banner198

TOKİ projesi ile kimse mağdur edilmeyecek...

Belediye Başkanı İrfan Dinç TOKİ ile belediyenin yürüttüğü proje hakkında açıklamada bulundu...

TOKİ projesi ile kimse mağdur edilmeyecek...
banner145

Belediye Başkanı İrfan Dinç TOKİ ile Belediyenin yürüttüğü Kentsel Yenileme  Projesi ile açıklamada bulundu:

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç eski Çankırı olarak bilinen bölgede TOKİ ve Belediye işbirliğinde uygulanacak olan Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili olarak son günlerde projenin vatandaşları mağdur edeceği yönündeki beyanların gerçeği yansıtmadığını belirterek “Proje ile hiç kimse mağdur edilmeyecek” diye konuştu.

 

Başkan Dinç,  kısa adı KAİM-DER olan Karatekin, Alibey, İnciliçeşme, Mimarsinan, Karataş Mahalleleri Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği tarafından düzenlenen ve yaklaşan yerel seçimler öncesi ortalığı bulandırmak amacı taşıdığı gözlenen bilgilendirme toplantılarına siyasi parti temsilcilerinin çağırılıp konunun asıl muhatabı olan Belediye Başkanlığının çağrılmamasının çok manidar olduğunu söyledi.

 

Konuyla ilgili zaman zaman kamuoyunun bilgilendirilmesine ve bölgede yaşayan insanların mağdur edilmeyeceğine yönelik açıklamalara karşın seçimler öncesi konunun sık sık ve kasıtlı olarak mağduriyet senaryosu ile gündeme getirildiğini belirterek konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

 

TOKİ Projesi, sosyal bir projedir…

“Daha önce de açıkladık. Bölgede uygulanacak proje gerek mimari özellikleri gerekse çevre düzenlemeleri ve sosyal donatıları ile örnek bir projedir. Bölgede yaşayan insanlarımızın daha modern ve günün şartlarına göre daha kullanışlı binalarda oturmaları onların en öncelikli haklarıdır. Elbette bu projeyi normal bir dönüşüm projesi olarak görmüyoruz. Aynı zamanda sosyal bir projedir.

 

 

 

Fakirliğini belgelen vatandaşlara 45 m2’lik konutlar verilecek…

Bölgede yaşayan dar gelirli insanlarımız hatta hiç geliri olmayan devletimizin, belediyemizin yardımları ile yaşamlarını sürdüren insanlarımız var. Bizler bunun bilincindeyiz. Ve daha öncede açıkladığımız gibi küçük parseller nedeniyle oluşan mülkiyet problemlerini çözmek için TOKİ Başkanlığı ile mutabakata vardık. 20 m2 arsası dahi olsa arsaları dikkate alınarak fakirliğini belgeleyen vatandaşlara talepleri halinde 45 m2'lik daireler verilecek. Şu an bölgedeki mahalle muhtarlıklarına TOKİ’den aldığımız fakirlikle ilgili gerekli evrakları vererek proje dahilinde ödeme gücü bulunmayan vatandaşlarımızın fakirliğini belgelemelerini talep ettik. Bu çalışmayı biz de yapabilirdik ancak bazı muhtarların konuya kendilerinin dahil edilmediği gibi anlamsız bir yargıya kapılmaları nedeniyle çalışmayı muhtarlar eliyle yürütmeyi tercih ettik. Proje dahilindeki alanda fakirliğini belgeleyen vatandaşlarımızın sayısı belirlenecek ve o sayıya göre 45 m2'lik daireler yapılacak.

 

 

Dernek yöneticilerini anlamak mümkün değil!

Böylesine büyük bir projeyi ısrarla söylüyorum, seçimler öncesi provoke etmeye çalışanlar Çankırı’nın geleceğine ihanet etmektedirler. KAİM-DER yöneticileri madem ki tarafsızlar neden belediye yetkililerini toplantılarına çağırmıyorlar, neden iktidar partisi milletvekillerini çağırıp bilgi istemiyorlar? Amaçları üzüm yemek mi? Bağcıyı dövmek mi? Anlamak mümkün değil.

 

Kamulaştırma TOKİ bütçesinden yapılacaktır…

8.5 yıl bu memleketin belediye başkanlığını yapan Sayın Ahmet Bukan kamulaştırma için belediyenin bütçesinde ödenek olmadığını söylüyor. Halbuki bu projede belediyenin kamulaştırma yapması gibi bir durum söz konusu bile değil. Kamulaştırma durumunda bu işlem TOKİ’nin bütçesinden yapılacaktır. Yine Sayın Bukan ‘Hiç kimse sizin elinizden malınızı alamaz’ diye açıklama yapıyor. Burada vatandaşın rızası olmadan bu projenin uygulama şansı olamaz. Bizim vatandaşın elinden malını almak gibi bir niyetimiz asla olamaz.

 

 

Sayın Bukan’ın beceriksizliğinden vatandaşlar mağdur olmuştur…

Kendi dönemlerinde 1995 yılında bizim hazırladığımız proje bölgesi için İmar Kanununun 18. maddesine göre uygulama ihalesine çıkan Sayın Ahmet Bukan bunu becerememiş ve 2004 yılına kadar yapılaşma izni verilmeyerek bölgedeki vatandaşlar mağdur edilmiştir. 2004 yılında yani ihaleden 10 yıl sonra beceremeyeceklerini anlayınca ihaleyi feshetmiştir. Bölgede çözümsüzlüğü çözüm gören anlayışın bugün konuşmaya da hakkı olmadığını düşünüyorum.

 

Bu projeyi engellemek Çankırı’nın geleceğine
ipotek koymakla eşdeğerdir…

TOKİ aracılığı ile Çankırı’ya yaklaşık 120 trilyonluk bir yatırım gelecektir. Yatırım büyüklüğü yanında böylesine sosyal bir proje ile TOKİ’yi Çankırı’ya getirmeyi başarmışken bunu engellemeye çalışmak Çankırı’nın geleceğine ipotek koymakla eşdeğerdir. Sayın KAİM-DER yöneticileri Çankırı’yı ilgilendiren bir konuda muhalefet partilerinin milletvekillerini, muhalefet partilerinin il, ilçe başkanlarını davet ederken konuyla ilgili Belediyemizi neden davet etmezler, iktidar partisinin milletvekillerini neden davet etmezler bunu anlamak da mümkün değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şunu da açıkça  ifade etmek istiyorum ki, bölgede yaşayan vatandaşlarımızı mağdur edecek bir projeyi belediye olarak uygulamamız söz konusu bile olamaz. Sorunları konuşarak, tartışarak çözmek yerine farklı yerlere çekmek ne kadar etiktir bunun değerlendirmesini de saygıdeğer kamuoyunun bilgisine saygı ile sunuyorum.”

 

Fotoğraflar: Ercan Şeker

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER