banner198

Kriz Türkiyeyi vuruyor...

MHP Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan dünyayı saran ekonomik krizin ülkemizdeki etkilerinin her geçen gün kendisini daha net olarak gösterdiğini belirtti.

Kriz Türkiyeyi vuruyor...
banner145

MHP Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan dünyayı saran ekonomik krizin ülkemizdeki etkilerinin her geçen gün kendisini daha net olarak gösterdiğini belirterek “Yapılan son araştırmalar krizin Türkiye’yi teğet geçmediğini, aksine on ikiden vurduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

 

MHP Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan’ın konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklaması şöyle:

 

“2007 yılının sonlarında ABD mali piyasalarında baş gösteren ve hızla tüm dünyaya ve sektörlere yayılan ekonomik kriz giderek derinleşiyor. Alınan tedbirler, ülke ekonomilerine akıtılan trilyonlara rağmen ülkelerin büyüme hızlarının sürekli düştüğüne, gelişmiş ülke ekonomilerinin ardı ardına resesyona girdiğine, binlerce kişinin işsiz kaldığına tanık oluyoruz. Böyle bir ortamda halen iyimser görüşler taşımanın, ülkemizin bu küresel krizden çok az zararla çıkacağını savunmanın artık inandırıcı bir tarafı kalmadığını görüyoruz..

 

Türk ekonomisi ve Türk sanayisi; yüksek cari açık, tüketici ve yatırımcı güveninde azalma, enerji ve işgücü maliyetleri başta olmak üzere, yüksek girdi maliyetlerinden kaynaklanan hızlı rekabet gücü kaybı, yatırım 

Ortamında beklenen iyileşmelerin gerçekleşmemesi, özel sektörün döviz cinsinden borçlanması gibi büyük sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. 

 

Kriz Türkiye yi vuruyor. Yapılan son araştırmalar krizin Türkiye’yi teğet geçmediğini, aksine on ikiden vurduğunu gözler önüne seriyor. Yıllardır sürekli büyüyen Türkiye ekonomisi hız kesti, 2008’in üçüncü çeyreğinde yüzde 0.5’lik GSYİH artışı 2001 krizinden sonra gerçekleşen en düşük büyüme oranı olarak karşımıza çıkıyor. Cari açık 2008 yılının ilk 10 ayı göz önünde bulundurulduğunda yüzde 28,8’lik artışla 38 milyar 233 milyon oldu.  2008 yıllık hedefi yüzde 4 iken enflasyon aralık ayında yüzde 10.06 ya ulaştı. 3 ayda işsiz sayısının 275 bin kişi arttığı açıklandı, işsizlik çığ gibi büyüyor. Kapasite kullanım oranı düşüyor, iç ve dış talep azalıyor. Kapanan şirket sayısı hızla artıyor, yatırımlar azalıyor.

 

Türkiye de ekonomik görünüm böyleyken etkilerini azaltmaya yönelik tedbirlerin alınmaması son derece ürkütücü ve üzüntü vericidir. Acilen önlem alınmalıdır.

 

2008 yılını bu olumsuz tablolar ile geride bıraktık. 2009 yılında Türkiye yi çok daha zorlu günler bekliyor. Büyümenin daha da yavaşlamasını hatta eksi değerler almasını, işsizliğin ürküten boyutlara çıkmasını istemiyorsak, bugün yapacağımız şey, toplam talebin dört ana unsuru olan tüketim, yatırım ve devlet harcamaları ile ihracatı nasıl artırabileceğimizi düşünmek ve bu konuda akla gelen her türlü tedbiri en kısa zamanda açıklanacak bir paket çerçevesinde yürürlüğe koymaktır. Ekonomimizin kısa, orta ve uzun vadede krizi en az zararla atlatabilmesi için alınacak önlemleri belirlemek üzere; hükümet, sosyal taraflarla ve toplum kesimleriyle mutabakat halinde bir eylem planı oluşturmalı ve uygulamalıdır. Küresel değişim ve krizden etkilenerek zora giren sektörlerin sorunlarına hızlı ve somut çözümler üretilmelidir. Hükümet işyerlerini rahatlatacak, krizin reel sektöre etkisini en aza indirecek destek programlarını hayata geçirmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER