Sütün tozu, dumanı

Marshall yardımı II. Dünya Savaşı sonrasında 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konuldu. ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülkeye ekonomik yardım yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı George Marshall’ın uygulamaya soktuğu bu plan ile Türkiye’ye askeri malzeme ve ekonomik yardımın yanı sıra “buğday, un, fasulye, peynir, süt ve süt tozu” yardımı da yapıldı.

60’lı yıllarda da devam eden bu yardımlardan, Atatürk Kurtuluş İlkokulu öğrencisi olan bizlerde nasibimizi aldık. İlkokulda, ikinci teneffüse denk gelen beslenme saatinde özel güğümlerde hazırlanarak sınıfa getirilen süttozu su karışımı yanında tava ekmeğiyle birlikte dağıtılırdı. Öğretmenimiz rahmetli Zahide hanımın göz takibinden kurtulduğumuz an, bir çoğumuz el çabukluğuyla tadı berbat bu karışımı sınıfın camından aşağı dökerdik.

Çankırı Merkez’de bahçeli evi olanların çoğu inek beslerdi. Bu sebeple; her zaman taze süt temin etmek mümkündü ve hilenin hurdanın olmadığı yani süte suyun katılmadığı o vakitler kaynatmak için ocağın üzerine konan süt pişip dumanı çıktıkça misler gibi kokardı. Bu güzelim sütü içen bir çocuğun; Amerika’nın ne idüğü belirsiz süt tozunu sevmesi asla mümkün değildi.

Benim garipsediğim; sütün hasının bulunduğu köylerimizde bile, okullarda bu berbat süttozunun o günlerde içiriliyor olmasıydı…

Yerli Malı Haftası ilkokulda en önemli kutlamalarımız arasındaydı. hafta geldi mi, fakiri, zengini, orta hallisi, herkes Yurdumuzda yetişen mahsullerden imkânı ölçüsünde getirir ve güzel bir paylaşım içerisinde yenirdi. O zamanlar yerli üretim yemişler getirilirdi. Kimimiz ceviz, pestil, kurutulmuş üzüm, patlamış mısır, fındık, fıstık; kimimiz portakal, mandalina, elma, erik; kimimiz de annelerimizin yaptığı kekler, çörekler, pastalar getirirdik… Herkes imkânı ölçüsünde getirirdi ama okul sıraları birleştirilerek kurulan sofralarda kardeşçe paylaşılırdı. Bugün unutulmaya yüz tutan Yerli Malı Haftası’nın çok güzel de bir sloganı da vardı: Yerli Malı Yurdun Malı, Herkes Onu Kullanmalı.

O yıllarda hararetle kutlanan yerli malları haftasında bile, süttozu dağıtımı hız kesmeden devam etmişti…


Şu günlerde, ilkokullarımızda süt dağıtımı gündemde.

Bizim ilkokul öğrenciliğimizden bugüne hayli zaman geçti ve bu defa öğrencilere dağıtılan sütün tozu değil, kendisi.Dağıtılan elin Amerikalısının süt tozu değil kendi sütümüz.

Bir öğretmen olarak süt dağıtımını isabetli buluyorum ancak çocuklarımıza fayda sağlaması amaçlanan projenin ciddi ve sıkı takibini de elzem görüyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurettin
Nurettin - 6 yıl Önce

i̇lkokul öğrencilerine süt dağıtılması fikri güzel fakat süt çabuk bozulan bir mai yani en küçük teknik bir ihmalde problem yaşanabilir. türkiyeye amerikan süt tozunun gelmesi 6. filonun gelmesinden daha kötüdür.

Ahnet Yusuf
Ahnet Yusuf - 6 yıl Önce

metin bey ülkemizin geldiği noktaya önemli bir parmak basmıssınız. fakat bugün ezber bozacak cinsten pastörize sütlerin raf ömrünü artırmakm için yapılan işlemler yüzünden kemiklere herhangi bir fayda sağlamadığıda iddia edilmekte. bunuda dikkate almamız gerekiyor diye düşünmekteyim.

Bilal Ceylan
Bilal Ceylan - 6 yıl Önce

sayğı değer metin kardeş;dediğin gibi o günlerde süt tozu,gres yağına benzer margarin yağ yedik.fakat bizim insanımızın başından hz.kılıcı gibi kılıcı eksik etmeyeceksin,yoksa gerçek süt diye neler yapmazlar,sıkı denetim olması gerekir.

sibel
sibel - 4 yıl Önce

babam şu yaşında bile kızgınlıkla anlatır o zorla süt tozu içtikleri günleri.

HATİCE
HATİCE - 3 yıl Önce

bi̇ze bu süttozunu i̇çi̇renler vebali̇nden kurtulamaz.ameri̇ka hi̇ç bi̇r zaman türkleri̇n i̇yi̇li̇ği̇ne bi̇rşey yapmaz.