Rize, Kırşehir, Gümüşhane, Sinop, Çankırı vali yardımcılığı yapan Şener Sarıçiftçi, emekli olup yerleştiği Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Akçaeniş köyüne muhtar seçildi.

Şener Sarıçiftçi yaptığı açıklamada, Trabzon'da maiyet memuru olarak görev yaptığı meslek hayatı boyunca Denizli'nin Çameli, Diyarbakır'ın Kulp, Ağrı'nın Taşlıçay kaymakamlıkları, Isparta'da hukuk işleri müdürlüğü, Rize, Kırşehir, Gümüşhane, Sinop ve Çankırı vali yardımcılığı yaptığını, yaklaşık 4 yıl görev yaptığı Sincan Kaymakamlığının ardından Edirne Vali Yardımcılığı görevine atandığını ancak bu görevine başlamadan emekliye ayrıldığını bildirdi.

Emekliliğinin ardından, doğup büyüdüğü Elmalı'nın Akçaeniş köyüne yerleştiğini belirten Sarıçiftçi, köylülerinin isteği üzerine Akçaeniş Çevre Kültür ve Kalkınma Derneği Başkanlığı ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Akçaeniş Köyü Kooperatifi Başkanlığı görevini üstlendiğini kaydetti. Sarıçiftçi, son olarak da yine köylülerinin yoğun isteği üzerine köy muhtarlığına aday olduğunu ve muhtar seçildiğini kaydetti.

Sarıçiftçi “Bugüne kadar hep atamayla görev üstlendiniz. Şimdi seçimle göreve getirildiniz. Hangisini tercih edersiniz” sorusu üzerine “Seçilmeyi tercih ederim ama muhtarlık görevine ben talip olmadım. Bu kez de köylülerim bana görev verdi ve beni muhtarlığa atadı. Çok zorlu bir seçim olmadı. Halkım görevlendirdiği için mutluyum” dedi.

Akçaeniş'in “Tahtacı köyü” olduğunu belirten Sarıçiftçi, Tahtacıların Alevi olmakla birlikte daha çok Türkmen oymaklarının kültür ve geleneklerinin bozulmadan yaşatılmasıyla bilindiklerini ifade etti.

Akçaeniş'ten çok sayıda aydın ve bürokrat yetiştiğini söyleyen Sarıçiftçi, Karadeniz Teknik Üniversitesinin bir önceki rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, İzmir Vali Yardımcısı İsmail Gürsoy'un yarı sıra çok sayıda profesör, hukukçu ve üst düzey devlet adamının Akçaenişli olduğuna dikkati çekti.

Köyde muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği görevinin bir uygulama makamı olacağını, köyün tüm sorun ve ihtiyaçlarında herkesin söz sahibi olacağını söyleyen Sarıçiftçi, “Köyde İskandinav demokrasisi modelini uygulayacağız. Herkes muhtar, herkes ihtiyar heyeti üyesi olarak karar alacak. Muhtarlık sadece bu kararları uygulama makamı olacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER