banner198

Öğretmenler Günü Kutlama mesajları

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle yayımlanan kutlama mesajları.

Öğretmenler Günü Kutlama mesajları
banner145

Çankırı Milletvekilleri İdris Şahin, Hüseyin Filiz ve Belediye başkanı İrfan Dinç ile Çankırı'da bulunan Siyasi Parti ve Sivil Toplum kuruluşları 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Kutlama mesajı yayımladı.

Çankırı Milletvekili İdris Şahin’in Öğretmenler Günü Mesajı;

Bir ülkenin ekonomik, bilimsel ve sanatsal gelişmesi ve çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmesinin yolu eğitimden geçmektedir. Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı ve gençlerimizi ilkokuldan üniversiteye her alanda yetiştirerek onların cumhuriyet değerlerine bağlı, vatanını ve ülkesini seven, ona hizmet eden birer birey olarak topluma kazandırılmasında önemli bir rol oynar. Dünden bugünlere bizleri taşıyan, bugünse çocuklarımızı yarınlara hazırlayan, nesli yetiştiren ve geleceği şekillendiren öğretmenlerimizdir. Bir milletin milli, ahlaki, kültürel yönden güçlü olması, çağı yakalayabilmesi ve her alanda kalkınabilmesi öğretmenlerin üstün gayret ve azmine bağlıdır.

Bu doğrultuda Ülkemizin, Cumhuriyetimizin geleceğini emanet ettiğimiz yeni nesillerimizi aklın ve bilimin rehberliğinde, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek bilgili, donanımlı, dinamik, açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek bizim için hayati önem taşımaktadır. Öğretmenlik, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan bir meslektir.

Bu duygu ve düşünceler ile önce Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor,  tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Gününü kutluyorum” dedi

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’in Öğretmenler Günü Mesajı

Türkiye’nin aydınlık geleceğinin mimarı saygıdeğer öğretmenlerimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun.

Şüphesiz yeni şeyler üretebilmek ve hayata dair yeni değerler ortaya katabilmek için herkesin iyi bir eğitime ihtiyacı vardır. Öğretme evrensel bir uğraştır. İnsan doğumundan ölümüne kadar sürekli öğrenme içerisindedir. Bilgi ve teknoloji çağını yaşadığımız bugünlerde bilgi toplumu olmanın en temel şartı, eğitimli insan gücüne sahip olmaktır. Gelişen dünya ve onun koşulları ile aynı zaman diliminde omuz omuza, ileriye doğru gitmek, sadece ve sadece eğitimle gerçekleşir.

 ‘’Milletleri Kurtaranlar Yalnız ve Ancak Öğretmenlerdir. Öğretmenden, Eğiticiden Mahrum Bir Millet, Henüz Bir Millet Adını Alma Yeteneğini Kazanmamıştır.’’ sözünün sahibi olan M.Kemal Atatürk’ ün sizlere verdiği değerin nedenli büyük olduğunun bilinci içinde; sizler yeni neslin yetiştiricisi ve geleceğimizin mimarısınız.

Bu duygu ve düşüncelerle, mesleklerin en onurlusunu seçen, hizmetlerin en kutsalını üstlenen, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak nesilleri yetiştirme sorumluluğunu taşıyan siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, tüm öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve üstün başarılar diliyorum.

Belediye Başkanı İrfan Dinç’in Öğretmenler Günü mesajı:

Dünya devletleri; sanayide, ekonomide, kültürde, sanatta, teknolojide, kalkınmada ve her türlü sosyal alanlarda birbirleriyle kıyasıya mücadele ederken, eğer bir ülke diğerlerinden üstünse bu başarının mimarı öğretmenlerdir. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti olarak bütün dünyada kendimizden söz ettiriyorsak, bunu öğretmenlerimize borçluyuz.

Bu güzel ülkeyi, daima ileriye ama hep ileriye taşıyacak nesillerin yetiştirilmesindeki en büyük rol yine değerli öğretmenlerimizindir.

Öğretmenlik gibi en şerefli meslekle şereflenmiş bütün öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü ’nü en kalbi duygularımla kutluyor ve bu uğurda şehit düşen ve ayrıca Van depreminde hayatlarını kaybeden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum

 

Baro Başkanı Erkan Köroğlu’nun Öğretmenler Günü mesajı;

Kuşaklarımızın kardeşçe yetiştirilmesi, aralarında din, dil, ırk, mezhep, siyasi veya felsefi farklılıklar gözetmeden birbirlerini sevmelerinin sağlaması toplumsal geleceğimiz açısından yaşamsal bir önem taşır. Aileden sonra bunu sağlayacak ilk kişi öğretmen, ilk kurumda okullardır. Toplumsal hayatımızda demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün yerleşebilmesi öğretmenlerimizin vereceği eğitim ve öğretim faaliyeti ile gerçekleşebilir. Ancak bu durumda demokrasi bir yönetim biçiminden öte aynı zamanda bir yaşam biçimini alabilir.

 

Ülkemizin gelişmesine rağmen bazı yörelerimizde öğretmen ve okul eksiğinin yaşanması üzücüdür. Özellikle terörün bitmesi dileğiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde de eğitim faaliyetlerinin yoğunlaşması, fırsat eşitliğinin sağlanması toplumsal bir devinmeyi sağlayacaktır.

 

Unutulmamalıdır ki dünyada en iyi ve en büyük yatırım beyinlere yapılan yatırımdır. Tüm zorluklara ve sorunlara rağmen genç kuşaklarımızı, ülkemizin aydınlık geleceğini taşıyan eğitimsizlikten gelen karanlığını bozmaya and içtiğimiz ülkemizde gençlerimize verdikleri eğitimle karamsarlığımızı kaldıran eğitim ordusunun neferleri öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

 

AK Parti İl Başkanı Salim Çivitçioğlu’nun Öğretmenler Günü mesajı;

“Öğretmenler bu ülkenin geleceğidir.”diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. yaşına denk gelen 1981 yılından bu yana 24 Kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Yaratılmışların en seçkini olan insanları eğiten, büyüten ve yücelten sevgili öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek için çaba gösteren ve büyük fedakarlıklara katlanan çok değerli öğretmenlerimizin ve  emeklilik hayatına adım atmış öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en kalbi duygularla kutlar, eğitim hayatında başarı ve mutluluklar dilerim; Ayrıca bu uğurda görevleri esnasında çeşitli nedenlerle şehit olan öğretmenlerimizi de  rahmet  yad ederim.  

 

HAS Parti İL Başkanı Şevket Koç’un Öğretmenler Günü mesajı;

Şu anda fedakarane bir şekilde görevlerinin başında bulunan öğretmenlerimiz ile, emekli olmuş tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
Geçtiğimiz haftalarda Van'da yaşadığımız elim deprem felaketinde çok sayıda vatandaşımızın yanında öğretmenimizi de kaybettik. Oldukça zor şartlarda görev yapmış bu kardeşlerimize öncelikle Allah'tan rahmet, ailelerine de bir kez daha bu vesileyle sabırlar diliyorum.

 

Son günlerde sürekli gündemimizde olan ancak bir türlü hükümetin gündemine gelemeyen atanamayan öğretmenlerimizin durumu içimizi acıtmaktadır. Onbinlerce öğretmen kardeşimiz bu nedenle bu yılki Öğretmenler Günü'ne buruk bir şekilde girmek durumunda kalmışlardır.

 

Öğretmenlerin geçim dertleri, okullarımızın fiziki alt yapı yetersizliği gibi sıkıntılar da maalesef aşılamamıştır. Türkiye'nin gelecek nesillerini yetiştiren öğretmenlerimiz bugün ne yazık ki hak ettikleri imkanlardan oldukça yoksun bir durumdadır.

 

Küresel sistem içerisinde, diğer ülkelerle, kendi medeniyet değerlerine sahip bir şekilde rekabet edebilen, güçlü ve muktedir gençler yetiştirebilmek için, eğitim alanındaki sorunların acilen aşılması gerekmektedir. Bunun için, öncelikle öğretmenlerimiz, yaptıkları bu yüce görevin sorumluluğuyla doğru orantılı bir hayat standardına kavuşturulmalıdır. Öğretmenlere huzurlu, güvenli ve müreffeh bir çalışma ortamı hazırlamak ülke yöneticilerinin öncelikli görevi olmalıdır. HAS Parti olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her platformda öğretmenlerimizin talep ve beklentilerinin takipçisi olacağız, eğitim sistemindeki sorunların çözümü noktasında her türlü çabayı göstereceğiz.

 

Bütün bunların yanında tüm olumsuz şartlara ve imkânsızlıklara rağmen gelecek nesilleri yetiştirme konusunda gösterdikleri fedakârlık ve çaba nedeniyle öğretmenlerimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.

MHP İl Başkanı Ali Acupınar’ın Öğretmenler Günü mesajı;

Bugün, kamu kesiminin en dar gelirlileri arasında yer alan öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz. Bir ülkenin yükünü omuzlarında taşıyan değerli öğretmenlerimizin yüklendiği bu riskle uyumsuz koşullarda sürdürmek zorunda kaldığı yaşam tarzını görmezden, onların çoğu kez yüksek sesle dillendiremediği sorunlarını duymazdan gelerek bir “Öğretmenler Günü” daha kutluyoruz.

 

Bayramlarımızın gerçek planlayıcısı onlardır. Her yıl sadece bu iş için sarfettikleri emeklerin bile karşılığı yoktur. Eve götürdükleri yüzlerce yazılı ve ödev kağıtları üzerinde harcadıkları zaman, mesai kavramına dahil değildir. Üstelik son yıllarda öğretmenlerimizin can ve mal güvenliği de maalesef kalmamıştır. Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın fedakar ustaları saydığımız öğretmenlerimizin binlercesi kadro beklerken, Çankırı’da eğitim vekilharçlara emanet edilmiştir. Siyasi baskı ve sindirmelerle, tayin ve terfilerde haksız ve adaletsiz uygulamalarla bu yüce mesleğin onuru ayaklar altına alınırken bir “Öğretmenler Günü”nü daha kutluyoruz.

 

Sözde Milli Eğitime bağlı dershanelerde asgari ücretle çalıştırılan, sendikalaşmasına ya da sendikal faaliyetlerine izin verilmeyen, ucuz kiralık ev arayan, geçimini ek işler yaparak temin etmeye çalışan binlerce öğretmenimizin sorunlarını görmezden gelen bir eğitim anlayışının ortasında bir “Öğretmenler Günü”nü daha kutluyoruz.

 

Her şeye rağmen, aldıkları milli terbiye ve bilinçle hala bu ülkenin geleceğini inşa eden fedakar ve cefakar öğretmenlerimizin gününü kutluyor, hepsini canı gönülden tebrik ediyoruz.

 

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Karadeniz’in Öğretmenler Günü mesajı;

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır.

 

Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler. Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. Bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

TÜRKAV Çankırı Şube Başkanı İsa Bölükbaşı’nın Öğretmenler Günü mesajı;
"Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir.

Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.

Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.

Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar.

Bu vesile ile Çankırı TÜRKAV Şubesi olarak tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyor, Şartlar ne olursa olsun Vatana, Millete, Devlete yakışır gençlik yetiştirmenizi diliyoruz."

Ak Parti kadın Kolları Başkanı Fatma Öztürk’ün Öğretmenler Günü mesajı;

24 Kasım, Ulu Önder Atatürk'ün 1928'de Millet Mektepleri Başöğretmenliği'ne seçilmesinin yıl dönümüdür ve Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenlik, emek ister, özveri ister, sevgi ister, sabır ister, hoşgörü ve fedakarlık ister. Öğretmenlik sevmek, sevilmek ister. Bu kadar kutsal, onurlu, saygın ve fedakarlık gerektiren bu mesleğin bedeli hiçbir şekilde ödenemez. Onlara verilecek en büyük ödül, yetiştirdiği bireyin toplumda gösterdiği başarının yanı sıra hatırlanmaktır. Unutmayalım ki dünyada karşılıksız sevgi ve şefkat duygusu veren iki insan vardır. Biri anne, diğeri de öğretmendir.

İnsanın ilk öğretmeni annesidir. Ana kadar çocuklarımıza yakın olan öğretmenlerimiz toplumumuzun baş tacıdır, mimarıdır, onların uğurlu ellerinde şekillenen nesiller mutlu ve huzurlu başarılı geleceğimizin inşasını yaratacaktır

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle; 23 Ekim 2011 tarihinde Van Erciş ilçesinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden 64  öğretmenimizi saygıyla anıyoruz.

Gelecek günlerinin daha aydınlık ve daha güzel olması dileğiyle, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlar, selam ve saygılar sunarım.

EĞİTİMSEN Çankırı İl Temsilcisi Nurcan Yanık’ın Öğretmenler Günü Mesajı;

Bugüne kadar hiçbir öğretmenler gününde, öğretmenlerin gerçek sorunları tartışılmamış, yüz binlerce eğitim emekçisinin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözme yönünde herhangi bir adım atılmamıştır. Bir bütün olarak düşünüldüğünde sadece öğretmenler değil; bütün eğitim ve bilim emekçileri, yılda sadece bir gün hatırlanmayı hak etmemektedir. Yıllardır yaşadığımız ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına sağlıklı ve gerçekçi çözümler üretilmemiş, çalışma ve yaşam koşullarımız her geçen yıl daha da kötüleşmiştir.

 

24 Kasım’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olması açısından tarihsel bir gerçekliği ve önemi bulunmasına rağmen, “24 Kasım Öğretmenler Günü”nün 12 Eylül döneminin bir ürünü, 12 Eylül zihniyetinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgeleştiği bir gün olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır eğitim ve bilim emekçilerinin, sendikaların eleştiri ve önerilerine kulaklarını tıkamakta, bildiğini okumaya devam etmektedir. 652 sayılı KHK ile MEB’in kurumsal yapısı ve personel sistemi piyasa ile daha uyumlu hale getirilmiştir. Eğitimde “küresel rekabete” uygun ve “piyasa ile uyumlu” bir teşkilat yapısı oluşturulması, yaşanan ticarileşmenin geldiği boyutları görmek açısından önemlidir.

 

Bakanlıkların teşkilat yapılarını temelden değiştiren düzenlemelerin yanı sıra 666 sayılı mali haklarla ilgili KHK ile eğitim alanı başta olmak üzere, çeşitli alanlarda yeni eşitsizlikler ortaya çıkmıştır. 666 sayılı KHK ile üst düzey yöneticilerin ek ödemelerinde artışlar yapılırken, öğretmenler bu kapsam dışında tutulmuştur. Bu durum, her geçen gün iş yükü artan, sürekli angarya işler yaptırılarak daha nitelikli eğitim hizmeti vermeleri engellenen öğretmenlerimize karşı büyük bir haksızlıktır.

 

Öğretmenler asli görevleri olan ders anlatma dışında Öğrenci Koçluğu, Eğitim Harcamaları Anketi (TEFBİS), İlköğretim Kurumları Standardı Anketi (İKS), mahallelerde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti çalışması gibi ek çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Eğitim-öğretim yılı başında gündeme getirilen ADEY, RİDEF, RİTA, Aile Öğretmenliği Projesi gibi uygulamalarla, öğretmenleri mesai saatleri dışında angarya ve esnek çalıştırmaya dönük adımlar hızlandırılmıştır. Artan iş yükü nedeniyle öğretmenlerin görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi zorlaşmıştır.

 

18-20 Kasım 2011 tarihleri arasında, Antalya’da “Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’nda çeşitli kararlar alınmıştır. Bu kararlardan birisi 15 yıl görev yapan öğretmenlerin zorunlu rotasyona (yer değiştirme) tabi tutulmasıdır. Öğretmenlerin iradesi dışında uygulanacak rotasyon uygulamasının sürgün anlamına geleceği açıktır.

 

Bilindiği gibi Van’da meydana gelen depremde içlerinde 76 öğretmenin de bulunduğu çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Deprem sonrasında yaşanan olumsuzluklar, eğitim-öğretimi de büyük ölçüde aksatmıştır. Hasarlı okul sayıları fazlayken, öğretmenlerin barınma sorunu başta olmak üzere yaşadıkları sorunlar hala çözülmemişken, çocuklarımız sağlıksız

 

Koşullarda yaşam mücadelesi verirken 5 Aralık 2011 tarihinde eğitim-öğretime başlanması olanaksızdır. Barınma sorunu çözülmeden, hasarlı okullar yeniden inşa edilmeden eğitim-öğretime başlanması cinayet anlamına gelecektir.

 

Eğitim Sen üyelerine yönelik gözaltılar, soruşturma ve sürgünler artarak sürmektedir. Eğitim Sen üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı başta olmak üzere, çok sayıda üye ve yöneticimiz gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. AKP Hükümeti’nin kendisine muhalif olan kesimlere karşı başlatmış olduğu “cadı avı” bilim insanlarına ve öğretmenlere kadar uzanmış bulunmaktadır.

 

Eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretileceği yerde bu sorunların her yıl katlanarak artması, öğretmenlerimizi olumsuz yönde etkilemeyi sürdürmektedir. Çalışma ve yaşam koşullarımız sürekli olarak zorlaşırken, giderek daha fazla sayıda öğretmen farklı statülerde esnek ve güvencesiz çalıştırılmaktadır.

 

Öğretmenlerin yıllardır çözüm bekleyen sorunlarının çözülmediği, 300 bini aşkın işsiz öğretmenin atamasının hala yapılmadığı, angarya çalışmanın yaygınlaştığı koşullarda nitelikli bir eğitim hizmetinden bahsetmek mümkün değildir. Bugün eğitim sisteminde yaşanan sorunların sorumluları, ülkenin dört bir yanında fedakarca çalışan öğretmenlerimiz değil; eğitimin ve öğretmenlerin sorunlarının çözüm taleplerine kulaklarını tıkayan siyasi iktidardır.

 

Öğretmenlerimize insanca yaşayabilecekleri, nitelikli hizmet verebilecekleri çalışma ve yaşama koşulları yaratılmalı; bunun için de başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakları insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmelidir. Kaybedilme noktasına gelen mesleki saygınlığın yeniden kazanılması için, öğretmen yetiştirme ve istihdam politikalarının uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla ele alınması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca atama ve terfilerde keyfiyet ortadan kaldırılmalı, eş durumu özür grubu atamaları bir an önce yapılmalıdır.

 

Yıllardır çeşitli alanlarda yaşadığımız hak kayıplarına ve olumsuzluklara bakıldığında, geçtiğimiz dokuz yılda kaybettiklerimizin ne kadar çok olduğu ve haklarımızı koruyabilmek için örgütlü mücadelenin ne kadar acil bir ihtiyaç olduğu görülmektedir. Eğitim Sen olarak, dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın ancak tüm eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyoruz.

 

Eğitim emekçilerinin yıllardır karşı karşıya olduğu sorunlara kalıcı çözümler üretilmesini ve taleplerimizin karşılanmasını bekliyoruz.

                                                                                                     

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner259