banner198

Kışlanın Dedesi vefat etti!

Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutalığında vatanı görevini yapan Ahmet Vatansever tezkeresine 3 ay kala solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Kışlanın Dedesi vefat etti!
banner145

Torunları bile askerliğini bitirdikten sonra, askere giden ve Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutalığı'nda vatanı görevini yapan Ahmet Vatansever(70) tezkeresine 3 ay kala solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığı'nda vatani görevini yapan en yaşlı er unvanına sahip 70 yaşındaki Ahmet Vatansever, hayatını kaybetti.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine geçildiği zaman askerlik yapmadığı ortaya çıkan, daha önce de çeşitli hastalıklar nedeniyle askere alınmayan 70 yaşındaki jandarma Er Ahmet Vatansever, 12 ay önce başladığı askerlik görevini tamamlayamadı.

Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığında jandarma er olarak askerlik görevini yerine getiren Vatansever, tezkeresine 3 ay kala, solunum yolu rahatsızlığından dolayı yaşamını yitirdi.

Vatansever'in cenazesi, yaşadığı Yalova'da Merkez Camisi'nde kılınan namazın ardından şehir mezarlığına defnedildi.

Ahmet Vatansever'in kızı Hülya Coşgün, babasının 88/4 tertip olarak vatani görevini yaptığını belirterek, şöyle dedi:

 

''Yıllarca askere gitmek istemişti. Fakat bazı evrakının eksikliğinden dolayı bu arzusu 70 yaşında gerçekleşti. Yaş haddini geçtiği için isterse askerlik yapmayabilirdi, fakat o bunu çok istedi. Tezkeresine 3 ay kala solunum yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.''

Babasıyla askerdeyken sık sık görüştüğünü ifade eden Coşgün, ''O askerliği severek yapıyordu. Defalarca söylemimize rağmen gelmek istememişti. Çok mutlu olduğunu söylüyordu. Askerdeyken 'en yaşlı asker' olduğu için ödül almıştı'' dedi.

 

2 çocuğu ve 4 torunu olan Ahmet Vatansever'in torunlarından Sevda Coşgün ise dedesinin askerlik yaptığı yerde çok sevildiğini ifade ederek, ''70 yaşında büyük bir hevesle askerlik yapıyordu. Tezkeresine 3 ay kala kendisini kaybettik'' diye konuştu.

''GUİNESS REKORLAR KİTABI'NA GİRMEK İSTİYORDU''
Ahmet Vatansever'in kızı Hülya Coşgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının, askere gittiğini torunlarından sakladığını belirterek, ''O yaşta askere gitmek önceleri kendine tuhaf geldiği için askere gideceğini saklamak istemişti'' dedi.

Babasının ''2-3 ay yaparım daha sonra da gelirim'' şeklinde konuştuğunu anlatan Coşgün, ''Utandığı için torunlarına söyleyemedi. Ama daha sonra orada çok mutlu oldu. Gönüllü olarak askerde kaldı. Askere gideceğini ilk bana söyledi. 'Tezkerem geldi, ben askere gidiyorum' dedi. İlk önce ben inanmadım'' şeklinde konuştu.

Babasının zaman geçtikçe askerliğinin bitmesini istemediğini vurgulayan Coşgün, şunları söyledi:

''Hafta sonları sürekli olarak çarşıya çıkıyordu. Telefonla görüşüyorduk. Çok mutlu olduğunu, askerliğinin bitmemesini istediğini söylüyordu. Hayatında en mutlu olduğu yerin asker ocağı olduğunu dile getiriyordu. 'Sağlığım iyi, keyfim iyi, bana çok iyi bakıyorlar' diyordu.''

Askerliğinin bitmesine 3 ay kala komutanlarının ''Seni gezilere gönderelim, Türkiye'yi beraber gezelim'' dediklerini anlatan Coşgün, ''Son zamanlarında buna hevesleniyordu. Bir de kendisiyle ilgilenildiğini ve askerlik sonunda kendisini Guiness Rekorlar Kitabı'na çıkaracaklarını söylemişti'' dedi.

''TATİLE GİTMİŞ GİBİ HİSSEDİYORDU''
Babasının askerde kendisini tatile gitmiş gibi hissettiğini ifade eden Coşkun, ''Canı sıkıldığı için ona bahçe vermişler. O bahçede meyve yetiştirdiğini ve bahçenin sulanması işine baktığını söylüyordu'' diye konuştu.
 
BÜYÜK ÜZÜNTÜYE YOL AÇTI
Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığı'nda vatani görevini yapan 70 yaşındaki Ahmet Vatansever'in solunum yetmezliği sonucu yaşamını yitirmesi, asker arkadaşları ve komutanlar ile çarşı izninde tanıştığı Çankırılılar arasında üzüntüye yol açtı.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine geçildiği zaman askerlik yapmadığı ortaya çıkan, daha önce de çeşitli hastalıkları nedeniyle askere alınmayan 70 yaşındaki jandarma Er Ahmet Vatansever'in ölüm haberi özellikle asker arkadaşlarını üzüntüye boğdu.

Her çarşı izni dönüşü torunu yaşındaki silah arkadaşlarını unutmayan ve onları sevindirmek için çeşitli hediyeler alan Vatansever'in izinlerinde Çankırı'nın tarihi ve kültürel yerlerini gezdiği öğrenildi. Çarşı izninde tanıştığı Çankırılılar ile dostluklar kuran Vatansever'in ölüm haberi, Çankırılı dostları arasında da üzüntüye neden oldu.

KIŞLANIN DEDESİ
Asker arkadaşları arasında ''kışlanın dedesi'' olarak nitelendirilen Vatansever'in ilerleyen yaşına rağmen vatani görevini en iyi şekilde yapmak için çaba harcamasıyla da takdir topladığı belirtiliyor.

Vatani görevini yaptığı kışlada bahçıvan olarak görev yapan Vatansevr'in çiçek ve ağaçlara karşı sevgisinin yanı sıra sebze yetiştiriciliği yapması da dikkatleri çekmiş.

Vatandesir'in 70 yaşında bile olsa askerlik yapmaktan mutluluk duyduğunu her defasında dile getirmesi asker arkadaşları arasında her zaman örnek olarak gösterildiği kaydediliyor.

Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığında jandarma er olarak askerlik görevini yerine getiren Vatansever, tezkeresine 3 ay kala, solunum yolu rahatsızlığından dolayı yaşamını yitirmişti. ''En yaşlı asker'' olduğu için ödül alan 2 çocuk ve 4 torun sahibi Ahmet Vatansever'in cenazesinin birliğinde düzenlenen tören sonrası memleketine gönderildiği de öğrenildi. (A.A.)

Zaman gazetesinin geçtiğimiz aylarda Ahmet Vatansaverle yaptığı röportajı okumak için tıkla

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER