banner198

FLAŞ.FLAŞ.Kimse sütten çıkmış ak kaşık rolünü oynamasın

Başbakan Erdoğanın hafta sonu yaptığı açıklamalarla gündeme taşıdığı İstanbul Valisi Erol Çakır bugün gazetemiz genel yayın yönetmeni Vedat Beki’ye önemli açıklamalarda bulundu.

FLAŞ.FLAŞ.Kimse sütten çıkmış ak kaşık rolünü oynamasın
banner145

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu yaptığı açıklamalarla gündeme taşıdığı İstanbul Valisi Erol Çakır bugün gazetemiz genel yayın yönetmeni Vedat Beki’ye önemli açıklamalarda bulundu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İstanbul Valisi olarak görev yapan Erol Çakır “Kimse sütten çıkmış ak kaşık rolünü oynamasın” dedi.

 

Başbakan Erdoğan’ın pazar günü memleketi Rize’de gündeme getirdiği ve zamanın İstanbul Valisi Erol Çakır’ı isim vermeden yaptığı suçlamalar karşısında kendisine ulaştığımız Çakır, Vedat Beki’ye şunları söyledi:

 

“Öncelikle eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kutsal din duygularını kullanmak suretiyle halkı bölücülüğe tahrik suçundan mahkum oldu. Yargının bütün kademeleri bunu tespit etmiştir. Daha sonra kendisinin ifadesiyle ‘Ben bir şiir okudum da bu yüzden hapis yattım’ demesi halkı kandırmaktır.

.

İkinci olarak şahsımın valilik görevim sırasında çok sayıda soruşturma açtırdığımdan bahsediyor. Kendisi hakkında açılan soruşturmaların çoğu benden önce açılmış inceleme ve soruşturmaları kapsıyor. Ülkenin gündemine taşınan AKBİL (Belbim) soruşturması benim talebim üzerine açılmıştır. Bu soruşturmada Mülkiye Müfettişleri, Maliye Hesap Uzmanları, Bilirkişi Raporları, Savcılık iddianamesi ve Danıştay kararı veri tabanlarında oynamak ve bu gibi yöntemlerle belediyenin trilyonlarca lirasının buharlaştırıldığı ve kaybedildiği saptanmıştır. Ve bütün bunların sorumlusu olarak zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı işaret edilmektedir.”

 

Başbakan’ın sözleri

"O zamanlar yeni vali görevine başlamıştı. Beni ziyarete geldi, (Üniversitelilere dağıtılan bursu kastederek) ’Bunu kendi militanlarınıza dağıtıyorsunuz’ diye edep dışı ifade kullandı. ’Bu ifadenizi kınıyorum, üzüldüm. Bana bu tür bir ifade kullanamazsınız’ dedim. ’Eğer sizin biraz yüreğiniz varsa gel balkona çıkalım, burs almak üzere kuyrukta olan gençler var. O gençleri gör, Bunlar benim militanım mı yoksa üniversitede okuyan yavrularımız mıdır anla?’ dedim. Tabii cesaret edemedi. İstanbul’a gelişi zaten anlamlıydı. Tesadüfen kısa süre sonra hakkımda dosyalar süratle akmaya başladı.”

 

Özel Haber: Vedat Beki 

Erol ÇAKIR
(06.08.1998 - 16.02.2003 arası İstanbul Valiliği görevinde bulundu)

1943 yılında Çankırı’da doğan Erol Çakır, ilk ve orta tahsilini Çankırı' da yaptıktan sonra 1965 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Mezuniyetten hemen sonra İçişleri Bakanlığı'nda göreve başladı. Sırasıyla Bayramiç, Kulu, Suruç Güdül İlçelerinde Kaymakamlık görevlerinin ardından 1978-1979 döneminde Devlet Lisan Okulunu bitirdi.

Mülkiye Müfettişliği, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği, Rize, Muğla, Bursa Valilikleri, Merkez Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunan Erol Çakır 24.07.1997 tarihinde İzmir Valiliği görevine başladı. 06.08.1998 tarihinde de İstanbul Valiliğine atandı.

Edebiyat öğretmeni Mübeccel hanımla 1974 yılında evlenmiştir. Çakır çiftinin Özge ve Gökçe adlarında 2 kızı bulunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER