banner198

Grip nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Grip nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Bulaşır?

 Grip nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Bulaşır?
banner145

Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu,  bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir. Soğuk algınlığı ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür ve genel olarak gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder. Grip en fazla 2 haftadave çoğunlukla da7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir. Hastalık esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşması esnasında etrafa yayılan damlacıklarla bulaşmaktadır.


Gripte son durum nedir?


Grip her yıl, çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden olan bir hastalıktır. Dünya genelinde bu hastalık mevsimsel ve yaygın olarak her yıl görülür. Ülkemizde gribin etkilerini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından özel programlar yürütülerek grip hastalığının ülkemizdeki tipleri, yaygınlığı ve etkisi izlenmektedir. Elde edilen göstergelere göre 2013-2014 grip mevsiminin içerisinde bulunduğumuz haftaları itibariyle ülkemizde grip yoğun olarak görülmektedir. Grip virüsünün A(H3N2) tipi ülkemiz ve Avrupa genelinde diğer grip virüsü tiplerine göre büyük oranda daha çok tespit edilmektedir. A(H3N2) tipindeki grip virüsü yeni bir grip virüsü olmayıp ülkemiz ve dünya genelinde daha önceden de görülen ve diğer mevsimsel grip virüslerinin özelliklerine sahip bir virüstür. Ancak grip hastalığı bu yıl diğer yıllara göre daha erken dönemde yoğunluk kazanmıştır. Her ne kadar ülkemizde grip hastalığına dair olağan dışı bir durum oluşmamış olsa da yılın bu mevsiminde aşağıda belirtilen önlemlere yönelik dikkatleri arttırmak önemlidir

       

     Gribe Karşı Alınacak Önlemler nelerdir?

         Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.

         Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.

         Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır.

         Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır.

         Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.

         Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır.

         Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

         Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır (içerisinde bulunduğumuz hafta itibariyle halen grip aşısı yaptırılması mümkündür).


Kimler daha çok risk altındadır?

         Sağlık çalışanları

         65 yaş ve üzerindeki kişiler,

         Yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler,

         Astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar,

         Şeker hastaları,

         Kronik böbrek yetmezliği olanlar,

         Kan hastalığı olanlar,

         Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar.

         6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar.


Grip geçirdiğimde ne yapmalıyım?


Yukarıda sayılan risk gruplarındaysanız hekime müracaat ediniz. Ayrıca grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurun ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanın. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmayın.

Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatin önemi de unutulmamalıdır.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 04:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER