banner198

YARSAV Başkanı istifa ederek siyasete atılsın

Çankırı Barosu Başkanı Av. İdris Şahin son günlerde yaptığı açıklamalarda büyük tepkiler alan YARSAV Başkanı Eminağaoğlunu istifaya davet etti.

YARSAV Başkanı istifa ederek siyasete atılsın
banner145

Çankırı Baro Başkanı Av. İdris Şahin, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun bur yargı mensubu olmasına karşın, siyasi parti temsilcisi gibi görüş belirtmesinin son derece düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

 

YARSAV'ın objektiflikten uzak olduğunu belirten Çankırı Barosu Başkanı Av. İdris Şahin Çankırı Postasına şu açıklamayı yaptı:

 

“Bir yargı mensubu olan YARSAV Başkanının bağımsız yargının önünde sanki polis devleti varmışcasına ve iddia makamında bulunan savcının önünde kolluk kuvvetinin savcılık makamının dışında eylemde bulunduğunu ima ederek, kendi meslektaşlarını zor durumda bırakacak şekilde açıklama yapmasını, bağımsız yargının savunma kanadını oluşturan avukatların temsilcisi olarak kabul etmemiz mümkün değildir.

 

Hukuk devletine inanan herkesin, adliyelerimizin ve iddia makamının temsilcileri olan savcılarımızın bağımsızlığına gölge düşürecek açıklamalarda bulunmasını kabul etmediğim gibi, bunu ima etmesini dahi objektiflikten uzak bir yaklaşım olarak kabul ediyorum.

 

Yargı tam bağımsız olup, bağımsız yargının üstünde hiçbir hiyerarşik üstü de bulunmamaktadır. Olayı bu zaviyeden uzaklaştırıp farklı açılımlara yöneltmek gayretinde olanların, samimiyetinden şüphe duymaktayım.

 

Toplumun en fazla güvendiği kurumlar arasında olan bağımsız yargının temsilcilerinin bu tür konularda söylem ve eylemlerinde çok daha hassas ve itinalı davranmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum.

 

Bir yargı mensubu bir dernek başkanı bile olsa siyasi parti mensubu gibi konuşamaz. Savcılık zırhına bürünerek konuşmasın. Cesareti varsa istifa edip benimsediği görüşü temsil eden partiden siyasete atılsın. Birçok baro başkanı ile birlikte ben de şahsım adına yaptığı açıklamalardan yargı adına kaygı duyuyorum.”

 

Haber: Çankırı Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER