banner198

Yoksula 100 ytl taksitle konut projesinde Çankırı yok

Başbakan Tayyip Erdoğanın açıkladığı yoksula 100 ytl taksitle 45 metrekarelik konut projesinde Çankırı yer almadı

Yoksula 100 ytl taksitle konut projesinde Çankırı yok
banner145

Başbakan Tayyip Erdoğanın açıkladığı yoksula 100 ytl taksitle 45 metrekarelik konut projesinde Çankırı yer almadı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ''yoksula konut'' projesinin uygulanacağı illeri belirledi. İlk aşamada, 18 ilde 15 bin 266 konutluk proje hazırlandı. Bu illerde ihaleye çıkacak konut projelerinin içinde, yoksul kesime yönelik konutlar da yer alacak. Ancak açıklanan listede Çankırı yer almıyor.

18 il arasında Çankırı yok!

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı iler arasında Çankırı yok! Çankırı Belediyesi ve TOKİ ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projenin gerçekleşmesi yönünde yaşanan krizin görmezden gelinmesi çok tuhaf!

Çankırı Belediyesinin Mimar Sinan ve Karatekin mahallelerinde hak sahiplerinin imza vermemesini 45 m2’lik konutlarla çözme fırsatı ortadayken, Başbakan’ın “100 ytl taksitle konut vereceğiz!” açıklaması hayli manidar!

Projenin uygulanacağı iller arasında İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Bursa gibi iller projeden nasiplenirken, Çankırı’nın bu iller arasında yer almamasına başta Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç olmak üzere, AKP milletvekilleri Nurettin Akman ve Suat Kınıklıoğlu ne söyleyecek, doğrusu merak ediyoruz.

İşte TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın açıklamaları ve konu ile ilgili haberimiz:

Daha önce afet konutu olarak ve yoksul kesim için 45 metrekarelik konutlar yapan TOKİ, vatandaşların ilgi göstermemesi üzerine, bu konutların büyüklüğünü 55-65-75 metrekareye yükseltmişti.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ortalama 28-30 bin YTL'ye mal olacak konutların, gerçekten yoksul kesime satılması için kaymakamlıkların, valilerin, yerel yönetimlerin gereken önlemi alacağını anlatarak, ''vatandaş evine girene kadar, başvuruda bile para almayacağız. İçine yerleşince 100 YTL taksit başlayacak ve 20 yılda geri ödenecek '' dedi.

Başvuruların alınmasından sonra, konut sayısından fazla başvuru olması halinde hak sahiplerinin çekilecek kura ile belirleneceğini kaydeden Bayraktar, 100 YTL'yi ödeyemeyecek durumdaki vatandaşların parasını da, kamuoyunda ''FAKFUKFON'' olarak bilinen sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonlarının ödemesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre, ilk aşamada 18 ilde 266 konut projelendirilirken, Mart ayından önce satışlar başlayacak.

 

Verilen bilgiye göre, 1 1 nitelikteki konutlardan brüt büyüklüğü 50,50 metrekare olan A tipi, yüksek kat yapımına elverişli olarak 2 merdivenli, 2 asansörlü, oda, banyo ve mutfak salonla ilişkilendirilmiş olarak ve 1 balkonlu olarak projelendirildi.

Brüt büyüklüğü 47,80 metrekare olan H tipi konutlar, salonda yer alan açık mutfak, bağımsız olarak kullanılan banyo ve 1 odadan oluşacak ve bir katta 8 daire bulunacak.

Brüt büyüklüğü 46,80 metrekare olan I tipi konutlar ise salon, salonda yer alan açık mutfak, bağımsız oda ve banyodan oluşacak.

Planlamalarda konutlara hizmet etmek üzere 2 tipte sosyal tesis binaları tasarlandı. 2 katlı ve tek katlı olarak şekillendirilen sosyal tesislerde yemek ve televizyon salonu, mutfak, personel soyunma-duş, genel wc ve çamaşırhane, sağlık hizmetini karşılamak üzere doktor muayene odası bulunacak.

18 İLDE, 15 BİN 266 KONUT PROJELENDİRİLDİ,
MART AYINDAN ÖNCE SATIŞ OLACAK


TOKİ Başkanı Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre, ilk aşamada 18 ilde 266 konut projelendirilirken, Mart 2009’dan önce satışlar başlayacak:

Proje kapsamında, yoksul vatandaşlara, Adana-Akkuyu'da 1206, Ankara-Mamak Kusunlar'da 1300, Antalya-Çıplaklı'da 800, Batman-merkezde 300, Bursa-Kestel'de 420, Karacabey'de 36, Gürsu'da 1200, Çanakkale-Kepez'de 600, Diyarbakır-Üçkuyular'da 1000, Eskişehir-Aşağısöğütönü'nde 950, Erzurum-Kazım Karabekir'de 300, Gaziantep-Şehitkamil'de 950, İstanbul-Kayabaşı'nda 1964, İzmir-Kemalpaşa'da 1004, Kilis-Merkez'de 120, Konya-Meram'da 814, Malatya-Merkez'de 462, Mersin-Tarsus'ta 288, Sakarya-Korucuk'ta 720, Van-Kevenli'de 832 konut yapılacak.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER