banner198

Çankırıda Ahilik Haftası Çoşkuyla Kutlanıyor

Çankırı kamuoyunun büyük bir merakla beklediği ve bu yıl çok ses getirecek etkinliklerin yer aldığı Ahilik Haftası Kutlama programı.

Çankırıda Ahilik Haftası Çoşkuyla Kutlanıyor
banner145

Çankırı kamuoyunun büyük bir merakla beklediği ve bu yıl çok ses getirecek etkinliklerin yer aldığı Ahilik Haftası Kutlama programı belli oldu

11-16 Ekim tarihleri arasında kutlanacak Ahilik Haftası'nda Çankırılıları birbirinden farklı etkinlikler bekliyor.

Çankırı Valisi Şemsettin Uzun'un başkanlık yaptığı, İl Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından uzun süredir  titizlikle hazırlanan programın detaylarıyla belli oldu.

Çankırı Postası’na konuşan Sanayi ve Ticaret İl Müdürü aynı zaman da Organizasyon Yürütme Kurulu Başkanı Şaban Küçükgümrah, “Ahilik Haftası’nın bu yıl daha coşkulu ve geniş kapsamlı hazırlanan bir programla kutlanacağını belirterek, titizlikle hazırladıkları içeriği kamuoyuna duyurdu.

Ahi Evran’dan başlayarak günümüze kadar uzanan  Esnaf ve Sanatkârların en eski teşkilatı olan Ahilik Haftasına bu yıl daha özenle hazırlandıklarını anlatan Küçükgümrah, Ahilik Haftası’na tüm Çankırılı vatandaşları davet ettiklerini belirterek, bugünden itibaren hazırlatılan afiş ve billboardların şehrin önemli noktalarına asılmaya başlanacağını ifade etti.

Küçükgümrah, Çankırı türkülerinin yer aldığı ve üç bin adet basılan davetiyelerin bugünden itibaren misafirlerine gönderilmeye başlandığını söyleyerek bu köklü geleneği çoksuyla kutlayacaklarını söyledi.

Ahilik Haftasına, 100 bin lira ile önemli bir kaynak aktaran Halkbankası ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliklere, AYTAÇ, HEY Travel Trends, Söğütsen Seramik, Ilgaz Grup, Salti Tuz, Çankırı-Korgun ve Şabanözü OSB’de önemli destekte bulundu.

Aynur Bektaş Panelde Konuşacak

HEY Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Çerkeşli başarılı iş kadını Aynur Bektaş, etkinliklerin ikinci gününde saat 15.00’de düzenlenecek Ekonomik Kalkınmada Ahilik ve Yaran konulu panelde konuşacak. Panelin oturum başkanlığını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. İbrahim Savaş yürütecek.

 Mustafa Ceceli Coşturacak

Son albümünde yer alan “Hastalıkta Sağlıkta” parçasıyla büyük bir çıkış yakalayan gençlerin sevgilisi şarkıcı Mustafa Cecili, kutlama programı kapsamında etkinliklerin son gününde saat 20.00 Belediye meydanında sahne alacak. Mustafa Ceceli’nin bilinmeyen bir özelliği ise aile köklerinin Çankırı’ya kadar uzanıyor olması. Mustafa Ceceli, Atkaracalar’ın en büyük sülalesinden Ceceli ailesine mensup.  Ünlü şarkıcının küçük yaşlarda yaz aylarını Atkaracalar ilçesinde geçirdiği edindiğimiz bilgiler arasında yer almakta.

 

TRT Haber Tuz Mağarasında Canlı Yayında

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 13 Ekim saat 14.30’da Tuz Mağarasında Yaren Gösterisi sergilenecek. TRT Haber’den canlı yayınlanacak programda Tuz Mağarası TRT ekranlarında tanıtılacak.

AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

11 Ekim Pazartesi

06.00 - 06.30 Çankırı simidi ile kahvaltı Yer: Büyük Cami

10.30 - 11.30 Açılış, Protokol konuşmaları, ŞED kuşanma, Folklor ekibi gösterileri, Ödül töreni, Esnaf kortej geçişi Yer: Belediye Meydanı

12 Ekim Salı

12.00 Fuar açılış, Mehter Konseri Yer: Büyük Cami

15.00 Panel: Ekonomik Kalkınmada Ahilik ve Yaran Katılımcılar: Prof. Dr. A. İbrahim Savaş, Prof. Dr. Kadir Arıcı, Prof. Dr. Ömer Torlak, Doç. Dr Hüseyin Şen, Aynur Bektaş Yer: 100. Yıl Kültür Merkezi

20.00 Tiyatro: Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı Yer: 100. Yıl Kültür Merkezi

13 Ekim Çarşamba

14.30 Tuz Mağarası Yaran ve Kültürel Etkinlikler ( TRT Haber’den Canlı Yayın) Yer: Tuz Mağarası

14 Ekim Perşembe

15.00 Panel: Fütuvvet, Ahilik ve Yaran Katılımcılar: Prof. Dr. Mehmet Beşirli, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demir,  Dr. Gökhan Ekim,  Ahmet Absarılıoğlu, Orhan Özkan, Yüksel Aslan Yer: 100. Yıl Kültür Merkezi

20.00 Türkü Şiir Türkiye Kültür Sanat Topluluğu Yer: Belediye Meydanı

15 Ekim Cuma

13.00 Ahirete irtihal etmiş Esnafların ruhları için okunan 99 Hatmi Şerif’in duası ve Mevlid (Çankırı etli pilavı ve Kızılcık şerbeti ikramı) Yer: Büyük Cami

20.00 Yaran Türkü Gecesi Yer: Belediye Meydanı

16 Ekim Cumartesi

20.00 Mustafa Ceceli Konseri Yer: Belediye Meydanı

21.30 Havai Fişek Gösterisi ve Kapanış Yer: Belediye Meydanı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER