Şevket Barutçu Ağabeyimiz Hakka Yürüdü

Çankırımızın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden, Ülkücü hareketin öncülerinden "Rahmetli Alpaslan Türkeş'in Başbakan Yardımcılığı görevinde iken özel kalem müdürlüğünü de yapmış olan" Şevket Barutçu Ağabeyimiz ikamet ettiği Ankara'da Hakkın rahmetine kavuşmuştur.Cenaze namazı öğle namazını müteakip(21 Eylül 2015) Hacı Bayram Camiinde kılındıktan sonra Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecektir.
Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet Olsun.

Şevket Barutcu 1932 yılında Çankırı'da doğdu.

16 Eylül 1962 tarihinde İstanbul’da Hüseyin Nihal Atsız tarafından kurulan Türkçüler Derneği’nin Çankırı Şubesini kurdu ve 1965 yılına kadar bu derneğin başkanlık görevini yürüttü.
12 Mart 1971 muhtırası sırasında kapatılan Genç Ülkücüler Teşkilatı’nın devamı olarak 15 Şubat 1972 de Çankırı'da kurulan Türk Ülkücüler Teşkilatı’nın (TÜT) Kurucu Genel Başkanı oldu. 8 Nisan 1973 tarihinde yapılan kurultayla Ülkücüler Teşkilatı Derneği olarak adı geçen teşkilatın da kapatılıncaya kadar Genel Başkanlığını yaptı.(1)
1975-78 yılları arasında MHP Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş’in Başbakan Yardımcılığı döneminde Özel Kalem Müdürlüğü görevini ifa etti. Şevket Barutcu, Prof.Dr.Sema Özönder Barutcu'nun babası, merhum MHP milletvekili ve bilim adamı Prof.Dr.Cihat Özönder'in kayınpederidir.
Şevket Barutçu 2006 yılında geçirdiği beyin kanaması sonrası evinde tedavi görüyordu.
İstanbul'dan MHP milletvekili seçilen ve mazbatasını almak için İstanbul'a gitmek üzere Esenboğa Yolu'nda geçirdiği trafik kazasında ölen Akademisyen Mehmet Cihat Özönder'in kayınpederi olan Barutçu bu olay sonrası büyük yıkım yaşamıştı.

Şevket Barutçu; Kemal Parıltı,Necati ve Hamdi Uslu kardeşler ile birlikte Çankırı'da düzenlenen Karatekin Fetih Şenliklerinin de kanaat önderlerinden biriydi.
Sayfadaki fotoğraf işte o şenliklerde çekilmişti....

(1) http://www.ulkuocaklari.org.tr/biz-kimiz
YORUM EKLE
YORUMLAR
münip
münip - 4 yıl Önce

allah rahmet eylesin çok kıymetli bir insandı.