banner198

Hey Tekstilde Orhan Gencebaylı üretim

Çankırının yetiştirdiği başarılı iş kadınlarından ve aynı zamanda TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş temel eğitimin 12 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi.

Hey Tekstilde Orhan Gencebaylı üretim
banner145

Çankırı'nın yetiştirdiği başarılı iş kadınlarından ve aynı zamanda TOBB Kadın Girişimciler Kurulu  Başkanı Aynur Bektaş NTV’ye yaptığı açıklamada temel eğitimin 12 yıla çıkarılması talebinde bulundu

 

Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, kadının gerek iş dünyasında gerekse aile yaşamında hakettiği noktaya taşınmasında temel konunun eğitim olduğunu vurguladı. Bektaş şöyle konuştu:

 

"Ben öncelikle kadının çalışmasının günah olduğu yönündeki yerleşmiş geleneğin ortadan kaldırılmasını istiyorum. Bu da kolay değil. Bunun için öncelikle kadının eğitim düzeyinin yükseltilmesi gerekiyor. Ben temel eğitimin 12 yıla çıkarılmasından yanayım. Bu gerçekleştirilirse öncelikli olarak toplum ve daha da önemlisi kadınlarımızın toplum içerisindeki yeri daha farklı olacak. Kadın hem aile içerisinde hem de iş hayatı içerisinde çok daha verimli hale gelecek."

 

Kadınlarımız 30-35 yaşlarında üretimden çekiliyorlar...

Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş çalışan kadınların ekonomi içerisindeki konumunu değerlendirirken de “Özellikle bizim kadınlarımız çocuk sahibi olduktan sonra çalışma hayatlarını ya sekteye uğratıyorlar ya da sonlandırıyorlar. Bunun da temel nedeni olarak karşımıza işyerlerinde kreşlerin yeterli oranda ve belli standardlarda olmayışından kaynaklanıyor. Burada da bir yanlış uygulama var. Bence bu Türkiye’nin bir sorunu. Proje hazırlayarak çocukların bakım yerleri olan kreş sorunu çözülmeli. Bu sorun halledilirse çalışma hayatındaki kadın sayısının artışında düşüş yerine belirgin atışlar sağlanacaktır.”

 

Arkadaşlarımız çalışırken efkar dağıtıyorlar...

Hey Tekstilin fabrikalarında çalışanların mesai saatlerinde Orhan Gencebay müzikleri dinlediğine işaret edilince Aynur Bektaş “Çalışan arkadaşlarımız mesai saatlerinde kendi iç dünyalarıyla birlikte hizmet veriyorlar. Her ne kadar çalışma anı da olsa, onlar kendi hayatlarını da buraya yansıtıyorlar. Çalışırken de gerçekten kendi dünyalarına çekiliyorlar. Ortaklaşa listeler hazırlanmış. O listelerde yer alan müzik eşliğinde mesailerini tamamlıyorlar. Ama listelerde ağırlıklı olarak Orhan Gencebay’ın parçaları yer alıyor. Ben de Orhan Gencebay’ı severek dinlerim. Sanıyorum arkadaşlarımız çalışırken sanki efkar dağıtıyorlar.”

 

Fotoğrafta Aynur-Süreyya Bektaş çiftini Vedat Beki ile birlikte görüyorsunuz.

(Arşiv: Çankırı dergisi)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER