Milli Boksörümüzün oğlu iş arıyor....

 Erdem Akbaşoğlu Çankırı'da yetmişli yılların başında patlama yapan boks başarılarımızın mimarlarından biri idi. 

O dönem 48 kilo boksörümüz olan Arif Doğru'nun kazandığı Balkan Şampiyonluğu Çankırı'ya müthiş bir sevinç yaşattı ve (ben de Çankırı Merkez Ortaokulu 1. sınıf öğrencisiydim) bu başarıyı kutlamak için okullar bir gün tatil edilmişti...

Boksta Çankırı ismi Türkiye'de yankılanıyordu... 

Boks dalında Çankırı bölgesinin gösterdiği büyük gelişme ve beraberindeki başarıların arkasındaki kahramanlardan biri Beden Eğitimi Öğretmeni Necla Erkut hanımefendi, diğeri de Ömer Bakırcı idi…

Rahmetli Erdem Akbaşoğlu Çankırı'daki çevresi tarafından "Erol" ismiyle bilinirdi.

Beden Eğitimi Öğretmeni Ömer Bakırcı’nın teşvikiyle başladığı boksta ilk olarak Çankırı Kulübü takımında yer aldıktan sonra; Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin de formasını giydi.

Erdem Akbaşoğlu ringlerde nakavt kralı olarak isim yapmıştı ve bitirici vuruşunu sol yumruğuyla yapıyordu. 

Erdem Akbaşoğlu lise yıllarında bokstan önce jimnastik, greko romen güreş ve halter sporlarında da başarı göstererek birincilik madalyaları aldı.

Askerliğini Burdur Topçu Birliğinde yaparken Silahlı Kuvvetler boks takımına çağrılarak askerlik yıllarında da Karagücü formasıyla boks yaptı.

Babası genç yaşta vefat eden Erdem Akbaşoğlu Yurt dışından gelen teklifleri Annesini düşünerek kabul etmedi. 

Askerlik dönüşü Polis olarak memuriyete başlayan Erdem Akbaşoğlu, en son formasını giydiği Emniyet Spor’da Türkiye şampiyonu ve 50. Yıl Uluslararası Turnuvası birincisi olarak şeref kürsüsüne çıktı.

Yaşadığı talihsiz bir olay neticesi cezaevine giren Akbaşoğlu, tahliyesi sonrası hükümlü kadrosuyla Keçiören Belediyesinde görev yaptı.

Karabük'te vefat eden Milli sporcumuzun ruhu şad olsun...

Milli sporcularımız için mutlaka bir vefa gecesi düzenlenmeli ve bu yıldız sporcularımızın ailelerine sahip çıkılmalıdır. 

Rahmetlinin oğlu delikanlıca telefon açıp, abi işe ihtiyacım var dedi. Bu konuyu dramatize etmek için paylaşmıyorum, aksine şampiyona vefa anlamında bir hemşerimizin gerekeni yapacağına inanıyorum.

Şampiyonluk kürsüsüne çıkarak, Ay yıldızlı bayrağımızı  göndere çektiren ve bugün aramızda olmayan şampiyonlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Osman Demir
Ali Osman Demir - 6 yıl Önce

i̇stanbul federasyon başkanımız umarım bu haberi okur ve gencimizi sahiplenir.

Mümtaz
Mümtaz - 6 yıl Önce

bu ayıp bir an evvel ortadan kaldırılmalı.i̇stanbulda bu evladımıza sahip çıkacak hiçmi çankırılı iş adamı yok?

Hanifi Kuran
Hanifi Kuran - 6 yıl Önce

sayın yazar metin yılmaz erdem akbaşoğlunun oğluna iş aramanıza bir şey demem.ancak erdem akbaşoğlu nazif kuranla hiç karşılaşmadı.nazif kuranın olduğu yerde erdem akbaşoğlu olamazdı.erdem akbaşoğlu sadece bir kez türkiye şampiyonu oldu ve bir daha ringlerde görülmedi.nazif kuran ise 7 kez ferdi 10 kez kulüpler olmak üzere 17 kez türkiye şampiyonu oldu.sana yanlış bilgi vermişler sanırım düzeltirsin.