banner198

Yerel seçimlerin enlerini belirledik...

29 Mart günü düzenlenen yerel seçimler sonrası okurlarımız için 2009 yerel seçim tarihinin Çankırı enlerini belirledik.

Yerel seçimlerin enlerini belirledik...
banner249
banner145

29 Mart günü düzenlenen yerel seçimler sonrası okurlarımız için 2009 yerel seçim tarihinin Çankırı en'lerini belirledik. İşte 2009 Çankırı yerel seçim tarihinin en'leri ve ilginç notlar....

 

En farklı kazananlar...

İlçe belediye başkanlığı seçimlerinde en yüksek oyu Kızılırmak AKP adayı Bayar Soysal % 58.67 oy oranıyla aldı.

Belde belediye başkanlığında en yüksek oyu Kurşunlu Sivricik AKP adayı Dursun Yeşilçimen oyların % 83.94 alarak elde etti.

En İlginç Olayı!
Aday kendine bile oy vermedi...
Yerel seçimlerin en ilginç olayı ise Kızılırmak ilçesinde yaşandı. Saadet Partisi adayı Ramazan Sert belediye başkan adayı olarak çıktığı seçim yarışında kendine oy vermeyen bir aday olarak tarihe geçti. Ramazan Sert’e Kızılırmak’ta sandıktan oy çıkmadı.

En çok kazanan başkan...
Çankırı’da adaylardan en çok kazanan belediye başkanı dördüncü kez koltuğa oturan MHP Kurşunlu Belediye Başkan adayı İbrahim Doğu oldu.

En az farkla kaybedenler...
İlçe belediye başkanlığı seçimlerinde En az farkla kaybeden aday ise AKP Orta belediye başkan adayı Halil Akpunar oldu. Rakibi SP adayı Recep Koçak’la arasında ki oy farkı sadece 72.

Belde Belediyelerinde en az farkla kaybeden aday ise AKP Kurşunlu Hacımuslu belediye başkan adayı  Bayram Karaşahin oldu. DP adayı İlhan Tekin karşısında, AKP adayı Karaşahin 16 oyla seçimi kaybetti.

En Bağımsız adaylar...
Bu seçimlerin en bağımsız adayları ise  Bayramören Belediye başkanlığını kazan Ahmet Özen ile Çerkeş, Saçak Belediye Başkanlığını kazanan bağımsız aday Hamza İnkaya oldu. Aynı şekilde İl Genel meclis üyeliğini kazanan Bayramören’de Ahmet Çelik, Yapraklı’da Recep Yılmaz ve Kızılırmak’ta Tuğrul Kaya oldu.

En yüksek oy alan parti...
İl genel meclisi seçimlerinde  en yüksek oy oranını AK Parti Eldivan ilçesinde oyların % 58.936 alarak elde etti. Buna rağmen il genel meclis üyeliğinden iki sandalyeden biri MHP adayına gitti.

En az seçmen, en çok seçmen olan ilçe...
En az seçmen sayısının olduğu ilçe belediyesi 3 sandık 477 seçmenle Bayramören ilçesi olurken, en çok seçmeni bulunan ilçe belediyesi  22 sandık 5.876 seçmenle Çerkeş ilçesi oldu.

En az seçmen, en çok seçmen olan belde...
En az seçmenin bulunduğu belde belediyesi  1 sandık 195 seçmenle Kurşunlu, Hacımuslu belediyesi oldu. Orta’ya bağlı Yaylakent belediye başkanlığında 8 sandık 2.214 seçmeni bulunan beldeydi.

En az katılımın sağlandığı ilçe...
Seçimlerde en az katılımın yaşandığı yer Yapraklı ilçesi oldu. Yapraklı’da toplam  9.665 seçmenden 4.773 seçmen sandık başına  gitti. Çankırı İl Seçim Kurulu tarafından yapılan itirazla iptal edilen Yapraklı Belediye başkanlığı  seçimleri,  7 Haziran 2009 Pazar günü gerçekleştirilecek.

En çekişmeli seçim!
Seçimlerin en çekişmeli geçtiği yerse Çankırı merkezde AK Parti adayı İrfan Dinç’le MHP adayı Hakkı Yalçın arasında yaşanan yarıştı.  Nefes nefese geçen başkanlık yarışını AK Parti adayı İrfan Dinç 914 oy farkıyla kazandı.


Bazı notlar...
Yaylakent beldesi 8 sandık 2.214 seçmen sayısıyla Korgun (5 sandık 1,313 seçmen), Atkaracalar (8 sandık 1.512 seçmen), Bayramören (3 sandık  477 seçmen), Kızılırmak (5 sandık 1.300 seçmen), ve Yapraklı (5 sandık 1.237 seçmen) ilçelerinin aralarında olduğu beş ilçe merkez seçmen sayısını geride bıraktı.

Eldivan ilçesinde  bir ilk yaşandı ve  iki defa üst üste Eldivan'da seçim kazanan Belediye Başkanı ünvanını AK Parti adayı Hüseyin Kantaş aldı.

BBP oylarını artırdı...
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra Türkiye genelinde olduğu gibi il genelinde de BBP oylarında artış yaşandı. Alınan sonuçlarda BBP en yüksek oy oranına Orta ilçesinde ulaştı. Orta'da oyların % 5.96'sını (612)  aldı. Dodurga Belediye Başkanlığında % 15.89'luk (167) oy oranıyla , aynı şekilde Yukarıöz beldesinde aldığı % 14.24 (92) oy oranıyla seçimin kaderinde etkili oldu.

Seçmen sol partilere geçit vermedi...
Çankırı merkez başta olmak üzere CHP, DSP hiç bir ilçe ve beldede seçimlerde üstünlük sağlayamadı. İlçe belediyelerinde AK Parti 5, MHP 3, Saadet Partisi 1, Bağımsız 1 belediye başkanlığı kazanırken, beldelerde  AK Parti 8, DP ve MHP 4, Saadet Partisi  2, Bağımsız 1 belediye kazanabildi.

Seçimlere katılım oranı!
Çankırı merkezde seçimlere katılım oran % 86.45 olarak gerçekleşti. Merkezde 55.321 seçmenden 47.823 seçmen sandık başına gitti ve kullanılan oylardan 973’ü geçersiz sayıldı.

Çankırı genelinde seçime katılım oranı % 83.87 oy oranıyla 131.080 seçmenden 109.941'i sandık başına gitti ve 2.402 oy geçersiz sayıldı.

Ilgaz il genel meclisi oylamasında sandığa giden 8.591 seçmenden tamamı oyunu doğru kullandı ve burada hiç geçersiz oy çıkmadı.

AKP geçen dönem elinde bulundurduğu Orta belediye başkanlığını  SP adayı Recep Koçak'a devretti. Ancak Kızılırmak belediye başkalığını MHP’nin elinden almasını bildi. 

AKP  Korgun, Eldivan, Ilgaz, Şabanözü ve Çankırı Merkez’de secmenden yeşil ışık alarak, yerel yönetime devam dedi.

MHP geçen dönem elinde bulundurduğu Bayramören belediye başkanlığını  Bağımsız aday Ahmet Özen'e devretti.

Ancak  Çerkeş’i Demokrat Partiden, Atkaracalar’ı Bağımsız belediye başkanından almasını bildi.

MHP Kurşunlu’da geçmiş dönemde elinde tuttuğu yerel yönetimi kolaylıkla kimseye kaptırmayacağının altını cizdi.

SP kendi siyasi tarihinde ilk kez bir ilçe belediye başkanlığını kazandı. Orta ilçesinde Recep Koçak'la yüzü gülen SP'nin yerel yönetimdeki başarısı merakla bekleniyor.

Partilerin İl Genel Meclis seçiminde
en yüksek oy oranına ulaştığı ilçeler

SP 2007 oyla Orta, DP 1718 oyla Çerkeş, DSP 71 oyla Çerkeş , BBP 612 oyla Orta,  MHP 3000 oyla Ilgaz, AKP 4.721 oyla Orta, CHP 1301 oyla Şabanözü, BTP 288 oyla Yapraklı, Bağımsız  1.767 oyla Kızılırmak ilçelerinde ulaştı.

Partilerin İlçe Belediye Başkanlığı seçiminden
yüksek oy oranına ulaştığı ilçeler

MHP 1.816 oyla Çerkeş, CHP 680 oyla Şabanözü, BBP 16 oyla Ilgaz, DP 1.738 oyla Çerkeş, SP 889 oyla Orta, AKP 2.267 oyla Ilgaz, BTP 18 oyla Ilgaz, Bağımsız 217 oyla Bayramören ilçelerinde sonuca ulaştı.

Partilerin Belde Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oy oranına ulaştığı beldeler

MHP 958 oyla Orta-Yaylakent, BBP 167 oyla Orta-Dodurga, DP 443 oyla Atkaracalar-Çardaklı, SP 592 oyla Orta-Kalfat, AKP 762 oyla Orta-Yaylakent’te en yüksek oy oranına  ulaştı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER