banner198

Milletin sesi olmuş bir isim Hasan Celal Güzel!

Karşı duruşun simge isimlerinden Hasan Celal Güzel Çankırı’ya geliyor

Milletin sesi olmuş bir isim Hasan Celal Güzel!
banner145

 

Karşı duruşun simge isimlerinden Hasan Celal Güzel Çankırı’ya geliyor


28 Şubat Post Modern darbesinin karşısında demokrat cizgisinden sapmadan duran, siyaset duayeni, eski bakanlardan, Radikal Gazetesi Köşe Yazarı Hasan Celal Güzel Cuma günü Memur Sen İl Başkanlığının davetlisi olarak Çankırı’ya geliyor.


Hasan Celal Güzel
milletin sesi olmuş isimlerin başında geliyor. Özellikle 28 Şubat Post Modern darbe sürecinde hiç bir baskı ve tehdide boyun eğmeden milletin sesi olan ve demokratik tavrını sergileyerek herkesin gönlünde taht kuran Hasan Celal Güzel ANAP döneminde siyasete atıldı. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın A takımında yer alan Güzel, ANAP Hükümetinde Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü ve Milli Eğitim bakanlığı görevlerinde bulunmuş bir isim. Özal’ın köşke çıkmasının ardından Anavatan Partisi Genel Başkanlığına aday olmuş ancak kazanamayarak siyaset çizgisine 1992'de kurduğu Yeniden Doğuş Partisi'nde (YDP) devam etmişti.


Güzel
, aynı zamanda sokaktaki vatandaşı ilginç tokalaşma ve kucaklama sitiliyle hafızalarımıza kazınmış siyaset dünyasının renkli isimlerinin başında geliyor. Sözünü budaktan esirgemeyen sivri dilli özelliğiyle tanınan Güzel, bu yüzden hakkında birçok dava açılmasıyla karşı kaşıya kalmış. Son olarak ''Ermenilerden Özür Dileme'' kampanyasına katılan bir avukata ''alenen hakaret ettiği'' iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talebiyle açılan davası mahkeme aşamasında sürmekte. 


Şehrimizde “İş ve Dış Gelişmeler Işığında Türkiye” konulu bir konferans verecek olan Güzel’in konuşması Atatürk Kültür Merkezinde Cuma günü saat 19.00’da başlayacak.


Hasan Celal Güzelle ilgili Teyo dayıdan ilginç bir anekdot!

Hasan Celal Güzel, siyasette olduğu yıllarda, Erzurum'a, mitingde konuşmaya gider.

Gerisini Teyyo Pehlivan anlatsın: Baktım, Hesan Beg herkesle tokalaşir, el ense çekip öpiir.
Teyyo heç yutar mi?
Ben de onin ensesine yapiştim.
O çekiir ben çekirem. Allah sizi inandırsın tam iki gün el ensede galdık.
Soninda, Hesan Beg pes etti:
- Ula Teyyo Dayi, Malatya'da mitingim var, bırah gidiim.
Acıdım da bırahdım.


Hasan Celal Güzel Kimdir?

Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Gaziantep'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun oldu. Makro ekonomi alanında "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" adlı tezini verdi.

Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İZDK Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerinin alınmasında önemli bir rol oynadı. 1983 yılında 38 yaşında Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı oldu.

Ayrıca; çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve Kara Harp Okulu'nda ekonomi, maliye, hukuk, ekonomik ve sosyal tarih, ekonomik sistemler-doktrinler ve kamu yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak hizmet verdi ve akademik çalışmalar yaptı.

1986 Yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden (ANAP) Gaziantep Milletvekili seçildi ve Turgut Özal Hükümeti'nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi. Seçimlerden sonra Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. Ayrıca, 1986-1989 yılları arasında Dışişleri Bakan Vekilliği görevinde bulundu. 1989 yılında yapılan ANAP Olağanüstü Kongresi'nde Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için adaylığını koydu. Ancak seçilemedi.

23 Kasım 1992'de Yeniden Doğuş Partisi'ni (YDP) kurdu ve Genel Başkan seçildi.

1994 Yılı sonunda "YENİ TÜRKİYE" isimli 2 aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Burası 8 yılda bir okul haline geldi. Bu süre içinde 3 bin 500'ün üzerinde makale ve 40 bin sayfalık külliyat ortaya çıkarıldı. Ayrıca Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi'ni kurarak demokrasi üzerine kitaplar yayınladı. 1998 Yılında Cumhuriyetin 75. Yıldönümü münasebeti ile 5 ciltlik bir 'Cumhuriyet' çalışması, Osmanlı'nın 700. Kuruluş yıldönümü için 12 ciltlik uluslararası 'Osmanlı araştırması ve 2002 yılında 21 ciltlik uluslararası 'Türkler' çalışmasını gerçekleştirdi.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner258