banner198

Türkiye sandık başında...

TC kimlik numarası bulunan seçmenler, seçmen bilgi kartı bulunmasa da oy kullanabilecek.

Türkiye sandık başında...
banner145

TC kimlik numarası bulunan seçmenler, seçmen bilgi kartı bulunmasa da oy kullanabilecek. 
 

48 milyon 6650 seçmen yurt genelinde 92848 yerel yöneticiyi belirlemek için sandık başına gidecek

YSK, seçim günü yaz saati uygulamasına geçilecek olması nedeniyle vatandaşları bir kez daha uyardı. YSK, ayrıca, kimliğinde TCK kimlik numarası bulunan ya da nüfus kayıt örneği olan seçmenlerin, seçmen bilgi kartı bulunmasa da oy kullanabileceğini bildirdi.

YSK Başkanı Muammer Aydın, “Bu seçimde para cezası yok ama, gerekli evrakları olan herkes sandık başına gitsin. Çünkü, bu bir görevdir ve demokratik haktır” dedi. YSK, 48 milyon seçmenin 177050 sandıkta oy kullanacağını açıkladı.

 

Oy kullanmanın bir saat erken başlayacağı iller:
Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır,  Kilis.

YSK'nın sitesinden sandık numarası öğrenilmeli
Seçmen bilgi kartlarında yazılı sandık dışında, bir başka sandıkta oy kullanılamayacak. Bu nedenle seçmen bilgi kartı olmayan seçmenlerin, “www.ysk.gov.tr” adresinden oy kullanacakları sandığı öğrenmeleri gerekiyor.

Sandık başına gidenlerin yanlarında TC kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, resmi kurum kimlik kartı veya nüfus müdürlüklerinden alınan nüfus kayıt örneğini bulundurması gerekiyor.

Büyük şehirlerde oturan seçmenler, il genel meclisi, büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, mahalle muhtarlığı için ayrı ayrı belirlenmiş sandıklarda oy kullanacak.

İl ve ilçelerde oturanlar ise il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve muhtarlıklar için oy verecek. Köylerde yaşayan seçmenler ise sadece il genel meclisi ve muhtar seçimi için sandığa gidecek.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER