banner198

Çankırılı işadamının yaptırdığı okulu Bakan Çubukçu açtı.

Yeşiller Deri tarafından Çorluda yaptırılan 24 derslikli okul bir yılda ve yaklaşık 3.5 milyon TL. maloldu. Bir okul da Ilgazda yaptırılacak.

Çankırılı işadamının yaptırdığı okulu Bakan Çubukçu açtı.
banner145

Yeşiller Deri Grubu, 3.5 miyon TL harcayarak Çorlu’da yaptırdığı Cemile Yeşil Anadolu Lisesini Milli Eğitim Bakanlığına devretti. Bir yılda inşa edilen 24 derslikli okulda, 720 öğrenci öğrenim görecek.

Yeşiller Deri Grubu, 3.5 milyon dolarlık yatırımla Çorlu’da yaptırdığı 24 derslikli, 720 öğrenci kapasiteli Cemile Yeşil Anadolu Lisesini Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti.

Bir yılda tamamlanan lisenin Mili Eğitim Bakanlığına devri için dün Çorlu’da düzenlenen törene, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi kurucusu ve Yeşiller Deri Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yeşil ve babası Hacı Ahmet Yeşil ile çok sayıda iş adamı ve bölge halkı katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAKAN ÇUBUKÇU: "BİR TANE DE
SİZİN ADINIZA OKUL İSTİYORUZ"
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, annesi adına okul yaptıran iş adamı Mahmut Yeşil’e, "Babanızın adına da bir yaptırmak istiyormuşsunuz. Bunu yaptırdıktan sonra bir tane de sizin adınıza okul istiyoruz" dedi. Çubukçu, eğitime yaptığı katkılardan dolayı Mahmut Yeşil’e teşükkür ederken, "Türkiye’de eğitim gönüllülerine ihtiyaç var. Sizin gibi iş adamları eğitime destek verdiği sürece, bizler de Bakanlık olarak her zaman yanınızdayız" şeklinde konuştu.

İKİNCİ OKUL DOĞDUĞU TOPRAKLARA...

Törende konuşan Yeşiller Deri Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yeşil, eğitime önem verdiklerini ve Çorlu’da yapılan okula annesinin adını verdiğini söyledi. Yeşil, "Çok genç yaşta okuma yazma öğrenemeden hayata veda eden annemi kaybettiğimde bir okul yaptıracağına söz vermiştim. İmkanım olursa bir tane doğduğum yerde, bir tane doyduğum yerde okul yatırmayı çok istiyordum. Ancak, doyduğum yer olan Çorlu’nun okul ihtiyacı, doğduğum yer olan Çankırı-Ilgaz’dan çok fazlaydı. O nedenle öncelik Çorlu oldu" dedi. Mahmut Yeşil, şimdiki hedefinin ise babasının adına bir okul yaptırmak olduğunu belirterek, "Şimdi ise babamın adına doğduğum topraklarda bir okul yaptırmak istiyorum. Bu okulun inşası süresince bir kez daha şahit oldum ki, bu hayır işi para işi değil, gönül işi. Bu ülkeye gönül vermez, bu ülkenin insanlarını sevmezseniz, trilyonlarınız da olsa hayır yapmak, arkada bir eser bırakmak nasip olmaz" şeklinde düşüncelerini dile getirdi. Çorlu’da kurulan lisede, eğitim kalitesinin sürekli artması ve üniversite giriş sınavında başarı oranının yükselmesi temennisinde bulunan Yeşil, "Bu konuda genç, dinamik, çalışkan eğitim kadromuza güveniyorum" dedi.

 

Mahmut Yeşil konuşmasının son bölümünde 1992 yılında kaybettiği annesi Cemile Yeşil anısına kendisinin kaleme aldığı bir şiiri de okudu.

 

Annelik güzelliktir.
Benim annem de
Doğup büyüdüğü yerlerin
Sadelik ve yoksulluğunu
Yüreğinde harmanlamış,
Bir güzel insandı.

Birçok Anadolu kadını gibi
“ağzı var dili yok”lardandı;
Ama sabır, sevgi ve özveri
Pınarında beslendi;
Zengin bir kalp dili ile konuştu.
Hayatı boyunca
Çocukları ve ailesi için didindi durdu.
Bilginin önemine, iyiliğe, hayra inandı.
Ne yazık ki genç yaşta,
Okuma yazma öğrenmeden
Hayata veda etti.
Şimdi eğitimli gençlerin kalbinde
Ölümsüzleşti.
Mekanın cennet olsun anne.

 

Fotoğraf 1: Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu okul açılışının kurdelasını Mahmut Yeşil'in babası Hacı Ahmet Yeşil ile birlikte keserken.

Fotoğraf 2: Dün Çorlu'da başta Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun katılımı ile gerçekleşen törenle hizmete giren Cemile Yeşil Anadolu Lisesinin dıştan görünümü.

 

Aşağıdaki fotoğraflar Cemile Yeşil Anadolu Lisesinin açılış töreninden kareler.

Fotoğraflar: Çankırı Postası (Özel)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılış töreninde Beşiktaş kulübünün unutulmaz başkanlarından Süleyman Seba da vardı. Beşiktaş Kongre Üyesi de olan Mahmut Yeşil'i böylesi bir günde yalnız bırakmayan Süleyman Seba, açılışa katılanların büyük ilgisi ile karşılaştı. Özellikle gazetecilerin Beşiktaş Kulübü Başkanlığı konusundaki sorularını yanıtlayan Seba "Beşiktaş büyük bir kulüptür. Sancılı dönemleri de geçiştirmesini bilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER