banner198

Çavundur OSBnin iptal açıklamasına tepki

Hüseyin Filizin Çavundur Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Çankırı Postası’nda yer alan açıklamaya tepki geldi.

Çavundur OSBnin iptal açıklamasına tepki
banner145

Çavundur Belediye Başkanı Bayram Yukarıdere, Hüseyin Filiz'in Çavundur Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Çankırı Postası haberinde yer alan açıklamasına tepki gösterdi.

Çavundur Belediye Başkanı Bayram Yukarıdere, yaptığı yazı basın açıklamasında Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’in “Çavundur Organize Sanayi Bölgesine gerek yok. Buradaki izni iptal edip Çankırı’yı bir sanayi bölgesine kavuşturacağız” sözlerini eleştirdi.

Çankırı Milletvekili sıfatını taşıyan bir kişinin bölgenin ekonomik gelişimine destek olması gereken yerde, tersine bir tutum izlemesini yadırgadığını söyleyen Yukarıdere, “Sayın Hüseyin Filiz, Çavundur Organize Sanayi Bölgesi için izin alındığını, ama tek bir çivi dahi çakılmadığını söylüyor. Kamuoyunu yanıltan ve bilgi eksikliği bulunduğu anlaşılan Sayın Milletvekilimize hatırlatmak isterim ki, Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği müteşebbis heyet için 2 üyenin ismini bildirmiş olsa idi, belki şu anda inşaat çalışmaları dahi bitmiş bir organize sanayimiz hayata geçmiş olacaktı” dedi.

Çavundur Organize Sanayi Bölgesi’nin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 20.04.2006 tarih ve 3781 sayılı yazı eki ile OSB Sicil Defterine 242 sayı numarasıyla kaydedilerek kurulduğunu söyleyen Bayram Yukarıdere, bundan sonraki gelişmeleri de şöyle özetledi:

“OSB kuruluşunu teşkil eden Kamu kurumları ve katılma payı oranları aşağıdaki şekilde olduğu gibidir.

Katılma Payı                        Temsil Ed. Üye Sayısı

1-Çankırı İl Özel İdaresi                             % 10                                      2

2-Çavundur Belediyesi                             % 55                                      8

3-Kurşunlu Belediyesi                              % 25                                      3

4- Çankırı Ticaret Ve San.Odası             % 10                                      2

OSB’nin kuruluşunu müteakip, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan heyet marifetiyle İlçemiz sınırları içerisinde Hamam Tepe, Çal Eteği mevkiinde oluşan 60 hektar büyüklüğünde olan OSB alanı olarak belirlenmiştir.

Bu gün itibariyle mülkiyeti Maliye’ye ait 5 adet parsel 85.723 m2 maliyeden OSB adına tescili yapılmıştır. Şahıslara ait 58 adet parsel, toplam; 376.359.00 m2 alan için Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Kamu yararı kararı alınarak OSB’ce kamulaştırma yolu ile OSB adına alınabilecek duruma getirilmiştir.

Buna göre toplam OSB alanı 459 dönüm, yani yaklaşık 46 hektardır.

OSB Kuruluş Protokolü gereğince OSB’yi oluşturan kuruluşlardaki heyet üyeleri ile 2009 yılında yapılan mahalli seçimlerdeki heyet üyeleri isimlerinin değişmesi, ayrıca 2 yıl süre ile de geçerli olması nedeni ile OSB müteşebbis heyetini teşkil eden kuruluşlara yeni heyet üyelerinin isimlerinin bildirilmesi ile ilgili 08.03.2011 tarihinde yazılar yazılmıştır.

Ancak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevlendirmesi gereken 2 yeni üye ismini bildirmediği için bu güne kadar icra organı olan OSB Müteşebbis Heyeti teşekkül ettirilememiştir.

OSB Müteşebbis Heyetinin oluşturulması halinde, bundan böyle OSB’mizin geleceği ile ilgili kararların alınması sağlanmış olacaktır.

Sayın Milletvekilimizin eksik bilgi ile yapmış olduğu açıklamalar beldemiz adına çok üzücüdür. Katkılarını beklediğimiz ve büyük bir mesafe katettiğimiz çalışmaların çivi çakılmamış bir proje olarak ifade edilmesi Sayın Milletvekilimize yakışmamıştır.

Konuyla ilgili Çankırı Postasında yer alan ilintili haber için tıkla

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER